Ako vam računar trenutno radi pod operativnim sistemom Windows 10, ali ne podržava Windows 11, možda biste mogli da instalirate operativni sistem koji će mu produžiti život i posle 2025. godine. WattOS bi mogao da bude odličan izbor.
Na tržištu postoji veliki broj lakih Linux distribucija, od kojih mnoge predstavljaju izvanredan izbor ako ste odlučili da zastareli hardver vratite u život i date mu brzinu, fleksibilnost i pouzdanost koje neki računar možda nikada nije ni imao. Takve su karakteristike Linuxa. Ne samo da je fleksibilan, pouzdan i bezbedan, već je i savršeno sposoban da savršeno radi na uređajima koji ne bi mogli ništa da postignu pod različitim verzijama operativnog sistema Windows. Jedna takva distribucija je WattOS. Taj jednostavan i lagani operativni sistem za stone računare će vam odmah izgledati poznato, a pored toga desetogodišnji računar će raditi kao nov.
Prvo bi trebalo da se upoznamo sa distribucijom WattOS operativnog sistema Linux pre nego što se odlučimo da ga instaliramo na računar.
WattOS sistemski zahtevi
Spomenuta Linux distribucija je napravljena tako da bude lagana, što znači da koristi okruženje računara koje neće trošiti sistemske resurse. To računarsko okruženje je LXDE, koje je modularno i dobro radi na svakom uređaju, od nekog drevnog računara do Raspberry Pi. Sistemski zahtevi za WattOS to i potvrđuju:
- 192MB RAM
- Bilo koja Intel ili AMD centralna procesorska jedinica
- 700MB prostora na disku
Čak i na računaru sa tako malim resursima, WattOS radi veoma dobro. Pošto je radna površina postavljena na veoma poznat način (dugme za pokretanje, panel, sistemska traka, ikone na radnoj površini), svako ko je koristio bilo koju verziju Windows operativnog sistema veoma brzo će se snaći.
Instalirali smo WattOS kao virtuelnu mašinu na uređaj VirtualBox, koji ima više nego dovoljno sistemskih resursa (3 GB RAM, 2 jezgra i 100 GB interne memorije).
Šta sve sadrži WattOS
Što se tiče unapred instaliranih aplikacija, naći ćete Firefox, Transmission (BitTorrent klijent), alatku za pravljenje snimaka ekrana, Xarchiver, Vim, gThumb, program za pregledanje dokumenata, PulseAudio kontrolu jačine zvuka, GDebi paket za instalaciju, Synaptic Package Manager, HTop i program za uređivanje teksta Mousepad. Dobro je to što Synaptic olakšava instaliranje softvera koji vam je potreban i što možete lako da instalirate Flatpak ili Snap iz komandne linije (sudo apt-get install flatpak -y or sudo apt-get install snapd -y).
Za razliku od većine modernih operativnih sistema, WattOS (i LXDE) ne obuhvata System Settings ili aplikaciju Control Panel. Umesto toga, naći ćete meni Preferences koji sadrži unose, kao što su konfiguracija mreže, Bluetooth menadžer, podešavanja radne površine, podešavanja sesije i još mnogo toga.
Prozoru Desktop Preferences možete da pristupite tako što ćete desnim tasterom miša kliknuti na prazno mesto na radnoj površini i izabrati Desktop Preferences. Odatle možete da konfigurišete pozadinu, boju pozadine, tekst, režim pozadine, ikone na radnoj površini i radnu površinu kao fasciklu.
Ako kliknete desnim tasterom miša na Panel, možete da otvorite prozor Panel Preferences, gde možete da prilagodite poziciju panela, poravnanje, margine i veličinu. Možete čak i da pretvorite panel u docking stanicu tako što ćete izabrati određenu ili dinamičku širinu.
Kome je namenjen WattOS?
Pitanje je prilično jednostavno, jer je i WattOS jednostavan. To je operativni sistem otvorenog koda, jednostavan za korišćenje i vrlo udoban. Čim pogledate korisnički interfejs, odmah shvatite kako funkcioniše. Jedini zbunjujući element za nove korisnike može biti pronalaženje grafičkog korisničkog interfejsa programa za instaliranje, koji se nalazi u meniju Start pod Preferences. Sigurni smo da niko neće imati problema sa WattOS-om, jer je lak i jednostavan za korišćenje.
Naravno, pošto je WattsOS ipak Linux, nemojte da mislite da se sve radi na isti način kao Windows. To nije i nikada neće biti slučaj (što važi i za MacOS/Windows). Međutim, to ne znači da ćete usporiti proces poslovanja.
Ako ste pomislili da ćete dok koristite WattOS, uživati u modernom korisničkom interfejsu na radnoj površini, moraćemo da vas razočaramo. Naime, WattOS mnogo više podseća na okruženja Cinnamon, Xfce i MATE, ali to je verovatno urađeno sa određenom namerom.
Jedini problem se pojavio kada smo pokušali da se prebacimo sa tamne na svetlu temu. u svetloj temi panel je izgledao užasno jer je nekim vidžetima mnogo više odgovarala tamna pozadina, koja se nije dobro uklapala sa svetlijom temom. To nije dobro, jer će se većina korisnika odlučiti za tamnu temu, a sigurno je da svi nisu baš oduševljeni zbog toga.
Novi korisnici bi mogli da imaju problema kad koriste WattOS ako moraju da imaju Windows aplikaciju koju ne mogu da instaliraju pomoću uslužnih programa Snap ili Flatpak. Ako vam se to ipak dogodi, mogli biste da instalirate i koristite Wine, ali ni to vam ništa ne garantuje. S druge strane, ako većinu posla obavljate u okviru veb-pregledača, WattOS će vam biti sasvim dovoljan. Iako možda nije najuzbudljiviji operativni sistem na tržištu, on služi specifičnoj svrsi: da bude lagana Linux distribucija sa koju će svako moći lako i jednostavno da koristi.
Ako ste zainteresovani, možete da preuzmete ISO fajl za najnovije izdanje (R13) i instalirate ga na stari računar. Nećete se pokajati.