Kompanija Google postavlja ogromnu optičku kablovsku mrežu od Afrike do Australije

Očekuje se da će kablovi koji se postavljaju u okviru projekta Umoja ići od Kenije do Južne Afrike, a zatim će se pružati po dnu okeana do Australije da bi se Africi obezbedio pouzdaniji internet.

Kompanija je u četvrtak najavila da pokreće značajan projekat postavljanja optičkog kabla koji će činiti novu kablovsku mrežu od Kenije do Južne Afrike, a zatim preko dna okeana do Australije.

Projekat pod nazivom Umoja trebalo bi da počne sa postavljanjem kablova u Keniji, Ugandi, Ruandi, Demokratskoj Republici Kongo, Zambiji, Zimbabveu i Južnoj Africi i da se završi na zapadnoj obali Australije. Umoja znači „jedinstvo“ na svahiliju.

Predsednik Kenije Vilijam Ruto se u govoru povodom početka projekta zahvalio tehnološkom gigantu zbog toga što je odlučio da uloži sredstva u digitalno povezivanje tog dela sveta i istakao da takav postupak predstavlja istorijsku prekretnicu za Keniju, Afriku i Australiju. Nova interkontinentalna optička ruta značajno će unaprediti globalnu i regionalnu digitalnu infrastrukturu te oblasti.

Kompanijina inicijativa na poboljšavanju digitalne povezanosti tog regiona sa ostatkom sveta izuzetno je značajna posebno ako se setimo da je u tom delu sveta nedavno došlo do problema u obezbeđivanju internet usluga s obzirom na to da su kablovi bili presečeni.

Kada su u martu presečeni telekomunikacioni kablovi u Crvenom moru severno od Kenije, došlo je do poremećaja oko 25% internet saobraćaja širom Azije, Evrope i Bliskog istoka. Navodi se da su bila presečena četiri od petnaest kablova koji su tamo postavljeni, što je primoralo dobavljače internet usluga da preusmere saobraćaj nekom drugom rutom. Ako korisnici budu imali veći izbor kad je u pitanju infrastruktura i internet, verovatnoća da će se ubuduće suočiti sa smetnjama u snabdevanju uslugama zbog problema sa mrežnim hardverom svakako će biti manja.

Kompanija je takođe u procesu potpisivanja sporazuma sa Ministarstvom za informacione komunikacije i digitalnu ekonomiju kenijske vlade da bi nastavila da se radi i unapređuje sajber-bezbednost i primenu veštačke inteligencije. Kenija razmatra korišćenje usluge u oblaku CyberShield kompanije Google, u oblasti sajber-bezbednosti, koju je Izrael prihvatio u avgustu prošle godine. Tehnološki gigant podržava i gradi podmorske interkontinentalne optičke kablove od 2008. godine i pomaže u izgradnji transpacifičke podmorske kablovske mreže vredne 300 miliona dolara koja povezuje Japan sa zapadnom obalom Sjedinjenih Država. Kompanija je, 2019. godine, najavila postavljanje podvodne kablovske mreže duž zapadne obale Afrike. Tehnološki gigant je takođe proširio svoje kablovske mreže u Evropi i postavio još jednu podmorsku mrežu iz Sjedinjenih Država ka Evropi 2018. godine, i još više u Velikoj Britaniji 2021.

Prošle godine, kompanija Google je najavila postavljanje kablova Honomoana i Tabua, koji treba da povežu Fidži i Francusku Polineziju sa Australijom i Sjedinjenim Državama.