Zašto su ajkule ozbiljna opasnost za sajber-bezbednost?

Ako zaronimo u dubine najneobičnije opasnosti po sajber-bezbednost, pronaći ćemo ajkule. Da, dobro ste pročitali.

Koliko god iznenađujuće izgledalo, ajkule su napravile pravu buru u svetu sajber-bezbednosti kad su otkrile da su im naši podvodni internet kablovi veoma ukusni. Ispostavilo se da ne dolazimo u sukob samo sa sajber-kriminalcima na kopnu, već i sa njihovim kolegama oštrih zuba koji borave u moru. Dakle, uhvatićemo sajber-talas da bismo se upoznali sa zapanjujućim avanturama neobičnih osumnjičenih koji se mešaju u našu internet vezu. To nije tipična sabotaža internet kablova, već smicalice koje izvode ajkule na morskim dubinama. Iako ta moćna morska stvorenja imaju čudnu naviku da grizu podvodne kablove, oni su ipak manje ozbiljna pretnja.

Neverovatna veza između ajkula i sajber-bezbednosti

Podvodni svet je ogroman i vrvi od života, a ajkule, kao grabljivci na vrhu lanca ishrane u okeanu, izazivaju pažnju i strahopoštovanje. Nažalost, njihova potraga za plenom vodi ih u neočekivane susrete sa optičkim kablovima koji prelaze preko dna okeana.

Prvi čvrsti dokazi da ajkule osećaju neobičnu privlačnost prema optičkim kablovima potiču još iz 1985. godine kada su pronađeni zubi ajkula u eksperimentalnoj liniji za prenos podataka kod Kanarskih ostrva. Kasnije te godine, ugrizi ajkula izazvali su kvar u četiri segmenta kabla u Atlantskom okeanu. Tada nam je preostalo samo da pokušamo da pronađemo razloge za takvo neobično ponašanje.

Još jedan nemili slučaj uticaja ajkula na digitalnu komunikaciju dogodio se kod afričke obale, gde je niz prekida interneta ostavio u nedoumici mrežne inženjere. Posle pažljive istrage, utvrđeno je da ajkule verovatno nisu krive za to, iako su pregrizle podmorske kablove, ostavljajući čitavo područje bez pristupa internetu.

Tek nakon nekoliko sličnih zapanjujućih incidenata, mrežni inženjeri su počeli da uočavaju čudnu vezu između ajkula, gubitka internet veze i daljih problema sa sajber-bezbednošću. Porast broja takvih incidenata ukazuje na ranjivost naše digitalne infrastrukture, gde čak i najnepredvidiviji faktori mogu ozbiljno da ugroze sisteme sajber-bezbednosti i otvore vrata za sajber-napade i upad u podatke.

Zašto je prekid interneta rizik za sajber-bezbednost?

Prekid internet veze značajno utiče na naš život, kako poslovni tako i privatni, ali, pored toga, može da stvori mnoštvo iznenađujućih rizika za sajber-bezbednost. Čim napad ajkula potopi region u digitalnu tamu, to iznenadno zamračenje otvara brojne mogućnosti za napad sajber-kriminalaca. Preduzeća i organizacije koje se u velikoj meri oslanjaju na internet za svoje svakodnevne operacije su u najvećoj opasnosti. Bez stabilne veze, najvažniji bezbednosni sistemi mogu da postanu neoperativni, što prethodno spomenute organizacije i preduzeća ostavlja izloženim potencijalnim narušavanjima bezbednosti. Slično oportunističkim grabljivcima, odnosno ajkulama, sajber-kriminalci se najbolje snalaze u haosu i konfuziji izazvanoj takvim incidentima, jer koriste prednost oslabljene odbrane da izvedu napade kako na preduzeća tako i na pojedince.

Štaviše, gubitak internet veze može da ometa komunikaciju i koordinaciju između bezbednosnog tima, nezavisnih dobavljača bezbednosnih usluga, pa čak i organa za sprovođenje zakona, što usporava njihov odgovor na sajber-pretnje. Osim toga, bez interneta, pojedinci čiji su osetljivi podaci kompromitovani prilikom upada možda neće biti odmah obavešteni o tome, što ih čini podložnijim prevarama i pokušajima krađe identiteta.

Povrh svega, gubitak pristupa internetu može da stvori okruženje u kojem će korisnici osećati neizvesnost i paniku. Pošto nisu u mogućnosti da potvrde autentičnost veb-stranica ili e-pošte, ljudi mogu da postanu žrtve zlonamernih aktivnosti i nesvesno dele osetljive podatke sa sajber-kriminalcima. Isto tako, nedostatak stabilne internet veze može da stvori plodno tlo za širenje dezinformacija, koje korisnike mogu dodatno da dovedu u zabludu.

Video-zapis koji se proširio internetom 2014. godine, prikazivao je napad ajkula na podvodni kabl kompanije Google, što je primoralo kompaniju da uzvrati udarac tako što je svoje transpacifičke kablove zaštitila od ajkula čeličnim oklopom. U isto vreme, ekolozi su javno izneli svoju zabrinutost o tome kako takva podmorska infrastruktura može da predstavlja pretnju vodenim životinjama – na kraju krajeva, ne radi se samo o našoj bezbednosti.

Zašto se ajkulama sviđaju optički kablovi?

Za razliku od nekih ajkula iz filma Ajkula 2, ajkule ne jedu kablove jer kablovi nisu deo njihove ishrane. S obzirom na to da su radoznala stvorenja, ajkule ponekad postaju žrtve sopstvenih instinkta grabljivaca kada se suoče sa optičkim kablovima. Njihovi osetljivi čulni organi, poput elektro-receptora i bočnih linija, mogu da pomešaju elektromagnetne signale koje emituju ti kablovi sa signalima njihovog plena i nateraju ih da grizu. Na našu nesreću, ti neočekivani susreti mogu da dovedu do poremećaja u internet konekciji. Čak i sa svojim impresivnim lovačkim veštinama, ta moćna morska stvorenja mogu da postanu žrtve složenosti moderne tehnologije, pokazujući nam da se prirodni i digitalni svet ponekad sudaraju na neočekivan način.

Zašto internet kablovi uopšte idu po dnu okeana?

Podmorski komunikacioni kablovi prelaze preko dna okeana da bi povezali svet i omogućili neprekidnu i stabilnu globalnu komunikaciju. Takav pristup povezivanju nudi više kontrole i bezbedniji je put za komunikaciju podataka između kontinenata. Za razliku od satelitskih veza, kod kojih postoje kašnjenje i smetnje u signalima, podmorski kablovi pružaju superiorne brzine prenosa podataka i manje kašnjenje što ih čini savršenim za obavljanje takvog zadatka.

Iako ideja o postavljanju internet kablova ispod mora u početku može da izgleda neobično, sa tehničke tačke gledišta prilično je praktično. Duboko ispod mora kablovi su zaštićeni od pretnji sa kopna, kao što su sukobi, nesreće na gradilištu i najekstremniji vremenski uslovi. Štaviše, sama veličina okeana omogućava nesmetano postavljanje kablova i smanjuje rizik od destruktivnih ljudskih aktivnosti. Zakopani duboko ispod dna okeana ili obloženi izdržljivim oklopom, ti kablovi su u stanju da podnesu uticaj spoljnih sila i obezbede stabilnu internet vezu.

Međutim, postoji nekoliko izazova kada treba pristupiti podmorskim komunikacionim kablovima, uključujući bliske susrete sa podvodnim životom, odnosno, uglavnom sa ajkulama.

Da li treba da se zabrinemo za zaštitu internet infrastrukture od ajkula?

Pošto prelazak preko uzburkanih voda teritorije pune ajkula može biti težak, postavlja se pitanje da li činimo dovoljno da zaštitimo internet infrastrukturu od ajkula? S obzirom na veličinu okeana i populaciju ovih grabljivaca koji vrebaju ispod vode, zadatak uopšte nije jednostavan. Ipak, snalažljivi istraživači i tehnički potkovani inženjeri suočavaju se sa tim izazovom i istražuju tehnike za zaštitu podmorskih kablova bez nanošenja štete morskom ekosistemu.

Nakon što je kompanija Google podmorske kablove ojačala premazom vrlo sličnim kevlaru kako bi se suprotstavila štetnim ugrizima ajkula, broj nemilih događaja se smanjio. Međutim, iako ajkule koje grizu kablove predstavljaju zanimljiviju priču, one nisu glavni krivci za većinu kvarova na kablovima.

Prema rečima Međunarodnog komiteta za zaštitu kablova (International Cable Protection Committee – ICPC), većina kvarova na kablovima može se pripisati ljudskim aktivnostima, bilo da su uzrokovane brodskim sidrima ili ribarskim mrežama koje slučajno zahvate podmorske kablove. Dakle, pored toga što smo najslabija karika u lancu sajber-bezbednosti, mi smo takođe veća opasnost za kablove od prirodnih katastrofa (kao što su zemljotresi, podmorska klizišta, jake plimne struje) i ajkula zajedno.

Na kraju krajeva, iako bi trebalo da brinemo o jačanju internet infrastrukture, zaštita od ajkula je samo mali deo problema. Mi u tome igramo veću ulogu od velikih riba sa lošom reputacijom, a potraga za harmonijom između mreža koje je napravio čovek i prirode je još jedna od naših obaveza.

Biće nam potrebni veći kablovi

U kolosalnom okeanu sajber-bezbednosti, čak i mala ajkula može da napravi veliki talas. Zaštita naših internet kablova od tih podvodnih čuda zahteva kreativno razmišljanje i neke ozbiljno velike kablove.