Kompanija Microsoft je ažurirala Copilota

Najnovije ažuriranje Copilota obuhvata neke sjajne nove funkcije koje možete odmah da isprobate i koristite.

Najvažnije ukratko

• Najnovije ažuriranje je uvelo novi i pojednostavljen izgled i promenilo utisak korisnika o aplikaciji koja sada nudi nova uputstva za projekte „uradi sam“ i podstiče kreativnu inspiraciju.
  • Novi model Deucalion (Deukalion – kralj Tesalije, praotac Helena, sa ženom Pirom spasao se sveopšteg potopa, sličan biblijskom Noi) je fino podešen da ponudi detaljnije i dobro istražene informacije kad je Copilot podešen na uravnoteženi (Balanced) režim.
  • Sada možete da uređujete sve slike koje Copilot generiše dok isprobavate različite stilove.
  • Za personalizovanija ćaskanja, postoje prilagođeni Copilot botovi kojima možete besplatno da pristupite.

Kompanija Microsoft ulaže velike napore i sredstva u razvoj veštački inteligentnog Copilota i zbog toga često dodaje nove funkcije i poboljšava postojeće. Početkom februara 2024. godine, kompanija je predstavila veliki broj novih funkcija Copilota, među kojima su predloženi upiti i uređivanje slika. Uputićemo vas u to kako možete da ih koristite.

Pojednostavljen izgled, više predloženih upita

Kada počnete da koristite Copilota, primetićete novi zabavni raspored predloženih upita. Upiti postoje da vas inspirišu i pokažu moć Copilota.

Na primer, možda naiđete na upit koji će vas podstaći da istražite svet ručno izrađenog nameštaja za udoban stan, a možda i upit koji će vam podstaći radoznalost hipotetičkim obračunom između medveda i lava.

Dakle, ako tražite inspiraciju za projekte „uradi sam“, misaone eksperimente ili tek nešto zabavno da biste probudili kreativnost, sigurno ćete pronaći upit koji će vam privući pažnju.

Nadogradnja Deucalion za uravnoteženi režim

Kompanija je predstavila ažurirani model za Copilotov uravnoteženi režim pod nazivom Deucalion. Taj fino podešen model donosi poboljšanja kada se koristi konzervativnije balansirano podešavanje.

Prvi izveštaji pokazuju da Deucalion generiše detaljan i dobro istražen sadržaj kao odgovor na upite.

Poboljšane mogućnosti kreiranja slike

Kompanija je pri ažuriranju Copilota dodala i funkciju koja vam omogućava da uređujete slike generisane pomoću DALL-E 3 unutar Copilota bez napuštanja kartice ili korišćenja bilo kog programa za uređivanje slika. Uputićemo vas u proces kreiranja i uređivanja neverovatnih slika u Copilotu:

1. Kada Copilot napravi nekoliko slika iz upita, izaberite onu koja vam se najviše sviđa.
  2. Ispod slike se nalazi traka sa različitim opcijama stila. One su zasnovane na popularnim umetničkim pokretima, kao što su Pixel art, Watercolor, Block print, Steampunk i mnogi drugi.
  3. Kliknite da biste izabrali novi stil i Microsoft Designer će izmeniti sliku dodajući stil kojeg ste izabrali Možete odmah da vidite rezultat i da izmenjenu sliku uporedite sa originalnom.
  4. Možete da uređujete i određene delove slike. Pređite pokazivačem miša preko tog dela i kliknite da biste uokvirili oblasti (ljubičastom) kao što su elementi na glavnoj temi, pozadini itd.
  5. Sada ćete ispod slike videti opcije Color pop i Blur background
  6. Opcija Color pop će izdvojiti izabrani deo tako što će smanjiti zasićenost ostatka slike. Opcija Blur background će zamutiti pozadinu slike, stvarajući manju dubinu polja.

Prilagođeni generativni unapred obučeni transformatori (GPT) Copilota

Copilotovi generativni unapred obučeni transformatori su prilagođeni da bi vam omogućili vođenje personalizovanijih razgovora prilagođenih određenim temama. Do sada su se pojavila tri takva transformatora sa kojima možete besplatno da razgovarate. Jedan će vam pomoći da izaberete pravo mesto za odmor, drugi će vam pomoći u kuvanju idejama za recepte, a treći je fitnes trener koji će vam pomoći da ostvarite ciljeve koje ste postavili u vežbanju. Besplatni su za korišćenje u Copilotu i Copilotu Pro, bez obzira na to da li ih koristite kao mobilnu aplikaciju ili aplikaciju na stonom računaru.

Pokazaćemo vam kako da koristite mobilnu aplikaciju.

1. Da biste počeli razgovor sa GPT Copilota, dodirnite tri vertikalne linije u gornjem levom uglu i izaberite bilo koji od unapred definisanih transformatora dostupnih u aplikaciji Copilot. U ovom slučaju, izabrali smo fitnes trenera.
  2. Kada se otvori ćaskanje Fitness Trainer, videćete neke predloge za početak.
  3. Mogli biste i da svojim rečima saopštite Copilotu kakve ste zdravstvene i fitnes ciljeve postavili. Posle toga, Copilot će vam postaviti neka pitanja da bi prilagodio preporuke. Na primer, recite Copilotu da želite da smršate ili povećate mišićnu masu. Postaviće vam pitanja o vašoj trenutnoj kondiciji, koliko često vežbate, kojoj opremi možete da pristupite, stilu vežbanja i slično.
  4. Na osnovu vaših odgovora, kreiraće prilagođeni plan vežbanja koji će vam pomoći da postignete zacrtane ciljeve. Može da odgovori i na pitanja o fitnesu i ishrani i da pruži neke zdravstvene savete i motivaciju.

Drugi prilagođeni transformatori (savetnik za planiranje odmora i pomoćnik u kuvanju) slično funkcionišu u svojim oblastima. Treba samo da razgovarate sa njima o specifičnim interesovanjima i potrebama i oni će generisati personalizovane preporuke.

Bez obzira na to da li tražite inspiraciju za pisanje, bolje izbalansirane odgovore, lakše uređivanje slika koje generiše veštačka inteligencija ili personalizovane pomoćnike za određene teme, namena najnovijeg ažuriranja je da od Copilota napravi još svestranijeg pomoćnika.