Računar vam sporije radi? Šta možete da preduzmete?

Nekoliko dijagnostičkih alata mogu da vam budu od velike pomoći.

Kada je reč o računarima, većina korisnika očekuje da oni rade pouzdano i brzo. Proces pokretanja traje samo nekoliko sekundi, programi se otvaraju gotovo bez odlaganja, a video-snimci rade bez zadrške. Ipak, s vremena na vreme, pojavljuju se izvesni problemi. Recimo, sistem pada bez upozorenja ili kopiranje datoteka traje nekoliko minuta.

U većini slučajeva problem nije u softveru već u hardveru, koji dovodi do takvih okolnosti. Međutim, uglavnom ne može odmah da se utvrdi gde se nalazi usko grlo. Da li je neispravan memorijski modul ili se pregreva centralna procesorska jedinica? Da li čvrsti disk ili SSD radi na granici kapaciteta? Možda je aplikacija jednostavno spora, jer povlači podatke sa interneta?

Ako vam je računar sporiji nego obično, problem možete da pronađete pomoću posebnih alata koji prikazuju trenutne performanse pojedinačnih komponenti.

Korišćenje alatke Task Manager je dobra polazna tačka

Task Manager (menadžer zadataka) je koristan alat za kontrolu performansi. Kompanija Microsoft je poslednjih godina značajno revidirala i unapredila program.

Da biste otvorili Task Manager, pritisnite tastere Ctrl>Alt>Del i izaberite Task Manager (možete i da unesete reč task u prozor za pretraživanje u sistemu Windows). U aplikaciji kliknite na Settings u donjem levom uglu i aktivirajte opciju Always on top.

Sada pređite na karticu Performance i otvorite kartice CPU, Memory, GPU, Ethernet, i/ili WLAN. Neka vam neka od kartica bude otvorena dok radite kao i obično na računaru i posmatrajte informacije o komponentama. Ako su stalno iznad 80 posto, onda nešto nije u redu.

Obratite pažnju na CPU uz pomoć alatke Core Temp i praćenjem performansi

Ako sistem na računaru neprestano pada ili radi primetno sporije, to je često zbog pregrejane centralne procesorske jedinice. Uzrok može da bude loše postavljen ili neispravan ventilator. Zaštitno kolo procesora smanjuje frekvenciju takta čim temperatura naglo poraste. Ako to nije dovoljno, centralna procesorska jedinica se deaktivira da bi se sprečilo oštećenje i računar se isključuje bez upozorenja.

Dakle, trebalo bi da proverite temperaturu procesora uz pomoć alatke Core Temp. Besplatni softver nudi stalno ažuriranu bazu podataka sa svim starijim i aktuelnim modelima procesora kompanija AMD i Intel i prikazuje njihove podatke nakon pokretanja. Pored toga, izbacuje pojedinačne temperature jezgra i prikazuje ih na interfejsu alata i na dnu trake zadataka.

Prozor programa prikazuje maksimalnu dozvoljenu radnu temperaturu procesora na Tj. Max i trenutne temperature ispod njega. Ako su stalno iznad 80 stepeni, verovatno postoji greška u hlađenju. Zbog toga ćete verovatno odlučiti da pogledate unutrašnjost računara da biste videli da li se ventilator okreće i da li je čvrsto postavljen na procesoru.

Ako računar jednostavno suviše sporo obavlja zadatke, to može da bude i zbog procesora. U tom slučaju, posmatrajte krivu iskorišćenja kapaciteta u menadžeru zadataka. Još jedna korisna alatka je praćenje performansi operativnog sistema Windows, koju možete da otvorite ako uneste reč perfmon u polje za pretraživanje. Nakon što je pokrenete, otvorite Performance > Monitoringtools > Performancemonitoring u levoj koloni.

Sada se na dnu pojavljuje stalno ažuriran dijagram koji prikazuje vreme rada procesora. Ta vrednost pokazuje koliko vremena je procesoru potrebno da izvrši nit. Nit ovde označava određene radnje programa, odnosno u obradi teksta za unos teksta, za čuvanje, za štampanje i tako dalje. Što manje procesorskog vremena procesorska jedinica mora da potroši da izvrši nit, to bolje. Ako je vrednost u praćenju performansi trajno iznad 80 do 90 procenata, procesor je suviše spor i treba ga zameniti.

Proverite da li RAM memorija ima kvarove i greške

Ako vam sistem računara stalno pada, procesor ne mora da bude uzrok. Problem može da potiče i od memorijskih komponenata glavne memorije. Nedostaci koji se pojavljuju zbog grešaka u proizvodnji ili pregrevanja nikako nisu retki. Ako pojedinačne memorijske adrese više ne mogu da se adresiraju, Windows pada.

Pomoću alatke Memtest možete da proverite greške u ugrađenoj RAM memoriji. Međutim, softver zahteva neka preliminarna razmatranja. Pošto Windows ne dozvoljava pristup memoriji koja se već koristi negde drugde, Memtest može samo da proveri slobodnu RAM memoriju. Zbog toga je najbolje da ponovo pokrenete računar, ne pozivate nijedan drugi program nakon toga i samo pokrenete Memtest. Pošto Windows dinamički pomera svoje podsisteme u memoriji, alatka će pre ili kasnije ispitati ceo RAM.

Memtest može da ispita najviše između 2 i 3,5 GB neprekidne memorije. Zbog toga, otvorite Task Manager i pod Performance>Memory vidite koliko je memorije trenutno dostupno i podelite vrednost Mbajta sa 2.000. Rezultat je broj Memtest instanci koje treba da otvorite paralelno. U svaku od njih unesite 2.000 megabajta kao zapreminu memorije. Neka svaka instanca radi dok se ne dostigne pokrivenost od 100 procenata. Prema uputstvima proizvođača, to će otkriti 95 procenata svih grešaka u memoriji. Ako Memtest naiđe na grešku, program se zaustavlja i šalje poruku. U tom slučaju, najbolje je zameniti transparentna memorijska kola.

Proverite temperaturu i funkcionalnost grafičke kartice

Grafička kartica takođe može da izazove pad sistema, posebno ako se koristi u računarskoj igri. U tom slučaju, grafička procesorska jedinica može da se pregreje i može da dođe do grešaka u memoriji.

Temperaturu možete da pročitate u menadžeru zadataka pod Performance>GPU. Međutim, bolji od ugrađenog alata je GPU-Z. On prikuplja i prikazuje dodatne informacije o hardveru. Po pravilu, grafička kartica ne bi trebalo da se zagreva više od 80 stepeni. U suprotnom, postoji rizik od hardverskih kvarova. Ako GPU-Z utvrdi veće vrednosti, proverite da li ventilator kartice radi i da li je čvrsto postavljen. Da li se može zameniti zavisi od same grafičke kartice.

OCCT može da se koristi za test memorije grafičke kartice. U korisničkom interfejsu kliknite na Test>VRAM sa leve strane. Izaberite određenu grafičku karticu i trajanje testa. Podrazumevano podešavanje traje 30 minuta, što je dovoljno čak i za izdašno opremljene kartice. Sada kliknite na simbol za početak na dnu. Ako program dijagnostikuje grešku u memoriji, nemate drugog izbora osim da instalirate novu grafičku karticu.

Ako igra samo radi sporo i stalno ima prekide i malu brzinu kadrova, možda je grafička kartica jednostavno preopterećena. To može da se proveri pomoću programa 3DMark, koji meri mogućnosti računara, ali besplatna demo verzija je veoma ograničena.

Kopiranje podataka traje unedogled

Ako se Windows pokreće neverovatno dugo iako računar poseduje ugrađen SSD, trebalo bi da proverite medijum za prenos podataka. Alatka Crystaldiskmark odlično proverava performanse i brzinu SSD memorije. Obavlja nekoliko provera i meri vreme koje je potrebno za pisanje i čitanje podataka. Ako su vrednosti upadljivo niske, preporučujemo da ih bolje pogledate. Crystaldiskmark ne samo da detektuje čvrste i SSD diskove, već može da meri i USB diskove.

Alat SSD-Z je pogodan za dublje analize. Prikazuje tehničke podatke i trenutnu temperaturu medijuma za skladištenje i takođe navodi S.M.A.R.T. vrednosti diska. SSD-Z ima sopstveni benchmark, ali manje je precizan od alatke Crystaldiskmark.