Nekoliko korisnih funkcija Wi-Fi rutera

Da biste imali najbolju moguću bežičnu vezu u svom domu, nije dovoljno da postavite ruter blizu uređaja koje koristite. Ako u kući imate više korisnika ili igrate video igrice koje koriste ogroman deo resursa, sigurno će vam biti potrebna najveća moguća snaga rutera. Postoji nekoliko postupaka koji će vam omogućiti da ga maksimalno iskoristite.

1 Wi-Fi opseg

Postoje tri Wi-Fi opsega: 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz. Brzina mreže će zavisiti od opsega kojeg koristite. Kao što možete da vidite, drugi najbrži opseg je 5,0 GHz i više je nego dvostruko brži od opsega od 2,4 GHz. Ako koristite mnogo programa koji zahtevaju velike resurse, najbolje je da koristite tu frekvenciju. Međutim, problem je u tome što frekvencija od 5,0 GHz ne može da dopre do udaljenijih mesta. Naime, ako živite u velikoj kući i imate samo jednu pristupnu tačku, moguće je da Wi-Fi signal neće stići do udaljenih uglova vašeg doma. Ako je to slučaj, bolje bi bilo da koristite frekvenciju od 2,4 GHz.

Od opsega kojeg koristite zavisiće brzina i domet mreže. Dakle:

  • Opseg od 2,4 GHz je najsporiji, ali ima najbolji domet.
  • Opseg od 5 GHz je više nego dvostruko brži od 2,4GHz, ali je njegov opseg drastično smanjen.
  • Opseg od 6GHz je sličan onom od 5GHz, ali je skoro dvostruko brži.

Ako koristite programe ili usluge koji troše mnogo podataka, bolje je da koristite Wi-Fi opseg od 5 GHz. Međutim, ako su uređaji udaljeni od rutera, moraćete da koristite opseg od 2,4 GHz da biste obezbedili dobru povezanost.

Najnovija Wi-Fi frekvencija je 6 GHz. Ona daje dvostruko više gigabita u sekundi od opsega od 5,0 GHz. Međutim, dok većina rutera dozvoljava korisnicima da biraju između 2,4 i 5,0 GHz, samo najnoviji ruteri imaju opciju od 6 GHz.

2 Kvalitet usluge

Recimo, našli ste se u situaciji kada treba da date prioritet podacima koji se šalju određenim uređajima? Na primer, svaki put kada strimujete film na Roku televizoru (koji je inače napravljen za strimovanje), pojavljuje se visoka stopa varijacije kašnjenja (engl. jitter rate), što dovodi do baferovanja. Ako je to slučaj, možete da odete u podešavanja rutera i konfigurišete podešavanja kvaliteta usluge (Quality of Service – QoS) da biste dali prioritet saobraćaju koji se šalje na Roku TV.

Ako vaš dom podseća na malu kancelariju, u kojoj se nalazi mnogo uređaja koji istovremeno koriste resurse, to može da dovede do povećanja saobraćaja na isti način kao tokom uobičajene saobraćajne gužve u gradu. Kad date prioritet određenim uređajima u odnosu na druge, onda ste obezbedili da se potrebe jednog uređaja zadovolje pre potreba nekih drugih.

3 Wi-Fi kanali

Za bežično umrežavanje koriste se slobodni opsezi 2.4 i 5 GHz. Opsezi su podeljeni na unapred definisane kanale u okviru kojih ruter emituje signal. Opsezi od 2,4 GHz koriste 14 kanala, opsezi od 5,0 GHz imaju 34, a opsezi od 6,0 GHz imaju 59 kanala. Ruteri emituju signale koristeći radio talase, baš kao i radio stanice. Međutim, ruteri moraju da koriste različite kanale, inače mogu izazvati smetnje.

Isto se dešava sa Wi-Fi mrežom kada ste okruženi drugim ruterima koji koriste isti kanal na kome ste i vi. Ako živite u stambenoj zgradi ili gusto naseljenom kraju, moguće je da delite preopterećeni kanal. Da biste pronašli kanal sa manje smetnji, koristite alatku kao što je Wi-Fi analizator.

4 Ažuriranje firmvera rutera

Sasvim je uobičajeno da ažurirate aplikacije i operativni sistem na pametnom telefonu, računaru, laptopu i tabletu. Ipak, kada ste poslednji put ažurirali firmver rutera? Firmver je tip softvera koji je u interakciji sa hardverom i omogućava mu komunikaciju sa softverom.

Ruter može automatski da proverava i pokreće ažuriranja firmvera. Ako taj proces nije automatski, moraćete ručno da proverite i pokrenete ažuriranja. Ažuriranja firmvera nisu tako uobičajena kao ažuriranja aplikacija. Međutim, moguća su. Obavezno proveravajte da li postoje ažuriranja firmvera svakih šest meseci. Ako je uređaju potrebno ažuriranje firmvera, to je zato što ima nedostatak ili grešku koju treba otkloniti ili zato što se mogu poboljšati performanse. Bez obzira na razlog, ako dobijete obaveštenje za ažuriranje firmvera, trebalo bi da ga prihvatite.

Sve što smo vam do sada naveli su tehnička podešavanja, pa biste možda pomislili da vam je najlakše i najefikasnije da pomerite ruter bliže uređajima. Ako uzmemo u obzir to koliko vremena provodimo na mreži, spora veza može da nam zagorča život, ali korišćenje funkcija koje smo naveli da biste ubrzali kućni internet sasvim je jednostavan proces.