Ranije je operativni sistem Windows imao priličan broj funkcija. Razmotrićemo neke koje su izazvale mnogo polemika.
Kad god kompanija Microsoft ubaci nešto novo u Windows, uglavnom se među korisnicima pojave brojne debate i polemike. Navešćemo šest funkcija koje su zbog toga zauvek uklonjene iz operativnog sistema.
1. Windows 10. Timeline
Kompanija je uvela funkciju Timeline (vremenska linija) da bi korisnicima omogućila da pristupe nedavno otvaranim aplikacijama, dokumentima i veb-stranicama i činilo se da je donela korisnu novinu u operativni sistem. Međutim, nekim korisnicima se to nije dopalo, jer su smatrali da takva funkcija uopšte nije neophodna. Nije bilo potrebe da se koristi vremenska linija kada su mnoge aplikacije koje su je podržavale, kao što su Word, Excel i Edge, imale ugrađene funkcije za otvaranje nedavno otvaranih datoteka i veb-stranica.
Najveći problem je nastao kad je kompanija ukinula sinhronizaciju između uređaja. Ta funkcija je otpremala istoriju aktivnosti na korisnički Microsoft nalog i omogućavala pristup nedavno korišćenim stavkama na uređajima povezanim sa nalogom. Da je postojala sinhronizacija na više uređaja, mogli biste da počnete da radite na Word dokumentu na računaru ili Android uređaju i da nastavite gde ste stali na laptopu.
Međutim, kad je kompanija ukinula sinhronizaciju, čak su i oni koji su funkciju Timeline hvalili kao sjajan alat za produktivnost otkrili su da im nije ni od kakve pomoći ako nemaju mogućnost sinhronizovanja zadataka na više uređaja. Vremenska linija je proglašena zastarelom 2021. godine i nije stigla da se priključi operativnom sistemu Windows 11.
2. Windows 10. Cortana
Cortana je pretrpela mnogobrojne kritike, jer nije bila precizna kao Siri, Alexa i Google Assistant kada je u pitanju razumevanje glasovnih komandi. Kad tome dodate i nemogućnost integracije sa aplikacijama trećih strana (naime, druge aplikacije nisu mogle da iskoriste prečice Cortaninog glasovnog pomoćnika), Cortanine šanse da preživi bile su minimalne.
Pored toga, neki korisnici nisu videli zbog čega im je u operativnom sistemu bio potreban glasovni asistent, s obzirom na to da ste uz pomoć miša i tastature mogli mnogo brže da pronađete sve što vam je potrebno. Zbog svih Cortaninih nedostataka, korisnici su se pitali zbog čega bi trebalo da bude unapred instalirana u operativni sistem. Nije im se svidelo ni nametanje korišćenja spomenute funkcije. Štaviše, korisnici nisu mogli da je onemoguće, a pored toga, stalno je slušala šta se dešava oko nje, što je izazvalo zabrinutost zbog narušavanja privatnosti.
Konačno, kompanija je dozvolila korisnicima da onemoguće Cortanu i više ih nije podsticala da je koriste.
3.Windows 8. Pokretne pločice / Metro interfejs
Korisnicima je bilo teško da se naviknu na Metro interfejs pošto je bio usredsređen na ekran osetljiv na dodir, što nije odgovaralo korisnicima stonih računara, posebno zbog toga što laptopovi sa ekranom osetljivim na dodir nisu napredovali onako kako su neki očekivali. Dok su ljudi koji su koristili Windows tablet ili laptop sa ekranom osetljivim na dodir smatrali da je jednostavan za upotrebu, oni koji to nisu imali, smatrali su da je interfejs neudoban za korišćenje.
Pokretne pločice (engl. Live Tiles) nisu uspele da promene stav onih kojima se nije dopao Metro interfejs. Naime, trebalo je da pločice budu prečice za aplikacije, odnosno, da prikazuju informacije u realnom vremenu, uključujući vesti, vremensku prognozu i obaveštenja. Međutim, nikada nisu funkcionisale onako kako je kompanija najavljivala i imale su značajan negativan uticaj na performanse računara.
4. Windows 7. Aero tema
Aero tema, koju je kompanija uvela u operativni sistem Windows Vista i prenela ga u Windows 7, uticala je na to da prozori, traka zadataka i drugi elementi korisničkog interfejsa budu poluprovidni. Prozori aplikacija su takođe imali ivice poput stakla, preglede uživo i animacije za glatke prelaze. Zbog čega se nekim korisnicima nije dopala uglađenost teme, iako je uz nju Windows 7 bio prijatan za oko i korišćenje?
Odgovor je sasvim jednostavan. Naime, sve što je Aero temu činilo sjajnom bilo je grafički zahtevno za mnoge računare u to vreme. Korisnici koji nisu raspolagali naprednim procesorom i grafičkom karticom imali su nerešiv problem. Srećom, mogli su da onemoguće temu.
5. Windows XP: Klasična tema
Kada je kompanija Microsoft predstavila Windows XP sa svim njegovim poboljšanjima i naprednim funkcijama, korisnicima koji su bili verni verzijama Windows 95, 98 i 2000 bilo je drago što im je ponudila klasičnu temu. Međutim, drugi su smatrali da je minimalistički dizajn suviše jednostavan, bez karaktera i zastareo, iako je bio bolji za funkcionisanje sistema.
Klasična tema je dovela do podele korisnika u dve grupe. Prvu su činili oni koji nikada pre nisu koristili Windows, a drugu oni koji su bili upoznati sa prethodnim verzijama. Novim korisnicima se dopao živopisan i moderan dizajn podrazumevane teme, dok su oni koji su nadogradili operativni sistem na najnoviju verziju, smatrali da je detinjasta i neprofesionalna i da neodoljivo podseća ne neku dečju verziju operativnog sistema.
6. Windows 98. Active Desktop
Aktivna radna površina (engl. Active Desktop) je bila funkcija koja je omogućavala korisnicima da prikazuju veb stranice i drugi HTML sadržaj na radnoj površini. Nekim korisnicima se to nije dopalo, jer je zahtevalo velike resurse i uticalo je na performanse. Naime, računar bi usporio, a nekad se događalo da se funkcionisanje zamrzne ili čak dođe do pada sistema.
Naravno, iako se nekima nisu dopale te funkcije, bilo je i onih koji su ih voleli. Bez obzira na to, kompanija je prekinula da daje podršku ili ih je uklonila iz operativnog sistema, jer ih je samo mali broj korisnika prihvatio. Spomenućemo još neke funkcije koje je kompanija sklonila iz operativnog sistema, kao što su Steps Recorder, WordPad, poštu, kalendar i Windows podsistem za Android, u kojima budući korisnici Windows-a neće moći da uživaju.