Clearview AI će dobiti patent u Americi za tehnologiju za prepoznavanje lica

Clearview AI, tehnološka kompanija koja je kreirala kontroverzni sistem za prepoznavanje lica čija se baza podataka sastoji od fotografija korisnika sa različitih društvenih mreža, dobiće patent za svoju kontroverznu tehnologiju. Tehnološka kompanija je rekla da je Američki zavod za patente i žigove poslao kompaniji obaveštenje o odobrenju. To znači da će kompanijina aplikacija biti odobrena čim Clearview AI plati sve troškove procedure.

Patent kompanije Clearview

Časopis Politiko je preneo vest o obaveštenju i rekao da su kritičari sada zabrinuti da bi odobravanje patenta Clearview-u moglo da ubrza razvoj sličnih tehnologija pre nego što zakonodavci budu u mogućnosti da naprave zakon koji će obuzdati ili regulisati upotrebu takvih tehnologija. Nekoliko agencija za sprovođenje zakona koristi Clearview AI sistem, uključujući Odeljenje za unutrašnju bezbednost i FBI. Sistem je pretrpeo najveće kritike jer je svoju bazu podataka od nekoliko milijardi slika napravio tako što je prošao kroz sajtove društvenih medija i sačuvao slike korisnika bez njihovog pristanka. Tehnološka kompanija kaže da su slike koje prikuplja javno dostupne i da nisu nezakonito preuzete. Međutim, takav postupak je primorao Fejsbuk, Tviter i druge sajtove društvenih medija da upute zahtev kompaniji da prestane sa procesom prikupljanja podataka korisnika. Zakonodavci u Britaniji, Kanadi i Australiji upozorili su Clearview da ne prekrši zakon o privatnosti podataka u tim zemljama.

Kako se brani Clearview

Izvršni direktor kompanije Clearview, Hoan Ton-Tat, rekao je da je sistem koji su kreirali namenjen identifikaciji kriminalaca i da se ne koristi kao sredstvo za nadzor. Ton-Tat je dodao da je tehnološka kompanija posvećena odgovornoj upotrebi svoje tehnologije. Tehnološka kompanija sarađuje sa nekoliko pravnih institucija na protokolima korišćenje tehnologije za prepoznavanje lica. Kompanija je 4. decembra izjavila za jedan poznati časopis da neće kreirati sistem kome će moći lako da pristupe javne organizacije i da će ga koristiti samo privatne organizacije. Protivnici i kritičari su naveli da aplikacije i druge potrošačke verzije te tehnologije mogu da dozvole bilo kome da snimi vaše slike pametnim telefonom i dobije vaše lične podatke. U tekstu prijave za patent može se videti da kompanija sugeriše da se tehnologija može koristiti ne samo da bi olakšala policiji hvatanje osumnjičenih i kriminalaca. Naime, u prijavi se navodi da bi u mnogim slučajevima možda bilo preporučljivo i poželjno da neko sazna više o drugoj osobi sa kojom treba da posluje, da se upozna ili da ostvari neku drugu vrstu kontakta. Zbog toga se i zalažu da poboljšaju metod i sistem za dobijanje informacija o nekome i za davanje informacija na osnovu kriterijuma.

Aktivisti za zaštitu privatnosti godinama kritikuju sisteme za prepoznavanje lica zbog njihove nepreciznosti, što ponekad dovodi do toga da se uhapsi pogrešna osoba. Sistem se suočava sa poteškoćama pri prepoznavanju žena i ljudi druge boje kože. Aktivisti za zaštitu privatnost istakli su i da ova tehnologija može da se koristi u nadzorne svrhe na protestima i političkim demonstracijama. Uprkos svojim nedostacima, ovu tehnologiju koriste službenici za sprovođenje zakona pri rešavanju krivičnih dela u rasponu od krađe u prodavnicama, trgovine ljudima, otmice, eksploatacije dece do ubistva, navodi se u jednom članku. Kompanija Clearview je rekla da nije upoznata ni sa jednim slučajem u kojem je sistem doveo do toga da je neko uhapšen greškom. Do sada je nekoliko publikacija navelo da se pokazalo da je tehnologija veoma tačna pošto je prošla reviziju Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju. Ipak, kompanija se neprestano suočava sa problemima. Prošlog meseca, australijski zakonodavci su joj naredili da ukloni uzorke lica građana. U maju je u Evropi protiv kompanije podneto nekoliko desetina tužbi zbog metode prikupljanja podataka.

6619-xa-clearview-ai-xa-ce-dobiti-patent-u-americi-za-tehnologiju-za-prepoznavanje-lica