Ni sami ne znamo koliko puta smo čuli da se govori o zabrani TikTok aplikacije u Sjedinjenim Državama, ali ništa se značajno nije desilo. Međutim, aplikacija nije mogla da se koristi već nekoliko sati pre nego što je zakon o zabrani, kojeg je potvrdio Vrhovni sud, stupio na snagu. TikTok aplikacija, u vlasništvu kineske kompanije Bytedance, uklonjena je iz Apple i Google prodavnica, a korisnike, koji su pokušavali da otvore aplikaciju, dočekao je iskačući prozor u kojem je pisalo: „Žao nam je, ali TikTok trenutno nije dostupan“. U poruci je objašnjeno da je usvojen zakon o zabrani aplikacije, ali kompanija je bila optimistična da će se TikTok uskoro vratiti, pošto je novi predsednik Donald Tramp obećao da će kada preuzme dužnost, videti šta bi mogao da preduzme da bi potpuno vratio aplikaciju i sve njene funkcije.
Aplikacija je bila zabranjena otprilike 12 sati, a ubrzo je korisnike dočekao još jedan iskačući prozor u kojem je navedeno da se aplikacija zahvaljuje Trampu na svemu što je preduzeo da bi je vratio korisnicima u Americi. Predsednik je održao obećanje, ali to nikako ne znači da je zabrana ukinuta na neodređeno vreme. Tokom prvog dana mandata, predsednik Tramp je izdao izvršnu naredbu u kojoj se navodi da TikTok ima rok od 75 dana da proda aplikaciju. Takođe je naložio Ministarstvu pravde da odustane od sprovođenja zakona da bi njegov tim osmislio najbolji način za dalji opstanak aplikacije u Sjedinjenim Državama. Dakle, postavlja se izuzetno važno pitanje, a to je, ko bi mogao da bude novi vlasnik TikToka?
Tramp želi da 50 procenata od prodaje TikToka pripadne Sjedinjenim Državama
Za kupovinu aplikacije zainteresovane su neke poznate ličnosti, a među njima su: YouTube zvezda MrBeast, investitor poznate poslovne televizijske rijaliti serije Shark Tank Kevina O’Lirija, bivši vlasnik L.A. Dodgersa Frank MakKort, bivši izvršni direktor kompanije za video-igre Activision Bobi Kotik, generalni direktor kompanije Walmart Dag MakMilon i izvršni direktor Tesle Ilon Mask. Ne smemo da zaboravimo da spomenemo i kompaniju Microsoft. Perplexiti AI, američka startup kompanija koja se bavi pretraživačima, ponudila je spajanje sa TikTokom.
Najzanimljivije od svega je sledeće. Naime, dok je Tramp potpisivao izvršnu naredbu, rekao je da bi TikTok u suštini bila bezvredna aplikacija da nije odobrio njen dalji opstanak u Americi. Ovako, aplikacija u vlasništvu kompanije ByteDance mogla bi da vredi oko bilion dolara. On je tvrdio da bi Sjedinjene Države trebalo da imaju pravo na polovinu vrednosti TikToka u zamenu za to da dozvole aplikaciji da se koristi u zemlji.
Kada su ga novinari pitali da li postoji mogućnost da vlasnik TikToka bude neko iz privatnog sektora, Tramp je rekao da ga je zvala „svaka bogata osoba“ i izrazila interesovanje za kupovinu, što ima smisla, jer bi aplikacija mogla da ponudi priliku za ogromnu finansijsku dobit. Tramp je takođe rekao da TikTok ne predstavlja opasnost po nacionalnu bezbednost, s obzirom na to da su deca primarna publika aplikacije, tako da bi kineska vlada uglavnom mogla da dobije informacije o mladima.
Tramp je u prethodnom mandatu naveo nacionalnu bezbednost kao glavni razlog za zabranu aplikacije u Sjedinjenim Državama. Na pitanje zašto se njegov stav promenio, odgovorio je: „Moram da iskoristim neke prednosti.“ Smatra da mu je aplikacija pomogla da dopre do mlađih birača. Takođe je rekao da je čudno to što se ljudi ne žale na druge proizvode koji su nastali u Kini, kao što su telefoni i vojna oprema.