Najbolji pretraživači za istraživanje nevidljivog veba

Google i Bing ne mogu da pretražuju svaki deo mreže. Da biste istražili nevidljivi veb, potrebno je da koristite neke posebne duboke pretraživače.

Najvažnije ukratko

  • Nevidljivi veb je ogroman i obuhvata duboki i tamni veb.
  • Specijalizovani pretraživači kao što su Ahmia i Torch mogu da mu pristupe, ali ako želite da posetite pojedinačne veb-stranice iz rezultata pretraživanja, najbolje bi bilo da koristite Tor.
  • Veb-stranice, kao što su Pipl, Directory of Open Access Journals, The Wayback Machine, Veridian i Project Gutenberg sadrže vredan sadržaj za različite oblasti interesovanja korisnika.

Neće se sve što postoji na vebu pojaviti na listi rezultata pretraživanja na Google-u ili Bing-u. Postoje brojna mesta kojima veb-indekseri ili popisivači (engl. web crawler) ne mogu da pristupe.

Da biste istražili nevidljivi veb, potrebno je da koristite specijalizovane pretraživače. Mi ćemo spomenuti dvanaest najboljih usluga za duboko pretraživanje interneta.

Šta je nevidljivi veb?

Prvo bi trebalo da ustanovimo na šta se odnosi pojam „nevidljiva mreža“ ili „nevidljivi veb“. Najjednostavnije rečeno, to je sveobuhvatni termin za onlajn sadržaj koji se ne pojavljuje u rezultatima pretraživanja ili veb-direktorijumima.

Iako ne postoje dostupni zvanični podaci, većina stručnjaka se slaže da je nevidljiva mreža nekoliko puta veća od one vidljive. Prava veličina interneta je nepoznata, a isto važi i za nevidljivu mrežu. Ipak, nevidljivu mrežu bismo jednostavno mogli da podelimo na duboku i tamnu mrežu.

Duboka mreža

Duboka mreža se sastoji od sadržaja koji obično zahteva neki oblik akreditacije za pristup. Primeri uključuju bibliotečke baze podataka, prijemne sandučiće e-pošte, lične evidencije (finansijske, akademske, zdravstvene i pravne), diskove za skladištenje u oblaku i intranete kompanija. Ako imate sve potrebne podatke, sadržaju možete da pristupite preko običnog veb-pretraživača.

Tamna mreža

Tamna mreža je odeljak duboke mreže. U toj oblasti morate da koristite namenski pretraživač, kao što je Tor, da biste pristupili tamnom veb-sadržaju. Anonimniji je od običnog veba i zbog toga se na njemu često odvijaju nezakonite aktivnosti. Međutim, nije sve na tamnom vebu nezakonito. Neke od najboljih veb-stranica na tamnom vebu su samo verzije običnih stranica, ali su prikrivene da bi korisnici u totalitarnim režimima mogli da im pristupe.

Dvanaest najboljih pretraživača dubokog i tamnog veba

1. Pipl

Pipl je poznat kao najveći svetski pretraživač ljudi. Za razliku od Google-a, Pipl može da stupi u interakciju sa bazama podataka koje mogu da se pretražuju, direktorijumima članova, sudskim zapisima i drugim sadržajem dubokog internet pretraživanja kako bi vam ponudio detaljne podatke o nekoj osobi. Pokušajte uz pomoć ovog pretraživača da obavite dubinsko pretraživanje svojih podataka.

2. Wayback Machine

Obični pretraživači pružaju rezultate samo iz najnovije verzije veb-stranice koja je dostupna.

Wayback Machine je drugačiji. Na svojim serverima ima kopije više od 850 milijardi veb-stranica, što vam omogućava da pretražujete sadržaj koji više nije dostupan na vidljivom vebu. Prilično je korisna veb-stranica za pregled starih verzija bilo kojeg veb-sajta.

3. WWW Virtual Library

WWW Virtual Library je najstariji katalog na vebu. Pokrenuo ga je Tim Berners-Li, tvorac World Wide Weba, još 1991. godine.

Volonteri ručno sastavljaju listu veza i tako stvaraju tako visokokvalitetan indeks sadržaja dubokog veba u nekoliko desetina kategorija.

4. DuckDuckGo

DuckDuckGo je dobro poznat kao jedan od najboljih pretraživača za vidljivi veb koji štiti privatnost i jedan je od najboljih pretraživača za pametne telefone koji su i na tim uređajima usredsređeni na privatnost. Pored toga, kompanija nudi i onion site koji vam omogućava da istražujete tamni veb.

Treba da napomenemo da čak i ovaj uobičajeni pretraživač nudi dublje veb-sadržaje od Google-a. Objedinjuje rezultate iz više od 500 samostalnih alata za pretraživanje da bi pronašao određene rezultate. Ako uparite običan DuckDuckGo pretraživač sa verzijom Onion, možete da obavite obimno pretraživanje veba.

Sajt Onion možete da pronađete na sledećoj vezi https://duckduckgogg42kjoc72k3sjasovoarfbgcmvfimaftt6tvagsvzczad.onion/.

5. USA.gov

Obim sadržaja na USA.gov je zapanjujući. To je portal za sav javni materijal koji vam je potreban o svakoj saveznoj i državnoj agenciji, lokalnoj ili plemenskoj vladi.

Možete da pronađete i informacije o državnim poslovima, kreditima, grantovima, porezima i o još mnogo čemu drugom. Većina informacija na stranici se neće pojaviti na Google-u.

6. Directory of Open Access Journals

Directory of Open Access Journals je duboki internet pretraživač koji omogućava pristup akademskim radovima. Dokumenti su dostupni svima bez naknade.

Trenutno se repozitorijum sastoji od preko 20.000 časopisa sa preko 10 miliona članaka o svim temama. Iako možete lako da pronađete besplatne članke na stranici Google Scholar i možete da pristupite mnogobrojnim informacijama, smatramo da je DOAJ bolji alat za istraživanje.

7. SearXNG

Ako tražite pretraživač za tamni veb koji može istovremeno da dobija podatke sa vidljivog veba, isprobajte SearXNG. Sajt ima naziv domena Onion, tako da nije dostupan preko standardnog veb-pretraživača. Da biste ga učitali, otvorite tamni veb pregledač, kao što je Tor, i u traku za adresu nalepite http://seark3aolosaf3urvnhpinlhuokksgz47si4pzz5hvb7uuzijncl2tid.onion/.

SearXNG povlači podatke iz različitih pretraživača, tako da vam otvara svet beskrajnih mogućnosti. Ovaj pretraživač će pronaći sve što postoji na svetu.

8. Veridian

Veridian ima za cilj da obezbedi jedinstven portal za sve istorijske novine sveta. Fantastičan je izvor za istraživače, posebno za one koji istražuju porodične istorije, genealoge i studente.

Mnoge novine koje ćete pronaći na stranici nalaze se isključivo na dubokoj mreži, tako da se neće pojaviti u Google rezultatima pretraživanja. Trenutno je na stranici dostupno preko 3,6 miliona novina.

Veridian Software je kompanija koja stoji iza portala za istorijske novine Elephind, koji više nije u funkciji. Ako ste voleli Elephind i želite alternativu, biće vam drago da znate da je sva njegova biblioteka i dalje dostupna preko veb-stranice Veridian.

9. Torch

Torch je jedan od najboljih i najstarijih pretraživača dubokog veba. Ponosi se time što ne cenzuriše rezultate pretraživanja i svakodnevno pretražuje duboku mrežu u potrazi za novim javno dostupnim Onion veb-stranicama na Tor mreži.

Trenutno postoji preko tri miliona dokumenata koje je pretraživač indeksirao. Da biste pristupili Torch-u, kopirajte i nalepite sledeću vezu u Tor: http://kmh57jrknzkhv6i3ls3ubitzfknkrvkhopf5aigthi7d6rplivk3noid.onion/.

10. Ahmia

Ahmia je pretraživač tamnog veba. Ovde bi trebalo da spomenemo i jednu zanimljivu karakteristiku. Naime, Ahmia je jedan od retkih pretraživača tamnog veba koji je dostupan i na običnom vebu. Naravno, nećete moći da otvorite sve veze i rezultate ako na računaru nemate instaliran Tor pregledač.

Međutim, tako ćete moći da vidite šta je dostupno na tamnom vebu, a da se pritom ne izlažete uobičajenim rizicima tokom korišćenja tamnog veba. Pre nego što počnete da istražujete ovaj pretraživač, trebalo bi da saznate kako da izbegnete opasan sadržaj na tamnom vebu.

11. WorldCat

Kako biste mogli da saznate koje knjige različite lokalne biblioteke u vašem kraju imaju na zalihama? Ako biste prolazili kroz veb-stranicu svake biblioteke pojedinačno, to bi vam oduzelo mnogo vremena, a sam proces je podložan greškama.

Da biste to izbegli, koristite WorldCat. Ovaj duboki internet pretraživač ima dve milijarde indeksiranih stavki iz biblioteka širom sveta, uključujući mnoge veze koje su obično dostupne samo u pretraživanju baza podataka.

12. Projekat Gutenberg

Ako na Google-u tražite retke i malo čitane e-knjige koje nisu zaštićene autorskim pravima, moraćete da kliknete na nekoliko stranica da biste pronašli rezultat koji vam nudi vezu za preuzimanje dokumenta.

Projekat Gutenberg nudi preko 70.000 besplatnih e-knjiga koje možete da pregledate i preuzmete. Knjige možete da preuzmete u različitim formatima datoteka. Pred toga, nudi i listu sličnih knjiga koje, takođe, možete da preuzmete. To je nesumnjivo jedan od najboljih sajtova za besplatno preuzimanje e-knjiga.

Dvanaest pretraživača sa kojima smo vas upoznali trebalo bi da vam obezbede solidnu osnovu na kojoj možete da započnete potragu za sadržajem. Nažalost, jedan od najpoznatijih pretraživača dubokog interneta Deeppeep, koji se nekad koristio, više ne postoji, ali sve-veb stranice koje smo spomenuli mogu mnogo da vam pomognu.