Windows 12 ili kako Microsoft može da poboljša Windows 11  

U kompaniji rade na stvaranju novog operativnog sistema Windows 12. Kakve bi promene mogle da se unesu u Windows 11 da bismo mogli novi operativni sistem da nazovemo korakom napred? Ipak, mogli bismo da izrazimo neke želje ili nade u tom smislu.

Microsoft već radi stvaranju Windowsa 12, naslednika Windowsa 11. U kompaniji su ga nazvali Next Valley i očekuju da će ga predstaviti korisnicima krajem 2024. godine.

Iako je Windows 11 jedan od najboljih operativnih sistema, ipak postoje neki problemi. Dakle, dok Microsoft radi na svom sledećem operativnom sistemu, želimo da istaknemo nekoliko stvari koje bi kompanija mogla da uradi da bi poboljšala celokupno korisničko iskustvo. Još ne znamo pod kakvim nazivom će se pojaviti, ali za sada neka ostane Windows 12.

1. Temeljnija integracija sa Android telefonima

Windows 11 ima aplikaciju Phone Link (ranije se zvala Your Phone) za integraciju Android uređaja sa Windows računarom. Međutim, Phone Link je aplikacija koja funkcioniše kao ulaz za Android uređaj. Temeljnija integracija sa Android uređajima učinila bi život mnogo lakšim.

Na primer, bilo bi odlično kada bismo mogli da vidimo obaveštenja koja se primaju na telefonu, nivo baterije i druge kritične informacije iz Windows trake zadataka. Temeljnija integracija bi u suštini eliminisala potrebu da koristite aplikaciju svaki put kada želite da komunicirate sa telefonom. Uopšte ne bi bilo loše kad bi integracija Windows-Android bila na istom nivou kao ona koja postoji između Mac i iPhone uređaja.

Takođe bi bilo sjajno kad bismo mogli da vidimo i prostor za skladištenje telefona postavljen u File Exploreru. Bilo bi odlično kad bismo mogli da dodajemo, uređujemo i brišemo datoteke u skladištu telefona kao što bismo to radili na platformi zasnovanoj na oblaku, kao što je OneDrive.

2. Prilagođavanje korisničkog interfejsa ekranima osetljivim na dodir.

Korisnički interfejs Windowsa 11 vrhunski je prilagođen korisnicima koji upotrebljavaju tastaturu i miša, ali moglo bi nešto da se uradi i po pitanju poboljšanja korisničkog interfejsa za uređaje koji imaju ekran osetljiv na dodir. Naravno, odluka o korisničkom interfejsu treba da se donese u kontekstu hardvera uređaja, ali Microsoft uvek može da koristi dinamički i prilagodljiv korisnički interfejs koji se pokreće na osnovu dostupnih resursa.

Windows 11 ima korisnički interfejs koji se koristi na ekranima osetljivim na dodir, ali to je u suštini korisnički interfejs za stoni računar sa nekoliko izmena kako bi se olakšao rad na ekranima osetljivim na dodir. Međutim, bilo bi dobro kad bi korisnički interfejs u Windowsu 12 bio izmenjen i u potpunosti prilagođen ekranima osetljivim na dodir, kao kod Windowsa 8. Iako Windows 8 nije najbolji Microsoft operativni sistem, njegov korisnički interfejs je bio odličan. Male su šanse da Microsoft radikalno promeni dizajn. Međutim, korisnički interfejs Windowsa 12 može da donese nekoliko velikih promena u dizajnu, što je otkriveno na konferenciji Microsoft Ignite.

3. Višeslojna funkcionalnost

Windows je instaliran na širokom spektru uređaja sa različitim hardverom. Od skupih računara za igrice do jeftinih računara na radnom stolu, svi koriste Windows operativni sistem. U čemu je problem? Svi računari koriste istu verziju operativnog sistema bez obzira na kvalitet hardvera.

Vlasnici jeftinijih računara koji odluče da nadograde na najnoviji Windows operativni sistem ubrzo shvate da je rad računara prilično usporen. U slučaju operativnog sistema Windows 11, hardverski zahtevi su u potpunosti onemogućili nadogradnju na mnogim računarima. Da se to ne bi dogodilo, kompanija bi mogla da ponudi raznovrsniju funkcionalnost zasnovanu na hardveru računara i drugim resursima, što bi bilo od velike pomoći.

Razmislite malo. Da li su jednom studentu, koji svoj jeftiniji računar koristi u obrazovne svrhe, zaista potrebne neke otmene animacije ili integracije sa Androidom i Xbox-om? Pa, ne baš. Eliminisanjem tih funkcionalnosti sa jeftinijih računara moglo bi da se uštedi mnogo resursa i prostora za skladištenje, a sami računari bi brže radili.

Kompanija bi mogla da primeni isti princip i na aplikacije. U zavisnosti od hardvera, korisnici bi trebalo da mogu da izaberu između pune podrške za sve aplikacije i pokretanja samo nekoliko osnovnih aplikacija. Iako bi ovo moglo da zvuči pomalo nedostižno u kontekstu Windowsa, Chrome OS je već dokazao da operativni sistem sa lakšim funkcijama i operativni sistem zasnovan na vebu mogu biti odličan izbor za jeftine računare.

4. Animirane pozadine

Možda smo zakasnili sa ovim predlogom, jer pametni telefoni već neko vreme nude animirane pozadine. Možete da ih postavite i u Windowsu, ali potrebna vam je aplikacija treće strane. Bilo bi lepo kad bismo imali animirane pozadine ugrađene u Windows 12.

Kompanija bi takođe mogla da „oživi“ neke od svojih najpopularnijih pozadina, uključujući podrazumevanu pozadinu za Windows XP. Uz to, kompanija bi mogla da postavi dodatne informacije na pozadine. Na primer, informacije o vremenu mogle bi da se postave na sunce koje se pojavljuje u animiranoj pozadini pejzaža, zbog čega bi dodatni vidžet na Windows radnoj površini bio nepotreban.

Šta još možemo da očekujemo od Windowsa 12?

Hardverski zahtevi operativnog sistema Windows 11 nisu odgovarali mnogim korisnicima. Međutim, TPM i Secure Boot su ključne bezbednosne funkcije koje štite vaš računar. Očekujemo da će ti i drugi hardverski zahtevi, uključujući 4 GB RAM-a i 64 GB skladišnog prostora, biti još veći za Windows 12.

Nova verzija Windowsa bi mogla da bude u velikoj meri usredsređena na funkcije zasnovane na veštačkoj inteligenciji. U uvodnom izlaganju na AMD CES 2023 u januaru, čulo se da će veštačka inteligencija promeniti korisničko iskustvo pri korišćenju Windowsa.

Pošto se kompanija vraća na trogodišnji ciklus izdavanja nove verzije operativnog sistema, to znači da bi Windows 12 mogao da se pojavi 2024.godine. U jednom novinskom članku je otkriveno da je kompanija počela da radi na Windowsu 12 još u martu 2022. godine.

Kao što nam je dobro poznato, nećemo moći da koristimo novi operativni sistem odmah čim ga kompanija predstavi javnosti. Dakle, čak i ako Microsoft predstavi Windows 12 do kraja 2024. godine, nećemo moći da ga koristimo bar još nekoliko meseci.

Windows 12 će verovatno biti dostupan kao besplatna nadogradnja kada bude objavljen, baš kao i Windows 11, sve dok ispunjavate minimalne sistemske zahteve.

Da li će Windows 12 ispuniti naša očekivanja?

Ostaje nam da vidimo da li će Windows 12 ispuniti sva naša očekivanja. U svakom slučaju, očekujemo nekoliko promena dizajna i povećan fokus na funkcije zasnovane na veštačkoj inteligenciji. Jedva čekamo da vidimo šta će Microsoft smisliti u naredne dve godine dok stvara sledeću verziju Windowsa.

U međuvremenu, Windows 11 je i dalje tek nedavno instaliran na većini računara. Ako treba da prilagodite Windows 11 dok čekate na Windows 12, možete da koristite aplikacije nezavisnih proizvođača.