Takva odluka društvene mreže predstavlja do sada najodlučniji korak koji preduzima da bi se onemogućilo korišćenje platforme za širenje tvrdnji protiv vakcinacije. „Fejsbuk“ će početi da uklanja lažne tvrdnje o kovid vakcinama, objavila je kompanija, dok se Velika Britanija priprema za prihvatanje vakcine koju su proizvele kompanije Pfizer i BioNTech . To je do sada najodlučniji korak koji je kompanija preduzela da bi sprečila da se njena platforma koristi za promociju stavova protiv vakcinacije. Prema novim pravilima, sadržaj koji iznosi lažne tvrdnje o vakcinama protiv kovida-19 biće uklonjen sa Fejsbuka i Instagrama onda kada te tvrdnje demantuju stručnjaci za javno zdravlje. Kompanija kaže da je to nastavak već postojeće politike uklanjanja lažnih tvrdnji o pandemiji kovida-19, koja je od marta bila primenjena na 12 miliona sadržaja.
„S obzirom na najnovije vesti da će se vakcine protiv kovida-19 uskoro pojaviti širom sveta, tokom narednih nedelja počećemo da uklanjamo lažne tvrdnje o ovim vakcinama koje su stručnjaci za javno zdravlje opovrgli na Fejsbuku i Instagramu“, rekao je portparol kompanije. „Ovo je još jedan metod koji koristimo da bismo primenili našu politiku za uklanjanje dezinformacija o virusu, a koje bi mogle da dovedu do neposredne fizičke štete.“ Takav sadržaj „mogao bi da uključuje lažne tvrdnje o bezbednosti, efikasnosti, sastojcima или neželjenim efektima vakcina“, izjavila je kompanija. To mogu da budu tvrdnje da vakcine protiv korona virusa sadrže mikročipove или teorije zavere za koje se zna da su netačne, kao što je ideja da se za testiranje bezbednosti vakcine koriste određene populacione grupe bez njihovog pristanka.
„S obzirom na to da je odobravanje vakcina tek počelo, a činjenice o vakcinama protiv kovida-19 i dalje će se razvijati, redovno ćemo ažurirati tvrdnje koje uklanjamo na osnovu smernica službi zaduženih za javno zdravlje kako se njihova saznanja budu proširivala.“ Nova pravila su značajno rigoroznija od tipičnih pravila koje platforma primenjuje protiv dezinformacija, prema kojima se lažne tvrdnje posebno označavaju, a algoritam ih suzbija i potiskuje, ali one se ne uklanjaju u potpunosti sa Fejsbuka i Instagrama. Kompanija je rekla da razlika postoji zbog toga što bi pogrešne informacije o kovidu i vakcinaciji protiv kovida „mogle da dovedu do neposredne fizičke štete“.
Još 2018. godine, društvena mreža je dozvolila da se sadržaj protiv vakcinacije nesmetano širi na platformi. U julu iste godine, kompanija je prvi put predstavila svoju politiku uklanjanja dezinformacija koje bi mogle da dovedu do fizičke štete, ali je tu politiku vrlo štedljivo primenjivala na sadržaj o vakcinaciji u sledećim godinama. Pri tom se, pre svega, usredsredila na najotvorenije lažne tvrdnje o određenim vakcinama i programima vakcinacije. Od tada, kompanija neprekidno pooštrava pravila. U 2019. godini kompanija je zabranila oglase koji objavljuju dezinformacije o vakcinama, pokušavajući da smanji širenje „lažnih tvrdnji o vakcinama“, i najavila da će suzbiti grupe i stranice koje šire dezinformacije o vakcinaciji.
Tek kad je zavladala pandemija, „Fejsbuk“ je preduzela nove mere. Prošlog meseca, kompanija je zabranila sve oglase koji odvraćaju ljude od vakcinacije, što je korak dalje od jednostavne zabrane dezinformacija u takvim oglasima. Na platformi će i dalje moći da se objavljuju oglasi koji se protive vakcinaciji, ali samo ako to čine sa političkog stanovišta, recimo, ako su pitanju političari koji se tome suprotstavljaju или ako se spominju zakoni koji zahtevaju obaveznu vakcinaciju. Vakcinacija predstavlja vrlo ličnu temu za osnivača i direktora kompanije Fejsbuk Marka Zakerberga. Njegova filantropska organizacija, Chan Zuckerberg Initiative , krenula je u borbu da „izleči sve bolesti“, finansirajući brojna načina istraživanja, uključujući i posebnu brigu za vakcinaciju, preko organizacije Chan Zuckerberg Biohub.