Mogli biste da pomislite da ćete izbeći da vas Google prati ako ne koristite kompanijinih Chrome ili njen pretraživač. Međutim, ne biste bili u pravu.
Kao jedna od najbogatijih kompanija na svetu, Google nudi širok spektar proizvoda i usluga koje svakodnevno koriste stotine miliona ljudi.
Šta Google zna o vama? Koliko podataka zaista prikuplja? Verovatno više nego što možete da zamislite.
Zbog čega je Google svuda (i neprestano vodi računa o vama)
Više nas uopšte ne iznenađuje to što Google prikuplja podatke od onih koji koriste kompanijine proizvode i usluge; bilo putem pretraživača, e-pošte, mapa, platforme YouTube ili Chrome pregledača. Svi ti podaci su od neprocenjive vrednosti, jer govore kompaniji ko ste, šta radite, šta vas zanima, kako se ponašate i na šta reagujete. Drugim rečima, otkrivaju skoro sve o vama kao potrošaču.
Izgleda da većina ljudi ili nije u potpunosti svesna toga, ili je spremna da se odrekne svoje privatnosti da bi besplatno koristila Google proizvode. S druge strane, postoji ceo jedan opšti pokret posvećen uklanjanju Google-a iz života ljudi. Taj pokret se naziva De-Google i predvode ga aktivisti koji tvrde da monopolska moć tehnološkog giganta predstavlja ozbiljnu opasnost po privatnost.
Možete li zaista da izbrišete Google iz svog života? U najboljem slučaju, možete da ograničite količinu podataka koje Google prikuplja o vama podešavanjem dozvola za aplikacije, optimizacijom pametnog telefona i računara, promenom podešavanja lokacije itd. Međutim, i posle svega toga nećete moći u potpunosti da eliminišete Google iz života.
Recimo da ste uradili sve što je moguće da biste se što više udaljili od Google-a, što znači da ste se potrudili da izbegnete kompanijine najinvazivnije proizvode, blokirate oglase i pružite što manje informacija o sebi.
Da li ste na taj način uspeli da bolje zaštitite svoju privatnost? Naravno. Da li ste uspeli da se oslobodite Google-a? Naravno da niste, jer vas Google prati čak i kada ne koristite kompanijine proizvode. Praćenje se vrši uz pomoć programa za praćenje (engl. tracker), kojih ima svuda tako da ih je skoro nemoguće izbeći.
Prema podacima koje je prikupio DuckDuckGo, od 75.000 najboljih veb-stranica na svetskoj mreži, 72 odsto koristi alatku za praćenje Google Analytics. Na prvi pogled, ova alatka je sasvim bezopasna, jer je uglavnom koriste vlasnici veb-stranica za merenje angažovanja posetilaca, njihovog broja, brojanje klikova na oglase i tako dalje. Naravno, alat radi mnogo više od toga.
Google Analytics ne pruža samo osnovne statističke informacije ljudima koji prave i održavaju veb-stranice, već prikuplja i sve vrste podataka o posetiocima, a zatim ih dodaje u Google-ove postojeće profile o ljudima. Dakle, kada posetite veb-stranicu koja koristi Google Analytics, između ostalog dajete Google-u pristup vašoj istoriji pregledanja.
Zatim, tu je i Global Site Tag, još jedan alat za praćenje u vlasništvu kompanije Google koga koriste milioni veb-stranica, jer pomaže u praćenju oglasa koji se prikazuju preko Google-ovog sopstvenog programa za oglašavanje. Osim toga, Google koristi mnogo drugih programa za praćenje, a sve da bi kompanija prikupila što više podataka o vama. Međutim, Google ne koristi te podatke samo za kreiranje ciljanih oglasnih kampanja, već u raznorazne druge svrhe. Dok gradi vaš profil, Google će vam preporučiti sadržaj kojim ćete se baviti, pa čak i oblikovati rezultate pretraživanja na osnovu onoga što njen algoritam misli da želite da pročitate.
Ukratko, Google je svuda i bez obzira na to da li koristite kompanijine proizvode ili ne, ona prikuplja podatke o vama i koristi te podatke za kreiranje jedinstvenog profila, koji joj zauzvrat omogućava da oblikuje ono što vidite na mreži. Sve to se odvija u pozadini prilično konstantno, bez vašeg znanja ili eksplicitne saglasnosti.
Kako da sprečite Google da vas prati
Da li je uopšte moguće pobeći Google-ovom svevidećem oku? Teoretski jeste, ali to zahteva obuhvatniji pristup. Ako ne želite da vas Google prati, ne bi trebalo da koristite nijedan od kompanijinih proizvoda ili usluga. To bi trebalo da vam bude polazna tačka. Evo šta možete da uradite.
Umesto Chrome pregledača koristite Brave ili Firefox
Umesto da koristite Google Chrome, koristite Firefox ili Brave. Ovi pregledači automatski blokiraju Google-ove programe za praćenje i štite od drugih oblika prikupljanja podataka. Ako dodate nekoliko proširenja koja štite privatnost, tehnološkim kompanijama će biti skoro nemoguće da vas prate preko pretraživača.
Deinstalirajte Android operativni sistem
Ako imate Android telefon, trebalo bi da se otarasite fabrički instalirane verzije Androida, pošto je ona u vlasništvu kompanije Google i upravlja njom. Umesto toga, instalirajte alternative, kao što su GrapheneOS ili LineageOS, koje su posvećene zaštiti privatnosti.
Koristite drugi pretraživač
Danas postoji mnogo pretraživača koji štite vašu privatnost. DuckDuckGo je verovatno najčešće korišćeni, ali spomenućemo još i Qwant, SearchEncrypt i StartPage, koji su takođe prilično dobri, čak ako možda nisu precizni kao Google.
Prebacite se na dobavljača šifrovane e-pošte
Verovatno ste navikli na Gmail, ali postoji nekoliko dobavljača šifrovane e-pošte koji ne samo da su posvećeniji zaštiti privatnosti, već imaju i bolju funkcionalnost i privlačnije karakteristike. Spomenućemo samo neke, kao što su ProtonMail, TutaNota i Mailfence, čije bi korišćenje valjalo razmotriti.
Koristite alternativu za Google mape posvećeniju zaštiti privatnosti
Google mape odlično funkcionišu: intuitivne su, tačne i uglavnom će vas odvesti do odredišta bez većih problema. Međutim, aplikacija je neverovatno invazivna i prikuplja ogromnu količinu podataka. Srećom, postoje aplikacije za pregledanje mapa i navigaciju koje rade svoj posao isto tako dobro bez narušavanja privatnosti korisnika.
Nemojte da koristite Google Analytics
Ako ste vlasnik veb-stranice, niko vam ne može zameriti to što koristite Google Analytics. Međutim, postoje slični alati koji ne narušavaju privatnost korisnika. Matomo Analytics je privukao veliku pažnju poslednjih godina, ali to nije jedina alternativa. Na primer, Fathom Analytics je odlična alternativa koja je u skladu sa nekim od najstrožih svetskih zakona o privatnosti. Tu je i Simple Analytics, koja je veoma jednostavna za korišćenje, a zaštita privatnosti joj je na prvom mestu.
Teško je osloboditi se Google-a, ali nije nemoguće
Zaključak je jednostavan. Ako ste zainteresovani da očuvate privatnost u digitalnom svetu, morate da se klonite Google-ovih proizvoda i usluga, ali nikako ne možete da pobegnete od Google-ovih dalekosežnih pipaka.
Ipak, „deguglovanje“ nije neizvodljivo, ali zahteva znanje i određeni trud. U svemu tome, najbolje je to što postoji mnogo alternativa popularnom softveru koje su posvećenije zaštiti privatnosti, tako da izbegavanje Google-a i drugih velikih tehnoloških kompanija nije nemoguće.