Dropbox ili Google disk: Koje skladište u oblaku bi vam više odgovaralo?

Poređenje dva giganta skladištenja u oblaku. Google disk i Dropbox su dve najpopularnije opcije za skladištenje i pravljenje rezervnih kopija u oblaku, što nije ništa neobično, jer se dve platforme intenzivno međusobno takmiče. Koja bi vam platforma više odgovarala? To je složeno pitanje, a vaš izbor zavisi od nekoliko činilaca. Prvo, zavisi od budžeta kojim raspolažete, zatim od vaše ukupne potrebe za rezervnim kopijama i od toga na kojim platformama želite da ih koristite.
Sasvim je normalno da Google disk najbolje funkcioniše ako ste usko povezani sa drugim Google-ovim sistemima, kao što su Android, Chrome OS i paket veb aplikacija Google Workspace. U suštini, Google disk je mnogo bolja opcija. S druge strane, Dropbox je bolji izbor ako su vam najvažnije brzina i performanse i spremni ste da platite za takav kvalitet usluge.

Cenovnik

Što se korisnika tiče, obe kompanije nude najmanje jedan približno uporediv plan za skladištenje u oblaku. Evo kratkog pregleda različitih ponuda i cena:

Veličina skladištaGoogle Drive/Google OneDropbox
2GBbesplatno (postoje bonusi)
15GBbesplatno
100GB2 dolara mesečno
200GB3 dolara mesečno
2TB10 dolara mesečno12 dolara mesečno (samo jedan korisnik), 20 dolara mesečno za 6 korisnika
3TB20 dolara mesečno (samo jedan korisnik)
5TB25 dolara mesečno45 dolara mesečno/minimalno 3 korisnika, 15 dolara za svakog sledećeg korisnika
10TB50 dolara mesečno
20TB100 dolara mesečno
30TB150 dolara mesečno
Neograničeno75 dolara mesečno/minimalno 3 korisnika, 25 dolara za svakog sledećeg korisnika

Kao što vidite, Google disk (poznat i kao Google One) nudi više početnog, besplatnog skladišta i više jeftinijih opcija na različitim nivoima skladištenja. Korisnici Dropbox-a mogu da povećaju svoju besplatnu memoriju do 16 GB tako što će dozvati prijatelje da se prijave sa kodovima preporuke. Međutim, morate priznati da se ne može u potpunosti opravdati postupak u kome podstičete svoje korisnike da u suštini urade vaš marketing umesto vas da bi dobili ono što je besplatno na nekom drugom mestu.

Obe kompanije nude popuste za godišnju pretplatu u odnosu na mesečnu. Ipak, kad govorimo o dobro uloženom novcu, Dropbox je mnogo bolji i povoljniji za pojedinačne korisnike koji žele do dva terabajta skladišnog prostora ili za timove korisnika kojima je potrebna apsolutno ogromna količina: više od maksimalnih 30 TB na Google disku. Pored toga, dok Google dozvoljava korisnicima koji ne plaćaju da pristupe disku sa bilo kog mesta i sa neograničenog broja uređaja, Dropbox traži od korisnika da plate ako koriste više od tri uređaja da bi imali lak pristup preko namenskih aplikacija. Ovo ograničenje možete zaobići korišćenjem alata za pregledač Dropbox, ali to je prilično velika prepreka za korisnike koji ne plaćaju uslugu.

Integracija

Google odnosi pobedu i kad je u pitanju integracija sa različitim platformama. Sistem Google diska je ugrađen u većinu Android telefona i tableta, sve uređaje sa operativnim sistemom Chrome i podrazumevani je način čuvanja datoteka u Google dokumentima i drugim alatima Google Workspace. Osim toga, aplikacije Google disk/One dostupne su u okruženjima iOS i Windows, što omogućava lako postavljanje i preuzimanje. Dropbox je takođe dostupan skoro svuda, ali njegova integracija nije toliko jednostavna na mobilnim uređajima i u okruženju Chrome OS. Iako je moguće postaviti i preuzeti datoteke i fascikle sa Dropbox-a na skoro bilo kojoj platformi (preko pretraživača ako nije namenska aplikacija), možda će biti potrebno još nekoliko koraka. Ograničenje od tri uređaja na besplatnom Dropbox nalogu je prilično veliki problem. I Google disk i Dropbox se integrišu sa raznim drugim često korišćenim uslugama, kao što su Microsoft Office, Slack, Adobe Creative Cloud, Zoom, itd. Dropbox vam čak omogućava da se prijavite pomoću Google ili Apple naloga, ako želite.

Upotrebljivost

Iako je Google, kako možemo da primetimo, odneo pobedu na polju vrednosti koju dobijate za uloženi novac i olakšao vam je su pristup vašim datotekama na više platformi, Dropbox i dalje ima prednost u pogledu upotrebljivosti, po mišljenju mnogih. Google disk ima tendenciju da tretira svoje skladište kao jedan veliki skup podataka, i iako ima podršku za osnovni sistem direktorijuma na koji je većina korisnika računara navikla, platforma bi više volela da koristite njene ugrađene alate za pretraživanje. Dropbox, s druge strane, pretpostavlja da generalno znate gde stavljate svoje stvari i olakšava navigaciju kroz direktorijume i poddirektorijume kako u aplikaciji, tako i u direktorijumu na radnoj površini. Dropbox nije u potpunosti udoban za korišćenje, ali poznat je svima koji koriste stone ili prenosive računare, bilo poslovno ili privatno. Napravljen je tako da mu se prvenstveno lako pristupa sa računara, ali nema (što je možda razumljivo) interfejs koji u potpunosti odgovara mobilnom svetu, kao što je to slučaj kod Google diska.

Performanse

Iako Google disk ni u kom slučaju nije spor, Dropbox odnosi prednost u performansama. Kada sam pokušavao da postavim ogromne količine velikih i malih podataka, Dropbox mi je konstantno davao veće brzine postavljanja. To je veoma važno ako planirate da često i u velikom obimu koristite prostor za skladištenje. Dropbox takođe ima funkciju koja ubrzava slanje datoteka širom vaše lokalne mreže: LAN sinhronizaciju. Taj alat omogućava da datoteke koje su dodate vašem Dropbox nalogu počnu da se kopiraju preko lokalnih Ethernet ili bežičnih veza čak i pre nego što budu u potpunosti otpremljene u oblak. Zbog toga se datoteka koja je dodata na vaš telefon (recimo, nova fotografija vašeg ljubimca koju ste napravili) skoro trenutno pojavljuje u fascikli Dropbox na vašem Windows ili MacOS računaru, sve dok su oba uređaja povezana na lokalnu mrežu.
To je mala, ali ključna prednost ako tražite sinhronizovani skladišni prostor kojem se brzo i lako pristupa.

Deljenje skladišta i rezervne kopije računara

Kao što ste mogli i da očekujete, Google ima prednost u pogledu deljenja skladišta između članova porodice. Dok Google One u ponudi dozvoljava deljenje skladišta sa još pet članova porodice (ukupno šest korisnika) na najjeftinijem nivou od 2 dolara mesečno, Dropbox obezbeđuje ovu opciju tek kada počnete da plaćate 20 dolara mesečno za 2TB prostora za skladištenje. Pojedinačne datoteke se mogu lako deliti na obema platformama i nema velike razlike između Google diska i Dropbox-a ako delite naloge. Ako vam nije potrebna zaista ogromna količina skladišnog prostora na Dropbox-u, Google disk je finansijski povoljniji ako želite da delite to skladište sa dva ili više korisnika. Oba sistema nude alate za pravljenje rezervnih kopija datoteka sa vašeg računara u oblaku tako da se pokriva čitav sistem… na neki način. Iako je svakako moguće smatrati Google disk i Dropbox sistemima rezervnih kopija u oblaku, ove platforme zaista nisu napravljene za redovnu rezervnu kopiju u hitnim slučajevima. Zbog njihove male brzine otpremanja i glomaznih alata za pravljenje rezervnih kopija daleko su od usluga namenjenih za to, kao što su Carbonite ili Backblaze.

Dodaci

Osim gore navedenih alata, postoje manje opipljive prednosti u oba sistema. Kupovinom dodatnog skladišnog prostora na Google disku preko sistema Google One dobijate:

  • Deljeni prostor za Gmail poruke/priloge i Google slike
  • Besplatan pristup virtuelnoj privatnoj mreži Google One na Androidu
  • Popuste na kupovinu u Google prodavnici
  • Povremene ponude za putovanja i druge proizvode

A šta je sa Dropbox-om? Još jednom, Dropbox sebično čuva svoje alate i nudi ih samo u nekim od svojih premijum opcija u skupim privatnim ili poslovnim nalozima. Čak i pretraživanje celog teksta, što je prilično osnovna alatka koju možete sami da upotrebite na lokalnim datotekama u skoro svakom operativnom sistemu, nije dostupna na besplatnom nivou. Još jednom Dropbox-ova škrtost ga stavlja na drugo mesto.

Google disk je očigledan pobednik

Dok Dropbox ima bolji interfejs i pruža bolje korisničko iskustvo (bar za ljude koji više vole konvencionalne sisteme datoteka u stilu personalnih računara), a njegove performanse i alatke za LAN sinhronizaciju ostavljaju konkurente na začelju, Google nudi bolji proizvod i povoljnije cene u skoro svim drugim oblastima poređenja. Od cene premijum skladišta, preko integracije sa stonim i mobilnim operativnim sistemima, do manje opipljivih bonusa u okviru sistema Google One, disk je očigledan pobednik. Postoji još jedna prednost, a to su besplatni alati. To ne znači da je Dropbox nužno loš izbor. Te dodatne performanse i bolji interfejs bi mogli da budu vredni novca koji ulažete, posebno za korisnike kojima nije nužno potrebna ogromna količina skladišnog prostora koji Google nudi.