Sasvim je sigurno da, pošto kupite novi Samsung telefon, prvo izbrišete nepotrebne unapred instalirane aplikacije. Gomila nepotrebnih programa i aplikacija na Samsung telefonima je prilično neprijatna, bez obzira na to da li je Samsung ili vaš operater odgovoran za to. Možda se ubuduće nećemo sretati sa tolikim brojem unapred instaliranih aplikacija.
Na primer, Samsung Galaxy Z Flip 6 i Z Fold 6 nemaju unapred instaliranu aplikaciju Samsung Messages. Iako je kompanija Samsung postavila Google Messages kao podrazumevanu aplikaciju za razmenu poruka na Galaxy telefonima 2021. godine, takav postupak je značajan korak ka smanjenju nepotrebnih unapred instaliranih programa. Međutim, pred kompanijom je dugačak put pre nego što stigne do toga da svoje telefone ne opterećuje nepotrebnim aplikacijama. Navešćemo neke koje ne bi trebalo da budu unapred instalirane na Galaxy telefonima.
1. Microsoft Office aplikacije
Takve unapred instalirane aplikacije uglavnom nerviraju korisnike.
Većina Samsung telefona ima unapred instalirane programe Microsoft Office, Outlook i 365. Iako možda više volite e-poštu i alate za poslovanje kompanije Microsoft nego kompanije Google, sasvim sigurno nam nisu potrebna oba unapred instalirana kompleta na svim Galaxy telefonima.
Naravno, te aplikacije možete, a i ne morate da instalirate prilikom podešavanja Samsung telefona, ali jednostavno možete da zaboravite da imate izbor kada menjate uređaje.
2. Samsung kalendar
Ili dodajte funkciju koja radi na više platformi ili je uklonite.
Samsung kalendar je korisna aplikacija za planiranje obaveza na Android telefonu, ali možete da joj pristupite samo sa Samsung uređaja. Ne možete nikako da joj pristupite na Windows računaru, na primer, pa ako želite veći prikaz kalendara ili želite da koristite tastaturu za unos detalja događaja, moraćete da koristite Samsung DeX ili da povežete telefon ili tablet sa spoljnom tastaturom.
Google kalendar funkcioniše na više platformi i ima bolju integraciju sa Gmail aplikacijom. Pored toga, unapred je instaliran na Samsung uređaju. S druge strane, nema potrebe da Samsung kalendar bude instaliran na uređajima osim ako mu se ne omogući pristup preko bilo kog veb-pregledača za stone računare i mobilne uređaje.
3. DECO PIC
Obavezna aplikacija za prečice do malo korišćenih funkcija nije potrebna.
Nećemo vam zameriti ako ne znate šta je DECO PIC. Ta aplikacija vam omogućava da snimate fotografije sa animiranim nalepnicama, maskama i okvirima, ali uglavnom je potpuno nebitna, jer je to samo prečica do istih funkcija u podrazumevanoj aplikaciji Camera. Postoji još jedan problem, a to je da aplikaciju ne možete da deinstalirate, možete ga samo da je onemogućite.
Iako je ideja o prečici do određenih funkcija aplikacije korisna, najverovatnije bi trebalo da bude opciona, a ne obavezna i samostalna aplikacija koja nepotrebno zauzima prostor.
4. Samsung Kids
Unapred instalirana aplikacija koju većina ljudi ne koristi.
Samsung Kids je korisna aplikacija zbog koje je vaš telefon bezbedan i zabavan za decu. Aktivnost deteta je ograničena u određenom prostoru koji je zaštićen PIN-om, u kojem mogu da pronađu obrazovne aplikacije i igre, dok roditelj može da podesi pristup aplikaciji, doda vremenska ograničenja i nadgleda korišćenje. Međutim, pošto je preko 80 procenata Samsung korisnika starije od 18 godina, aplikacija će verovatno samo zauzeti prostor na mnogim telefonima i tabletima.
Ako bi aplikacija Samsung Kids bila dostupna u Play prodavnici preko prijave, Samsung uređaji ne bi bili ništa manje prilagođeni deci, ali bi tako odrasli imali jednu muku manje.
5. LinkedIn
Kad nabavite novi telefon, prvo proverite svoje veze.
Aplikacija LinkedIn se unapred instalira na Samsung telefonima verovatno zbog prisustva Microsoft aplikacija, ali Microsoft aplikacije bar imaju unapred instaliranu Google alternativu. Aplikacija LinkedIn ne igra istu ulogu i svakako ne mora da bude unapred instalirana na telefonima, čak i ako je dodala igre u mobilnu aplikaciju.
6. Samsung tastatura
Nije ni prineti Gboard tastaturi.
Postoji veliki izbor sjajnih aplikacija za tastaturu na Androidu, ali Samsung tastatura nije jedna od njih. Iako dobro funkcioniše kao podrazumevana tastatura, Gboard nudi mnogo više funkcija, uključuje mnogo lakši način dodavanja reči u vaš lični rečnik i ima integrisanu aplikaciju Google prevodilac.
Jednog dana, Samsung telefoni će možda neće biti opterećeni nepotrebnim softverima.
Iako verujemo da svaki korisnik Android telefona treba da ima slobodu izbora u vezi sa aplikacijama koje koristi, prethodno instaliranje više aplikacija koje služe istoj svrsi je nepotrebno, a može i da nervira, posebno kada ne mogu pravilno da se deinstaliraju. Ovde nismo spomenuli aplikacije operatera koji mogu da ih instaliraju u pozadini bez vašeg znanja, ali ne treba ni spominjati da ni to ne želimo.