Navešćemo nekoliko aplikacija kompanije Google kojima su dani verovatno odbrojani.
Nekada davno, vaš telefon je bio čarobna zemlja ispunjena aplikacijama, kao što su Hangouts, Reader, Inbox i Stadia. U jednom trenutku, kompanija Google ih je ubila i tako vam skoro zagorčala život. Spomenute aplikacije počivaju pored desetina drugih na Google groblju, a rado ih se sećaju Android entuzijasti i programeri, dok ih ostatak društva polako zaboravlja. Pored toga, Google i dalje stvara nove aplikacije i usluge, zbog čega se nameće očigledno pitanje: Koja je aplikacija sledeća? Imamo nekoliko kandidata.
1 Google Keep
Vašoj omiljenoj aplikaciji za pravljenje beleški dani su odbrojani.
Iako mnogi koriste Google Keep za pravljenje kako privatnih, tako i poslovnih beleški, kompanija je ipak odlučila da se oslobodi jednog od svojih najboljih proizvoda. To nije ništa novo, jer se to dešavalo i ranije. Međutim, postoje neki značajniji razlozi koji će verovatno dovesti do nestanka aplikacije Google Keep.
- Ne može da dobije podršku veštačke inteligencije. Ako prethodnih godinu dana niste živeli na planeti Zemlji, onda vam verovatno nije poznato da je Google sada kompanija koja se bavi veštačkom inteligencijom. Keep nije veštački inteligentan proizvod, već jednostavna mala aplikacija za pravljenje beleški koja ima stariji kôd i ne postoji očigledan postupak kojim bi kompanija ugurala Geminija u nju. Dakle, gotova je.
- Suštinska jednostavnost. Osnovne funkcije aplikacije Keep nisu se promenile otkako je prvi put ušla u naš svet 2013. godine, što je jedna od njenih mnogobrojnih očaravajućih prednosti. Kompanija je, 2021. godine, umesto da poboljša funkcionalnost aplikacije, odlučila, u svom već dobro poznatom stilu, da ukine Keep Chrome aplikaciju.
- Problemi sa rezervnom kopijom i sinhronizacijom. Aplikacija Keep se dobro integriše sa Google diskom za računar, što, u ovom slučaju, nije prednost. Kompanija je već nekoliko puta pokazala da je spremna da menja usluge pravljenja rezervne kopije, što će vam potvrditi i sledeći odeljak kojeg smo naveli. Dakle, kakve god promene da uvede Google, Google disk za stone računare verovatno neće obuhvatiti Keep.
2 Google Drive za stone računare
Potpuno zbunjujući proces razvoja aplikacije mogao bi da postane konfuzniji.
Ne tvrdimo da će Google ubiti Google disk, jer je, u ovom trenutku, značajan osnovni proizvod. Ipak, trenutna verzija Google diska za stone računare verovatno će biti zamenjena nečim drugim. Počeo je kao Drive (disk), zatim kao Google Drive, prerastao je u Backup & sync, a zatim postao aktuelni Google Drive za stone računare. Koliko dugo će opstati?
- Rebrendiranje. Google ne može dugo da se drži jednog naziva. Istorija klijenata Google diska za stone računare najbolji je dokaz. Međutim, kako Google gura veštačku inteligenciju u sve što postoji u Workspace paketu, veoma je moguće da će doći do potpune promene dizajna, čak i ponovnog pokretanja Google diska za računare. To će neizbežno dovesti i do promene naziva.
- Problemi sa sinhronizacijom. Google disk za računare suočava se sa kritikama da se ne sinhronizuje neometano kao njegov prethodnik. Pravo rešenje za taj problem je, naravno, predstavljanje potpuno novog proizvoda.
- Konkurencija. Google disk je gigant u oblasti skladištenja u oblaku, ali to ne znači da Dropbox ili OneDrive neće steći prednost, posebno jer oba u svojim aplikacijama pružaju integraciju sa veštačkom inteligencijom. Kompanija Google će uskoro morati da se nadmeće sa aplikacijom Dropbox AI i Copilotom u toj oblasti.
3 Google Play Books
Zašto? Zašto da ne.
Aplikacija Google Play Books se ne uklapa u veliku kompanijinu viziju oslanjanja na veštačku inteligenciju. Ima čudan naziv i starinski materijalni dizajn (engl. Material Design). Predstavlja relikviju iz davnih vremena, a uz sve ostalo, ima odlike mrtve aplikacije koja hoda.
- Šta znači Play? Verovatno ste primetili da se kompanija oslobodila skoro svih svojih Play brendova u poslednjih nekoliko godina. Ostali su samo Play Books i Play Store. Skoro je neverovatno da bi se kompanija zaista upustila u rebrendiranje Play prodavnice, iako je to već jednom učinila. Dakle, prodavnica sigurno ostaje, što nije slučaj sa aplikacijom Play Books koja je lak plen.
- Interfejs je problem. Interfejs aplikacije Google Play Books je funkcionalan i bila je jedan od prvih aplikacija za čitanje knjiga koja uvela sjajnu animaciju uvijanja stranica dok ih prelistavate. Ipak, kompanijin dizajnerski jezik se razvija, a Play Books je, u ovom trenutku, samo ostatak iz prošlosti.
- Nema vizije povezivanja sa veštačkom inteligencijom. Ponovo je veštačka inteligencija glavni krivac za ubijanje aplikacije. Digitalna polica za knjige jednostavno se ne uklapa u novu kompanijinu strategiju. Ipak, moramo da priznamo da platforma nije dostigla popularnost u toj oblasti, kao što su to uspele Kindle, Kobo ili čak aplikacija Books za iOS kompanije Apple. Nemojte da se iznenadite ako je Google ne zadrži.
4 Fitbit ili Fit?
Može biti samo jedna
Kompanija je predstavila aplikaciju Fit 2014. godine. Zatim je, 2019. godine, kupila Fitbit, tako da su obe aplikacije postojale paralelno i na neki način obavljale iste funkcije. Iako je kompanija prvobitno dozvolila Fitbitu da zadrži svoju posebnost kao usko specijalizovani proizvod koji je pratio treninge maratonaca, dizača tegova i instruktora joge, ipak je činjenica da kompanijina sopstvena aplikacija Fit već postoji. Predviđamo da će jedna od tih aplikacija biti asimilovana, a otpor će joj biti uzaludan.
- Asimilacija Fitbita je neizbežna. Aplikacija Google Fit je upravo dobila ažuriranje i sada nudi personalizovane uvide i preporuke. Od kada je aplikacija Fitbit prošla kroz kontroverzno redizajniranje prošle godine, nije dobila mnogo ljubavi i blagonaklonih komentara.
- Ubistvo Fita. S druge strane, aplikacija Google Fit bi mogla da se suoči sa nestankom. Njen interfejs je nešto nezgrapniji od Fitbitovog koji podseća na kompanijin period pre veštačke inteligencije i mnogo je poznatiji brend.
- Uspon Pixel satova. Pojava Pixel sata je zadivljujuća priča o uspehu. Postao je drugi najprodavaniji pametni sat na svetu 2022. godine. Oni koji su stvorili Pixel sat imali su Fitbit na umu, jer kutije satova, u stvari uključuju Fitbit brend. Zbog toga je Google Fit postala prilično čudna aplikacija, koju je lepo imati, ali nebitna je za većinu zadataka koje obavlja Pixel sat.
- Otpor je uzaludan. Hipotetički, kompanija bi mogla da ubije obe aplikacije (zajedno sa Health Connect) i napravi potpuno novu zdravstvenu aplikaciju sa veštačkom inteligencijom i za Fitbit i za ceo Android. Iako, budimo realni, kompanija bi verovatno mogla da napravi još jednu aplikaciju, a da ne ubije druge dve, a zatim bi mogla da ubije sve tri.
5 Google Translate
Bonjour, mon cheri Gemini
Najnovija kompanijina opsesija se zove Gemini, a uspon tog modela veštačke inteligencije nagoveštava propast mnogih aplikacija, uključujući, što je najčudnije, Google Prevodioca. Spomenuti šarmantni model raspolaže mnogobrojnim veštinama, a jedna od njih je prevođenje. Zbog toga smatram da nema više razloga da se oslanjam na Google Prevodioca.
- Više od jezika. Model Gemini steže obruč oko Prevodioca. Nije ni čudo, jer je Gemini multimodalni veliki jezički model koji razume nijanse izražavanja, slike i kompletne dokumente. Prevodilac tome nije vičan, jer se oslanja na ustaljeniji proces koji podrazumeva uzimanje jednog dela teksta i njegovo prevođenje na drugi jezik.
- Razvoj umesto ustaljenosti. Google Prevodilac je fantastična aplikacija, ali oslanja se na statičko pravilo i unapred programiranu logiku da bi obavljao povereni mu zadatak. Gemini može brzo da razmišlja i neprestano se razvija kroz učenje, što bi trebalo da dovede do boljeg prevoda.
- I samo Gemini. Vidimo da aplikacija Gemini postaje dom za mnoge Google usluge, zbog čega mnoge aplikacije, kao što je Prevodilac, postaju suvišne. Prevodilac je mrtav, samo još nije ubijen.
6 Google Assistant
Proces uklanjanja Asistenta je već počeo.
Google Asistent se prvi put pojavio zajedno sa svojom kratkotrajnom aplikacijom za razmenu poruka Allo. Bila je 2016. godina, i dok je Allo od prvog dana očigledno bila aplikacija koju je trebalo ukloniti, Asistent je postigao veliki uspeh. Bilo ga je svuda. Imao je svoju aplikaciju i ugrađen je u Android. Asistent je iz cele Nest linije pametnih kućnih spravica crpeo svoju energiju. Nedostajaće nam.
- Već je na izlaznim vratima. Sećate se Barda? Kompanija je prošle godine pokušala da ubaci Barda u Asistenta kada je smatrala da je sve povezano sa veštačkom inteligencijom. U martu prošle godine, pretpostavili smo da će Bard preuzeti uloge koje ima Asistent. Sada je Bard postao Gemini, a da biste ga koristili na Android uređajima, morate da uklonite Asistenta.
- Jurnjava za generativnom veštačkom inteligencijom. Asistent poseduje sve odlike prethodne decenije. Naravno, može da podesi tajmer ili pušta muziku, ali kao Siri i Bixbi, ima ograničen unos. Generativna veštačka inteligencija je mnogo moćnija, čak i onda kada halucinira.
- Google može da pojednostavi procese. Kompanija je poznata po tome da uvek ima nekoliko aplikacija koje obavljaju isti zadatak. Njeni timovi se stalno nadmeću u tome ko će bolje završiti posao. Međutim, izvršni direktor Sundar Pičaj je nedavno počeo da integriše kompanijine timove, što pokazuje da se Google usredsređuje na unapređenje proizvoda. Pošto je Gemini sve popularniji, samo je pitanje vremena kada će Asistent primiti konačni udarac. Očekujemo da će se to dogoditi u roku od godinu dana.
Kraj je neizbežan
Keep, Play Books, Fitbit, Translate, Assistant i Drive za stone računare će se verovatno uskoro pridružiti svim ostalim aplikacijama na Google groblju. Možemo da zamislimo dan kada ćemo se prisećati aplikacije Keep kao što smo se prisećali aplikacija Inbox, Hangouts, pa čak i Allo, koji nekima od nas zaista nedostaju. Umesto njih će se pojaviti mnogobrojni alati veštačke inteligencije koje pokreće Gemini, a onda će Google verovatno ubiti i njih.