Šta je vaj-faj i kako funkcioniše?

Iako svakog dana koristimo vaj-faj (Wi-Fi), sasvim je sigurno da skoro niko ne razmišlja o tome šta, u stvari, znači vaj-faj. Vaj-faj je bežični oblik lokalnog umrežavanja i pristupa internetu koji koriste ljudi širom sveta za povezivanje svojih uređaja na internet, dakle, bez upotrebe kablova. Pomoći ćemo vam da razumete šta Wi-Fi znači, kako funkcioniše i još ponešto.

Šta prestavlja skraćenica Wi-Fi?

Popularno se smatra da Wi-Fi znači Wireless Fidelity, međutim termin je prihvaćen da bi predstavljao mnogo privlačniji naziv za novu bežičnu tehnologiju koja se do tada nazivala „IEEE 802.11b Direct Sequence“. Prema člancima u Vikipediji i prema navodima iz nekoliko drugih izvora, izraz Wi-Fi ne znači ništa. Naziv je smislila konsultantska firma Interbrand koja se bavila karakteristikama brendova i samim brendiranjem, pošto je sklopila ugovor sa kompanijom Wi-Fi Alliance kojoj je bio potreban privlačan naziv za novu bežičnu tehnologiju. Dakle, Wi-Fi nikada nije trebalo da bude skraćeni oblik za Wireless Fidelity. To bi bilo objašnjenje za pogrešno shvatanje značenja naziva Wi-Fi. Zabluda je nastala kao rezultat reklamnog slogana koji je koristila Wi-Fi Alliance ubrzo nakon što je usvojen naziv Wi-Fi: „The Standard for Wireless Fidelity“ (standard za bežičnu vezu).

Pošto smo razjasnili naziv, mogli bismo da pređemo na definiciju pojma.

Šta je vaj-faj?

Vaj-faj je tehnologija bežičnog umrežavanja koja vam omogućava da se bežično povežete na internet. Takođe je poznata kao 802.11, što je IEEE standard bežičnih lokalnih mreža (WLAN). Vaj-faj mreža radi u nelicenciranim opsezima frekvencija od 2,4 GHz i 5 GHz, što znači da ne ometa druge obližnje bežične mreže koje rade na istim frekvencijama (ili širinama opsega).

Kako funkcioniše vaj-faj?

Moderne vaj-faj mreže funkcionišu na isti način kao i lokalne mreže (LAN) zasnovane na Ethernet tehnologiji. Jedina razlika je u tome što vaj-faj mreže koriste nelicencirane frekvencije spektra za prenos podataka na kratke udaljenosti pri velikim brzinama, baš kao što se mobilne mreže širokog propusnog opsega koriste za mobilne telefone. Institut inženjera elektrotehnike i elektronike (Institute of Electrical and Electronics Engineers – IEEE) razvio je vaj-faj standard da bi se obezbedio bežični pristup u lokalnom području, obično u kući ili poslovnoj zgradi. Da bi vaj-faj veza funkcionisala, pristupna tačka (bazna stanica) koja je fizički povezana mora biti dostupna za povezivanje vaj-faj uređaja. Oni komuniciraju sa pristupnom tačkom koristeći signale radio-frekvencije (RF), slično kao što rade bežični telefoni.

Kako se koristi vaj-faj?

Vaj-faj pruža bežičnu alternativu kablovskim mrežama za deljenje podataka između uređaja unutar iste zgrade ili oblasti, kao što su prenosivi računari i pametni telefoni povezani na internet rutere za deljenje datoteka. Takođe zamenjuje kablove koji idu direktno iz vašeg računara u internet ruter ili modem, omogućavajući vam pristup internetu pomoću vaj-faj mreže preko vaj-faj pristupnih tačaka.

Šta su vaj-faj pristupne tačke?

Vaj-faj pristupna tačka je lokacija sa bežičnim pristupom internetu, obično besplatna za korišćenje. Često ih možete pronaći u kafićima ili restoranima koji tako svojim gostima pružaju još veću udobnost. Vaj-faj mreže se takođe nalaze na aerodromima, u hotelima i drugim javnim prostorima da bi se gosti i posetioci prijatnije osećali. Mnogi dobavljači bežičnih mreža omogućavaju vam da se povežete preko tih pristupnih tačaka uz određenu nadoknadu, ali neki od njih nude i besplatno povezivanje.

Pošto su vaj-faj mreže postale osnovni element u našem životu, sasvim je normalno da znamo kako zaista funkcionišu. Dakle, ne morate da se upoznate sa najsitnijim detaljima, ali nije loše upoznati se bar sa osnovnim pojmovima.

6536-sta-je-vaj-faj-i-kako-funkcionise