Najčešće korišćene lozinke – godinu dana kasnije

Kompanija „NordPass“ je objavila novi izveštaj o stanju lozinki koje se koriste za zaštitu naloga. Čak i posle godinu dana, najčešće korišćene lozinke i dalje su 123456, 123456789, 12345, QWERTY i PASSWORD. Naravno, ne treba ni da napominjemo da je za razbijanje takvih lozinki potreban delić sekunde. Kompanija „NordPass“ je u sredu objavila svoju godišnju studiju o upotrebi lozinki u 50 zemalja, izveštaj pod nazivom „Najčešće lozinke“ (engl. Most Common PASSWORDs). Izveštaj je sačinjen posle procene baze podataka koja sadrži 4TB procurelih lozinki, od kojih mnoge potiču iz Sjedinjenih Država, Kanade, Rusije, Australije i Evrope.

Prema istraživačima, najčešće lozinke u 2021. godini, širom sveta, bile su:

  1. 123456 (103,170,552 puta)
  2. 123456789 (46,027,530 puta)
  3. 12345 (32,955,431 puta)
  4. QWERTY (22,317,280 puta)
  5. PASSWORD (20,958,297 puta)
  6. 12345678 (14,745,771 puta)
  7. 111111 (13,354,149 puta)
  8. 123123 (10,244,398 puta)
  9. 1234567890 (9,646,621 puta)
  10. 1234567 (9,396,813 puta)

Dalje na listi su se našle lozinke, kao što su iloveyou, dragon, monkey, fooTBall i baseball. Stručnjaci za bezbednost stalno napominju ljudima da moraju da koriste jake i složene lozinke kako bi zaštitili sebe i svoje informacije na mreži. Ipak, uprkos savetima, suviše veliki broj korisnika nastavlja da se oslanja na slabe i jednostavne lozinke koje praktično mogu da se razbiju u deliću sekunde. Naravno, stvaranje i održavanje složene lozinke za svaki nalog koji koristite je zastrašujuće težak zadatak. Međutim, ako odustanete od takve prakse, dovodite sebe i svoje najosetljivije podatke u opasnost. Izveštaj koji je u sredu objavila kompanija „NordPass“ razmatra 200 najčešćih lozinki i nudi savete o tome kako bolje kreirate i održavate lozinke.

Sajber-kriminalci koriste automatizovane alate za vršenje napada grubom silom da bi otkrili lozinke naloga. Što je lozinka slabija, to se lakše i brže otkriva. Među prvih 200 najčešćih lozinki, sve, osim 30, mogle bi da se razbiju za manje od sekunde. Neki od retkih izuzetaka su bile lozinke kao što su chocolate, koja se može razbiti za tri sekunde, michael, za koju bi bilo potrebno osam sekundi, tinkle, koja se može razbiti za dva minuta, jennifer je otkrivena za dva sata i myspace1, za koje bi bilo potrebno tri sata da se otkrije.

Ljudi koji se opredeljuju za slabe lozinke ponekad prate određene obrasce ili trendove, kao što su imena, sportski timovi i životinje. Za 2021, „NordPass“ je otkrila da se veliki broj korisnika oslanja na sopstveno ime kao lozinku. Liverpool se često pojavljuje kao lozinka, naročito kod obožavalaca fudbala. Među očiglednim obožavaocima automobila, Ferrari i Porsche su se pojavili kao najpopularniji automobilski brendovi koji se koriste kao lozinke.

Dolphin (delfin) je najpopularnija lozinka iz životinjskog sveta u mnogim zemljama. I psovke se često koriste za lozinke, i češće ih upotrebljavaju muškarci nego žene. Onedirection je bila popularna opcija ljubitelja muzike, a u Kanadi je lozinka hokej bila najčešće korišćena, što nas naravno ne iznenađuje. Osim varijacija brojeva i slova na tastaturu, na nekim listama, druge lokalne opcije lozinke su dospele u prvih 10, uključujući prezime Chregan u Južnoj Africi; grad Barselona u Španiji, a naziv Tiffany u Francuskoj.

Osmišljavanje i upravljanje snažnim i jedinstvenim lozinkama za svaki nalog koji koristite je ozbiljan izazov. „NordPass“ nudi sledeće savete koji će vam pomoći da zaštitite sebe i svoje podatke:  Koristite složene lozinke. Složena lozinka sadrži najmanje 12 znakova i različite kombinacije velikih i malih slova, brojeva i simbola. Da biste lakše i brže kreirali složenu lozinku, obratite se onlajn generatoru lozinki. Postoji mnogo takvih alata dostupnih na vebu. Pokrenite svoj omiljeni pretraživač i potražite termin „generator lozinki na mreži“ (engl. online PASSWORD generator).

Nemojte ponovo da koristite istu lozinku. Svaki haker se silno obraduje kad pronađe da jedna osoba koristi istu lozinku na više veb-lokacija. To je san svakog hakera jer ako uđe u jedan od vaših naloga, svi ostali će doživeti istu sudbinu.
Ažurirajte svoje lozinke. Neki stručnjaci preporučuju promenu lozinke svaka tri meseca u slučaju da je bilo koja lozinka ugrožena bez vašeg znanja.

Proverite jačinu svojih lozinki. Kako možete da saznate da li je vaša lozinka dovoljno jaka da zaštiti vaše naloge? Na mreži su dostupni alati koji mogu da provere bezbednost vaše lozinke. Pretražite termin PASSWORD health check.

Koristite višefaktorsku autentifikaciju (multi-factor authentication – MFA). Da biste bolje zaštitili svoje lozinke i svoje naloge od napada, koristite MFA kad god i gde god je to moguće.

Koristite menadžer lozinki. Korišćenje različitih složenih lozinki za svaki nalog je nemoguće bez neke pomoći. Najbolje je da koristite menadžer lozinki za kreiranje, skladištenje i preuzimanje lozinki.

6542-najcesce-koriscene-lozinke-godinu-dana-kasnije