Компанија блокира EdgeDeflector за кориснике ОС Windows 11

Иако је општеприхваћено мишљење да компанија не би требало никог да присиљава да користи Edge, „Мајкрософт“ поново даје прилично чудно и неразумљиво оправдање. Компанија је већ отежала избор подразумеваних претраживача у Windows-у 11, а сада је предузела још један корак и блокирала апликације, као што је EdgeDeflector. Апликације трећих страна, као што су EdgeDeflector, па чак и Firefox, понудиле су заобилазна решења како би корисници могли да избегну компанијину принуду да користе Edge у резултатима претраживања у менију Старт, чак и ако њихов подразумевани претраживач није Edge. Компанија и даље приморава кориснике Windows-а 10 и Windows-а 11 да користе Edge и његов претраживач Бинг у резултатима претраживања у менију Старт, а сада се то нарочито истиче код новог панела Widgets у Windows-у 11. Наравно, корисници су изузетно незадовољни због тога, јер сматрају да Windows (односно, сама компанија) не поштује њихов подразумевани избор прегледача. Апликација EdgeDeflector вам омогућава да заобиђете та ограничења и отворите резултате претраживања из менија Старт у вашем подразумеваном прегледачу који сте изабрали.

Блокирање апликације EdgeDeflector се први пут појавило у раној верзији за преглед Windows-а 11 прошле недеље. Иако је блокирање у почетку изгледало као грешка, компанија је сада потврдила да ће промене видети сви корисници Windows-а 11 у ажурирању софтвера које је најављено у наредним недељама. Компанија „Мајкрософт“ је одлучила да спречи програмере апликација да се позивају на везе протокола Microsoft-Edge, које су сада ограничене на Edge прегледач. „Windows отворено омогућава апликације и услуге на својој платформи, укључујући различите веб-прегледаче“, рекао портпарол „Мајкрософта“. „У исто време, Windows такође нуди одређена свеобухватна корисничка искуства у оперативном систему Windows 10 и Windows 11; искуство претраживања са траке задатака је један такав пример искуства с једног краја на други које није направљено да би било замењено. Када постанемо свесни неправилног преусмеравања или замењивања, то ћемо одмах исправити.“

Споменута „исправка“ је сада део предстојећег ажурирања за Windows 11 које је стигло за Beta и Relase Preview кориснике касно у петак, а програмер EdgeDeflector-а није задовољан компанијиним променама. „Ово више нису поступци обзирне компаније која брине о свом производу“, каже Данијел Александерсен, програмер EdgeDeflector-а, у објави на блогу прошле недеље. „Компанија лоше управља оперативним системом Windows. Даје приоритет огласима, пакетима софтвера и претплатама на услуге на штету продуктивности својих корисника.“ Компанија није објаснила зашто је одједном почела да блокира EdgeDeflector и друге апликације, али сасвим је јасно због чега је то урадила. „Наравно, пола милиона корисника EdgeDeflector-а сигурно је сметало компанији“, објашњава Александерсен. „Међутим, прошлог месеца и веб-прегледачи Браве и Firefox су или копирали функционалност апликације EdgeDeflector или су најавили да ће то урадити.“

Firefox има 200 милиона корисника, тако да је то вероватно привукло пажњу „Мајкрософта“ и подстакло их да онемогуће то заобилазно решење решење. Морамо да напоменемо да ни Mozilla није одушевљена „Мајкрософтовим“ поступком. „Људи заслужују избор. Требало би да имају могућност да једноставно и лако подесе подразумеване вредности и њихов избор подразумеваног прегледача треба да се поштује“, каже портпарол Mozille. „Радили смо на коду који покреће Firefox када се користи мицрософт-Edge протокол за оне кориснике који су већ изабрали Firefox као подразумевани прегледач. Након недавне промене у Windows-у 11, ова планирана имплементација више неће бити могућа.”

Mozilla је, такође, применила сопствено решење за брзо и једноставно постављање Firefox-а као подразумеваног прегледача у Windows-у 10 и Windows-у 11 помоћу само једног клика, коју „Мајкрософт“ ограничава на свој Edge прегледач. Иако је Mozill-ино решење доступно у верзији Firefox-а коју преузмете са веба, ако преузмете Firefox из апликације Microsoft Store, тада недостаје решење којим се заобилази Edge при постављању подразумеваног прегледача. „Firefox испоручује пакет MSIX у Windows продавници тако да наши корисници Windows-а 10 и Windows-а 11 могу да преузму Firefox из продавнице“, објашњава портпарол Мозилле. „MSIX пакети раде у „окружењу Windows пакета“. Аспекти Windows окружења на које се Firefox ослања када корисници изаберу Firefox као подразумевани претраживач не функционишу у MSIX окружењу.“

Компанија је направила огромне промене, посебно оне у оперативном систему Windows 11 које отежавају избор и постављање подразумеваних претраживача. Таква агресивна стратегија нас подсећа на ружну антимонополску битку због повезивања Internet Explorer-а у Windows. Компанија се, такође, суочила са већим бројем казни у Европи јер је повезала Internet Explorer са оперативним системом Windows. Споменућемо само казну од 730 милиона долара за кршење антимонополског споразума из 2009. године. У том процесу приморавања људи да користе Edge и игнорисања избора подразумеваних прегледача у Windows-у најчудније је то што је Microsoft Edge добар прегледач. Због чега нас, онда, компанија присиљава да га користимо?

6540-kompanija-blokira-xa-xa-edge-xa-deflector-xa-za-korisnike-os-xa-windows-xa-11