Potrebna vam je besplatna, ali moćna zamena za Microsoft Office 365? Upoznaćemo vas sa nekim od najboljih paketa aplikacija koje biste mogli da razmotrite.
Kada su u pitanju paketi aplikacija koje možete da koristite kako za lične, tako i za poslovne aktivnosti, moramo da priznamo da je Microsoft 365 ipak najbolji. Microsoft nudi korisnicima kompletno iskustvo i na mreži i van nje bez obzira na to da li koriste aplikacije za privatne ili poslovne potrebe. Treba da napomenemo da je Microsoft 365 paket istovremeno jednostavan za korišćenje i da obiluje funkcijama za napredne korisnike.
Ne smemo da zaboravimo ni 69,99 dolara koje korisnici treba da izdvoje svake godine da bi uživali u spomenutim funkcijama. Srećom, postoji mnoštvo besplatnih ponuda koje nude slične funkcije kao Microsoft 365.
1. WPS Office
WPS Office neprestano dobija sve veću popularnost od kad se prvi put pojavio 2016. godine, i za to postoji dobar razlog. Besplatna verzija paketa WPS Office sadrži programe Writer, Presentation i Spreadsheets koji služe kao alternative za Microsoft Word, PowerPoint i Excel. Kad uporedite funkcije, videćete da li je WPS ili Microsoft Office pravi izbor za vas.
Najvažnije karakteristike paketa WPS Office:
Dostupan je na više platformi, uključujući Windows, macOS, Linux, iOS i Android.
Omogućava korisnicima do 1 GB skladišnog prostora u oblaku za čuvanje dokumenata.
Daje vam mogućnost da sinhronizujete datoteke na više uređaja.
Postoje i besplatni šabloni koji se veoma jednostavno koriste.
PDF Editor vam omogućava da jednostavno ažurirate dokumenta pomoću alata za uređivanje, spajanje ili razdvajanje dokumenata, potpisivanje, izdvajanje teksta i još mnogo toga. Takođe vam omogućava da konvertujete PDF dokumenta u druge formate, što neće dovesti do problema sa formatiranjem.
U paketu se nalazi i besplatni program za izradu rezimea na mreži koji vam omogućava da kreirate novu radnu biografiju profesionalnog izgleda u tri jednostavna koraka ili ažurirate staru tako što ćete otpremiti trenutnu biografiju.
Nedostaci paketa WPS Office:
WPS Office nije toliko pogodan za saradnju kao paket kompanije Google.
Nisu svi alati i funkcije za uređivanje PDF dokumenata dostupni u besplatnoj verziji.
U besplatnoj verziji se ponekad može pojaviti mnoštvo dosadnih oglasa.
2. LibreOffice
LibreOffice je projekat otvorenog koda koji obuhvata softver za uređivanje dokumenata, izradu prezentacija i tabele. Pored navedenih mogućnosti, korisnici mogu da kreiraju grafiku vektora i još mnogo toga koristeći LibreOffice. Podržava više od 100 jezika, što ga čini dostupnim za korisnike širom sveta.
Najvažnije karakteristike paketa LibreOffice:
LibreOffice podržava sve popularne Microsoft 365 formate, kao što su .pptx, .docx, . xlsx i mnoge druge. To znači da možete da uvezete sve postojeće datoteke u LibreOffice bez ikakvih problema.
Postoji mnoštvo proširenja i šablona dostupnih za preuzimanje kako bi se poboljšala funkcionalnost.
Dostupan je za Windows, macOS i Linux sisteme. Postoji i prenosiva verzija koju možete da instalirate na USB disk i jednostavno ga povežete na drugi uređaj i koristite ga bez problema.
Mogućnost korišćenja opcija Master Documents i Subdocuments olakšava vam razdvajanje velikih dokumenata dok ih istovremeno drži sve na okupu. Ta funkcija je naročito korisna piscima koji rade na knjigama koje imaju mnogo poglavlja.
Nedostaci paketa LibreOffice
Iako u ovom programu možete da pregledate dokumente na Android platformi, on poseduje minimalne mogućnosti uređivanja, a čak ni one ne rade tako dobro koliko bi trebalo.
Ne nudi skladištenje u oblaku, tako da ga ne možete koristiti ako želite da radite zajedno sa članovima tima.
Ne nudi tehničku podršku u besplatnoj verziji.
3. OnlyOffice
OnlyOffice, kao još jedan projekat otvorenog koda, sasvim je dovoljan za osnovne poslovne potrebe. Ako vodite malo preduzeće, to je savršen paket, jer nudi odlične funkcije za saradnju.
Najvažnije karakteristike paketa OnlyOffice:
Korisnici mogu da povežu desktop verziju paketa OnlyOffice sa različitim uslugama u oblaku, kao što su Nextcloud, ownCloud i Seafile. Kada se povežete, možete da vidite sve promene u realnom vremenu i dodate komentare, što vam omogućava neometanu saradnju sa članovima tima.
Da biste dodali više funkcija, možete da preuzmete različite dodatne programe koji vam omogućavaju da svojim prezentacijama dodate YouTube video zapise, ClipArt, pa čak i program za pretvaranje teksta u govor.
OnlyOffice je dostupan za Windows i Linux.
Podržava popularne formate kao što su .pptx, .docx, . xlsx i mnoge druge.
Nedostaci paketa OnlyOffice:
Datoteke moraju da budu manje od 500 MB ili uređivanje na mreži više nije moguće.
Mac korisnici ne mogu da ga koriste umesto Microsoft paketa.
Da biste koristili postojeće datoteke, morate da ih otpremite pre nego što budete mogli da ih otvorite u programu OnlyOffice.
4. Google Docs, Sheets i Slides
Google aplikacije su savršene za korisnike koji ne žele da preuzimaju dodatni softver ako treba da završe neke poslovne obaveze. Ovde se nalaze programi za obradu teksta, za uređivanje tabela i kreiranje prezentacija koji se nazivaju Google Docs, Google Sheets i Google Slides.
Najvažnije karakteristike Google Docs, Sheets i Slides:
Pošto postoji mogućnost za saradnju i deljenje komentara u realnom vremenu, rad u timu je jednostavan.
Dokumenti će se automatski čuvati na vašem Google disku.
Postoji mogućnost otpremanja popularnih formata dokumenata, dakle, vaše stare datoteke ne zastarevaju.
Postoji izbor šablona koje možete da uređujete da bi odgovarali vašim specifičnim potrebama.
Najbolje u svemu tome je to što su korisnicima potrebni samo veb-pretraživač i internet veza da bi iskoristili prednosti Google ponuda.
Nedostaci Google Docs, Sheets i Slides:
Pošto Google Workspace više nema besplatnu verziju, moraćete da pristupite svakoj aplikaciji posebno (Google Docs, Sheets i Slides) preko Google disk naloga.
Besplatna verzija vam omogućava samo 15 GB prostora za skladištenje.
Prilikom otpremanja datoteka, pri formatiranju biste mogli da naiđete na određene poteškoće.
5. Polaris Office
Polaris Office je još jedan pristojan paket za obavljanje različitih zadataka. U besplatnoj verziji se pojavljuju oglasi, a premijum opcija je namenjena korisnicima kojima su potrebne dodatne funkcije. Međutim, ako radite sami i ne sarađujete često sa drugim korisnicima, besplatna verzija je sasvim dovoljna.
Najvažnije karakteristike paketa Polaris Office:
Softver podržava ODT datoteke.
Korisnički interfejs je veoma sličan interfejsu u Microsoft Office 365, tako da vam promena neće predstavljati veliki problem.
Ima više od 100 miliona korisnika i poseduje jedan od najboljih timova za podršku u poslu.
Omogućava vam da vratite bilo koji dokument sačuvan u Polarisu u roku od tri dana.
Povezuje se sa spoljnim uslugama u oblaku, kao što su Google, OneDrive i Dropbox.
Nedostaci paketa Polaris Office:
Možete da ga koristite samo na jednom računaru i jednom mobilnom uređaju koristeći jedan nalog.
Besplatna verzija ima oglase.
Omogućava vam samo uređivanje i čuvanje do 100 MB mesečno, do ukupno 1 GB.
6. FreeOffice
Kreatori koji su napravili FreeOffice tvrde da je njihov proizvod najbolja zamena za Microsoft Office. To ne bi trebalo da nas čudi, jer softver nudi sve funkcije koje ima Microsoft 365, a pritom je besplatan.
Najvažnije karakteristike paketa FreeOffice:
FreeOffice se sastoji od kompletnog programa za obradu teksta, izradu prezentacija i tabela koji u potpunosti podržavaju sve Microsoft Office formate.
Besplatni program za uređivanje PDF dokumenata dostupan je na stranici za preuzimanje.
Formatiranje se ne menja.
Dokumenti se pregledaju kao u programima Microsoft Word ili Excel.
Funkcionalan i jednostavan za navigaciju.
Dostupan za Windows, macOS i Linux.
Nedostaci paketa FreeOffice:
Za korisnike koji koriste novije verzije aplikacija u paketu Microsoft Office, korisnički interfejs paketa FreeOffice može da izgleda pomalo zastarelo.
Postoji nekoliko dobrih zamena za Microsoft Office 365
Za većinu nas, Microsoft Office je već duže vreme primarni paket koga koristimo da bismo obavili određene zadatke. Njegova popularnost proizilazi prvenstveno iz njegove integracije u Windows operativnom sistemu, jer je uglavnom već unapred instaliran. Sada postoji mnogo besplatnih alternativa otvorenog koda koje su dostupne korisnicima.
Ako i dalje više volite Microsoft Office, razmislite o korišćenju opcije Office Online. Na taj način i dalje možete da koristite aplikacije koje vam se sviđaju, a da pritom ništa ne platite.