Kako da ostanete anonimni dok pretražujete internet

Želite li da sakrijete svoj identitet i izbegnete da budete praćeni na internetu? Ponudićemo vam nekoliko predloga kako da anonimno pretražujete veb. Svima nam je ponekad potrebno da ostanemo anonimni dok pretražujemo internet iz ovog ili onog razloga. Iako većina pretraživača nudi funkcije privatnosti, one još uvek ne mogu da ispune sva naša očekivanja. Pored toga, društvene mreže i druge aplikacije koje koriste pristup mreži potpuno su nezaustavljive kada je u pitanju praćenje i deljenje vaših podataka. Želite li da budete nevidljivi dok pregledate veb i obavljate neke transakcije, pregledate objave na društvenim mrežama ili šaljete e-poštu? Imamo nekoliko saveta i trikova kako da anonimno koristite internet.

1. Onemogućite da pregledači prate podatke o lokaciji

Ako dozvolite pregledačima i aplikacijama da prate vašu lokaciju, vaša anonimnost je ugrožena. Ne samo da otkriva vaše aktivnosti na mreži, već i olakšava aplikacijama da dele mesta koja posećujete. Konvencionalni pregledači, kao što su Chrome, Firefox i Microsoft Edge, kada im je dozvoljeno, koriste vašu IP adresu i informacije o geolokaciji za slanje podataka o vašoj lokaciji veb-stranicama koje ste posetili. Međutim, podaci o lokaciji na tim veb-stranicama se koriste za prilagođavanje oglasa i predlaganje lokacija koje se nalaže u vašoj blizini. Međutim, neki ljudi i agencije i dalje mogu da koriste takve informacije da bi vas nadgledali iako to, naravno, ne želite. Čak i ako koristite virtuelne privatne mreže, možda biste želeli da isključite praćenje lokacije u pregledačima da biste obezbedili svoju anonimnost. Na primer, to možete da uradite u Chrome-u tako što ćete otići u Podešavanja>Privatnost i bezbednost. Odatle otvorite Podešavanja sajta, pomerite se nadole i izaberite Lokacija. Zatim izaberite Ne dozvolite sajtovima da vide vašu lokaciju.

2. Koristite pregledače koji štite privatnost

Dok pregledanje bez arhiviranja (incognito) u glavnim pregledačima briše vašu istoriju pregledanja i čisti gomilu kolačića, to ipak ne znači da se anonimno krećete po internetu. Veb-stranice i dalje mogu da prate vaše kretanje na mreži da bi vam prikazale prilagođene oglase. Još gore je to što je vaša IP adresa očigledno vidljiva, čak i aplikacijama trećih strana, tako da mnogi još uvek mogu da vas prate. Sve to možete da izbegnete kada koristite pregledače posvećene očuvanju privatnosti. Tim pregledačima nisu potrebna dodatna podešavanja da bi vas odveli u vaš anonimni obilazak, jer im je to podrazumevana svrha. Neki od njih ne samo da sprečavaju deljenje podataka, već i maskiraju vašu lokaciju. Srećom, takvi pregledači, spomenućemo Thor, čak su i besplatni.

3. Koristite Premium proksije

Proksi serveri su popularni internetski skrivači ličnosti. Umesto direktnog rutiranja preko vašeg klijenta, proksi mreža preuzima odgovor od izvora kroz nekoliko kanala i vraća vam ga. U suštini, oni maskiraju vaše prisustvo na internetu upućujući zahteve u vaše ime bez otkrivanja vaše IP adrese. Dakle, IP adresa klijenta postaje suvišna u takvoj vezi, pošto nije aktivno uključena u komunikaciju. U slučajevima kada ne nameravate da uputite zahtev samo preko HTTP-a, možete da iskoristite SOCKS proksije, što je svestranija opcija. Za razliku od HTTP proksija, oni nude mogućnost za povezivanje preko bilo kog protokola. Osim toga, ne evidentiraju vaše informacije o pregledanju. Brži su, a ponekad bezbedniji od HTTP proksija. Bez obzira na to, iako postoje besplatne opcije proksija kao i one koje treba platiti da bi se maskiralo vaše prisustvo na mreži, postoji mnogo razloga zbog kojih biste mogli da izbegnete besplatne proksi servere.

4. Koristite virtuelne privatne mreže

Korišćenje virtuelnih privatnih mreža (VPN) je jedan od najboljih načina da anonimno pregledate veb. Mreže šifruju vašu vezu preko javne mreže i zbog toga izgleda privatno. Pored sakrivanja vaše IP adrese, privatne mreže je dinamički prebacuju na drugu veb adresu. Shodno tome, one vam omogućavaju pristup sadržaju vezanom za određeni region. Privatne virtuelne mreže takođe nude generičko maskiranje IP adrese i podešavanje za aplikacije trećih strana. Mnoge mreže vam omogućavaju da prilagodite svoju IP adresu bilo kom regionu koji vam se sviđa. Na taj način, aplikacije i veb-stranice trećih strana ne mogu da prate vaše kretanje, jer ne mogu da utvrde kako se krećete po mreži niti vašu lokaciju. Iako ima mnogo virtuelnih privatnih mreža, izbegavajte one lošije.

5. Onemogućite kolačiće pregledača

Veb-stranice koriste kolačiće da vam poboljšaju iskustvo pregledanja. Međutim, ti kolačići mogu da postanu vaš najgori košmar, kad govorimo o zaštiti privatnosti, ako ih ne obuzdate. Oni čuvaju vaše aktivnosti pregledanja, uključujući vaš jedinstveni ID i IP, preko HTTPS mreže. Kada su kolačići aktivni, pregledači razmenjuju podatke kolačića preko veba i tako prate vaše kretanje i stvaraju prilagođene oglase. S obzirom na to koje informacije čuvaju, mogli bi da postanu pravi rudnik zlata za zlonamerne programe i hakere. Da biste isključili kolačiće u Chrome-u, otvorite Podešavanja>Privatnost i bezbednost, idite na Kolačići i drugi podaci o sajtovima i izaberite Blokiraj sve kolačiće. Možda biste želeli da uključite i opciju Obriši kolačiće i podatke o sajtovima kada zatvorite sve prozore da biste automatski obrisali kolačiće kada zatvorite pregledač. Zatim uključite Pošalji zahtev „Ne prati“ sa aktivnostima pregledanja da biste ograničili praćenje.

6. Onemogućite prilagođene oglase na društvenim mrežama

Prilagođeni oglasi mogu biti staza za praćenje ako se ne obuzdaju. Platforme društvenih mreža, kao što su Fejsbuk, Tviter i Instagram, između ostalih, ako im dozvolite, mogu da prate vaše kretanje na mrežama da bi personalizovali oglase koje treba da vidite. Pored toga, oni prikupljaju podatke o objavama koje vam se sviđaju, ljudima koje pratite i sadržaju koji objavljujete da bi personalizovali vaše iskustvo. U gorim slučajevima, neke aplikacije društvenih mreža mogu da prate veze na koje kliknete, sajtove na koje idete i mesta koja posećujete. Međutim, mnoge od ovih platformi društvenih mreža imaju opciju koja vam omogućava da isključite prilagođene oglase. Dakle, možda biste želeli da počnete odatle.

7. Koristite pretraživače koji štite privatnost

Nije novost da pretraživači, kao što je Gugl i Bing, čuvaju vašu istoriju pretraživanja, što nije loše. Osim toga, oni to rade zbog indeksiranja, što im pomaže da preporuče najbolje rezultate pretraživanja tokom upita. Međutim, da biste se potpuno sakrili, najbolje je da izbegavate takve pretraživače — čak i ako ste na virtuelnoj privatnoj mreži ili koristite proksi server. Srećom, postoji mnogo pretraživača koji štite privatnost i ne čuvaju deo vaših podataka u svojoj bazi podataka. Neki primeri takvih efikasnih pretraživača uključuju DuckDuckGo, Startpage, Qwant, MetaGer i mnogi drugi.

8. Koristite anonimne klijente e-pošte

Često delite svoju adresu e-pošte kad god koristite opcije treće strane za prijavljivanje na aplikacije i veb-stranice koje zahtevaju autentifikaciju. Neki anonimni klijenti e-pošte mogu da generišu nasumični niz umesto prave adrese dok se prijavljujete koristeći opcije treće strane. Pored toga, klijenti mogu da šifruju vašu adresu e-pošte kad god pošaljete e-poštu drugoj osobi. Na primer, iCloud kompanije „Epl“ nudi ovu funkciju kao podrazumevanu. Iako maskiraju vašu adresu e-pošte, e-poruke poslate na šifrovanu adresu i dalje dolaze u vaše originalno prijemno sanduče e-pošte. ProtonMail i Cyber Atlantis su primeri dobavljača anonimnih naloga e-pošte koji mogu efikasno da sakriju vašu IP adresu.

Kombinujte navedene opcije anonimnog pregledanja

Postoji mnogo nametljivaca na internetu i često je teško reći kada vas vrebaju. Zbog toga je ponekad potrebno prikriti svoje tragove na internetu. Iako su navedeni postupci maskiranja na mreži provereni, svakome odgovara različit način sakrivanja. Možda biste mogli da razmislite o kombinovanju nekoliko postupaka da biste bili sigurni da vam nešto nije promaklo. Na primer, možete da koristite proksi servere sa virtuelnim privatnim mrežama da biste bili bezbedniji.

6625-kako-da-ostanete-anonimni-dok-pretrazujete-internet