Left Anonim je britanski, transhumanistički biohaker. Ugradio je razne elektronske uređaje u svoje telo. Njegov cilj je da koristi tehnologiju da bi prevazišao ljudska fizička i mentalna ograničenja. Ovaj transhumanista je u poslednjih 14 godina ugradio preko 50 čipova, antena i magneta u svoje telo da bi postao kiborg. Left Anonim se podvrgao svim tim operacijama bez anestezije i bez garancije da će biti bezbedno obavljene.
„Želeo bih da kažem da sam to uradio zato što sledim veliku tradiciju samostalnog eksperimentatora u nauci, ili zato što je praktični transhumanizam za mene više od filozofije (to je moj život), ali delom sam to uradio iz zabave. Samo sam želeo, i još uvek želim, da imam izoštrenija čula“, napisao je Anonim na svom blogu Sapiens Anonimous.
Na svom blogu je napisao da je Left Anonim britanski biohaker bez lica i rodnog opredeljenja. Nedostaju mu i bogovi i novac, a voli ljude, nauku i praktični transhumanizam.
Neki će ga označiti kao kiborga, ali za transhumaniste, on je „postčovek“. Za sada, Anonimu se više sviđa drugačiji, a to je „grinder“, što označava hibrid čoveka i mašine. Transhumanizam se odnosi na „optimizaciju“ ljudskog tela. Transhumanizam je pokret koji ima za cilj da transformiše ljudsko telo razvojem tehnologija koje poboljšavaju fizičke, psihološke i intelektualne sposobnosti – postčovek je neko ko je u stanju da postigne tu transformaciju. Koreni transhumanizma mogu se pronaći u sajberpank literaturi. Ako niste upoznati sa romanima iz ovog žanra, možda su vam poznati filmovi ili video-igre, kao što su „Blejdraner“ ili „Sajberpenk 2077“. Anonim na svom blogu spominje naučnofantastični roman Vilijama Gibsona „Neuromant“ kao prvu knjigu koja mu se svidela. Ona prikazuje budućnost u kojoj tehnologija ima uticaj, često negativan, na društvenu i/ili kulturnu paradigmu. Pokret ima svoj žargon, koji ste možda već naslutili u ovom članku. Na primer, Left sebe smatra biohakerom, a biohaker je neko ko modifikuje svoje telo uz pomoć tehnologije da bi drugačije funkcionisalo. Anonim sebe opisuje kao praktičnog transhumanistu. Neki transhumanisti više vole da se drže teorijske strane pokreta, dok Anonim koristi čipove, antene i druge uređaje da bi, zapravo, „hakovao“ svoje biološke sisteme.
Više od 50 bolnih operacija
Na svom blogu Left vodi evidenciju o svojim hirurškim implantima. Prvi je ugradio 2007. godine, kada je uz pomoć prijatelja ubacio čip u ruku da bi mogao da plaća dlanom umesto kreditnom karticom.
Operacije su izuzetno bolne, jer nije mogao da koristi anesteziju pošto doktori nisu hteli da mu pomognu u njegovim poduhvatima. Međutim, Anonim može da trpi bol. Sve njegove operacije imale su dva cilja – da otkriju koji uređaji mogu da pomognu ljudima da prevaziđu svoje fizičke i mentalne granice i da se poboljšaju ako je moguće. Anonim je želeo da stekne dodatna čula. Da bi to postigao, obavio je nekoliko operacija umetanja magneta u prste. Oni se aktiviraju malim namotajima žice povezanim sa spoljnim senzorima, kao što su infracrveni detektori, i omogućavaju biohakeru da oseti rastojanje između ruku i predmeta.
On nije jedini biohaker sa posebnim moćima. Kako je CNN objavio, umetnica Mun Ribas ugradila je seizmičke senzore u stopala da bi zabeležila zemljotrese koji se dešavaju širom sveta. Ribas je koreografkinja i plesačica i oseća da je njeno telo bolje povezano sa Zemljom zahvaljujući tehnologiji. Praktični transhumanizam ima svoje protivnike. Neki smatraju da je modifikovanje tela na taj način, posebno s obzirom na bol koji je neizbežan, potpuno suludo. Anonim ne očekuje da će neko krenuti njegovim stopama. Kaže da ima blog samo da bi ostavio zapise o svojim uspesima i neuspesima i da shvata kakve posledice sve te operacije mogu imati na njegovo telo.
Nepoznavanje medicine stvaralo mu je probleme. Na događaju za biohakere u Sjedinjenim Državama, 2019. godine, pod nazivom GrinderFest, Anonim je predstavio eksperimentalni uređaj: „piratsku kutiju“ sa čipom, USB memorijom i WiFi antenom. „Korisnici se jednostavno povežu na njega preko svog telefona ili računara i mogu da preuzimaju/učitavaju datoteke i anonimno ćaskaju“, napisao je na svom blogu. Uz pomoć kolega i volontera, uspeo je da stavi aparat u nadlakticu desne ruke, što je izazvalo veći bol nego što je očekivao.
Nekoliko meseci kasnije, u januaru 2020. godine, Anonim je objavio da je eksperiment propao. Vrata taksija su udarila uređaj, a ruka mu je toliko natekla da je mora da ode u urgentni centar. Prema Anonimovim rečima doktori su mu pod hitno zakazali operaciju jer su smatrali da je cela situacija potpuno bizarna. Insistirali su da se uređaj izvadi. Jedan ugao uređaja je probio kožu i kroz taj otvor je curila neka gnojna tečnost. Zbog toga se složio sa njihovim mišljenjem i dozvolio im da izvade uređaj. U celoj toj proceduri, došlo je do oštećenja nerava, tako da desnu ruku sada teže koristi. Zbog toga savetuje sve one koji bi se odlučili na takav potez da ne stavljaju ogromne uređaje u svoje ruke. Reakcije na njegove objave su različite, ali neki su čak našli i inspiraciju u njima. Do 2016. godine, njegov blog je imao više od 600.000 posetilaca i postao je ključna referenca za buduće biohakere i transhumaniste. Sajberpank grafički roman Metal Mejd Fleš inspirisan je Anonimovim životom i poduhvatima. Njega, međutim, ne zanima slava. Jasno je istakao da mu je cilj da olakša život drugim biohakerima u budućnosti.