Ako ste zabrinuti da će vaša privatnost biti ugrožena, trebalo bi redovno da brišete keš memoriju Google pretraživanja na Androidu. Daćemo vam uputstva kako da to uradite ručno i kako da podesite automatsko brisanje.
Da li ste znali da vaš Android uređaj čuva sva vaša Google pretraživanja da bi brojne veb-stranice i usluge mogle da koriste te podatke za personalizaciju oglasa i drugih vrsta preporuka?
Mnogima takav nivo personalizacije olakšava korišćenje platforme. Postoje, međutim, i drugi koji smatraju da je takav postupak svojevrsno ugrožavanje privatnosti. Ova druga grupa korisnika radije zadržava kontrolu nad obimom istorije pretraživanja koji se čuva i kada se ista ta istorija briše.
Da sve bude još gore, postoje i nezavisne kompanije koje mogu da koriste te sačuvane informacije da bi pratile vaše aktivnosti na mreži. To može da bude prilično nezgodno ako ste slučajno uneli pogrešan pojam koji pretražujete, da biste se onda suočili sa povezanim oglasima koji spadaju u kategoriju „Zašto ovo vidim?“ Nekoliko puta sam video da ljudi zbunjeno gledaju u svoj telefon kada se na njemu pojavi neki iskačući prozor koji ne bi trebalo da vide ili uopšte nisu želeli da vide.
Ceo taj proces je prilično nametljiv i sigurno niko ne bi želeo da mu se tako nešto često dešava.
Svako bi trebalo da vodi računa o zaštiti privatnosti. Iako možda nećete biti žrtva krađe identiteta, ipak rizikujete da mnoge nezavisne kompanije koriste vašu istoriju pretraživanja da bi ostvarile neku korist za sebe. Srećom, Google vam omogućava da ručno obrišete te podatke, kao i da podesite uređaj da automatski briše keš memoriju pretraživanja. Sigurno je da ima mnogo korisnika koji su pomislili da im takva funkcija nije potrebna, ali s obzirom na to kako se razvija situacija na internetu, narušavanje privatnosti biće još gore.
Daćemo vam uputstva za oba navedena postupka, dakle, za ručno brisanje keš memorije pretraživanja i konfigurisanje Androida tako da automatski briše sačuvane podatke.
Kako da ručno obrišete keš memoriju Google pretraživanja
Da biste obavili ovaj postupak, biće vam potreban Android uređaj koji je povezan sa vašim Google nalogom. Za demonstraciju procesa koristićemo operativni sistem Android 12 u kome smo instalirali bezbednosno ažuriranje za april.
Proces bi trebalo da funkcioniše na isti način na većini modernih Android uređaja. Međutim, ako ustanovite da se uputstva ne odnose na vaš uređaj, možda ćete morati malo da istražujete da biste otkrili kako se to radi na starijoj verziji Androida.
Dakle, hajde da počnemo.
1. Otvorite aplikaciju Google
Iz okvira Android aplikacija otvorite aplikaciju Google. U prozoru koji se pojavi, dodirnite sliku profila u gornjem desnom uglu.
2. Dodirnite Istorija pretrage
U meniju koji se pojavljuje dodirnite Istorija pretrage.
3. Dodirnite željenu opciju brisanja i potvrdite
Ako dodirnete Izbriši poslednjih 15 minuta, odmah ćete obrisati sve što ste tražili u poslednjih petnaest minuta.
Ako treba da izbrišete više od toga, dodirnite Istorija pretrage. U sledećem prozoru, dodirnite Upravljajte verifikacijom svojih aktivnosti.
4. Završite proces verifikacije
Da biste završili proces verifikacije, moraćete da unesete PIN, šablon, lozinku, otisak prsta ili skeniranje lica (u zavisnosti od toga kako ste konfigurisali proces otključavanja za Android).
Posle uspešne verifikacije, trebalo bi da se pojavi padajući meni Izbriši.
5. Dodirnite padajući meni Izbriši
Dodirnite padajući meni Izbriši da biste prikazali dostupne opcije.
Izaberite vremenski okvir u kojem želite da izbrišete rezultate pretraživanja (Izbriši današnje podatke, Izbriši prilagođeni okvir ili Izbriši sve vreme) i Android će isprazniti keš memoriju za navedeni vremenski okvir. Kad izaberete vremenski okvir, nećete ponovo biti pitani da potvrdite brisanje. Keš memorija će jednostavno biti obrisana.
Podešavanje automatskog brisanja
Ako biste radije da automatizujete ceo postupak, Google vam je omogućio da se keš memorija automatski izbriše. Da biste iskoristili tu funkciju, vratite se na isto mesto odakle ste pokrenuli ručno brisanje i dodirnite stavku Automatsko brisanje pored koje uobičajeno stoji opcija Isključeno. U prozoru koji se pojavi, dodirnite Automatski briši aktivnosti starije od, a zatim u padajućem meniju izaberite vremenski period za koji želite da izbrišete keš memoriju.
Možete da izaberete između tri meseca, 18 meseci i 36 meseci. Kada se konačno odlučite, dodirnite Sledeće, a zatim dodirnite Važi da biste završili podešavanje. I to je sve što vam je potrebno da biste obrisali keš memoriju Google pretraživanja (bilo ručno ili automatski).
Ako ste zabrinuti za zaštitu sopstvene privatnost na mreži, trebalo bi da obavite procese koje smo opisali. I ne zaboravite, pošto je najkraći vremenski period koji vam se nudi za automatsko brisanje tri meseca, verovatno ćete se redovno vraćati na onaj ekran od koga smo krenuli na početku i ručno ćete brisati keš memoriju da biste onemogućili Android uređaju da čuva keširane stavke koje nisu starije od tri meseca.