Windows 11 bi trebalo da bude bolji, a ne zabavniji

Da li Windows 11 i pored novih funkcija i koje mu se dodaju, a koje pokreće veštačka inteligencija, postaje napredniji ili tek zabavniji operativni sistem?

Najvažnije ukratko

  • Kompanija Microsoft je toliko zaokupljena veštačkom inteligencijom da joj daje prioritet u operativnom sistemu Windows 11 i dodaje nove funkcije aplikaciji Copilot, koju je integrisala u Windows 11.
  • Mnoge funkcije Copilota usmerene su na zabavu, a ne na rešavanje dugotrajnih problema ili značajno poboljšanje operativnog sistema u odnosu na Windows 10.
  • Kompanija Microsoft bi trebalo da se pozabavi uspostavljanjem ravnoteže između funkcija koje neprestano dodaje Copilotu i osnovnih funkcionalnih poboljšanja da bi stvorila najbolji operativni sistem.

S obzirom na to da se nove funkcije Copilota sve brže objavljuju, sasvim je jasno da čemu Microsoft daje prioritet u svom operativnom sistemu Windows 11. Svi uočavamo da su nam omogućeni različiti načini interakcije sa veštačkom inteligencijom, ali se i pitamo da li postoje značajna poboljšanja performansi, funkcionalnosti i ukupnog korisničkog iskustva u operativnom sistemu Windows 11.

Microsoft nam jasno stavlja do znanja da je Copilot budućnost operativnog sistema Windows 11

Kada je kompanija predstavila Windows 11 u oktobru 2021. godine, nazvala ga je verzijom operativnog sistema za igre. Međutim, tokom vremena, postalo je očigledno da se usredsredila na druge funkcije najnovije verzije Windows 11. Kompanija sve više daje prioritet veštačkoj inteligenciji i neprestano nastoji da integriše Copilota u operativni sistem.

U decembru 2023. godine, izvršni potpredsednik i direktor marketinga za potrošače Jusuf Mehdi istakao je da je kompanija posvećena „uvođenju većeg broja inovacija i naprednih mogućnosti u Copilota“ u 2024. godini.

Rezultati spomenute posvećenosti sada se mogu uočiti u operativnom sistemu Windows 11, pošto je najavljeno i objavljeno nekoliko funkcija, ažuriranja i poboljšanja zasnovanih na veštačkoj inteligenciji. Taster Copilot je čak dostupan na nekim tastaturama novijih personalnih računara opremljenih operativnim sistemom Windows 11, zbog čega je lakše doći do veštački inteligentnog pomoćnika. Štaviše, u aprilu 2024. godine, izvršni potpredsednik i glavni komercijalni direktor Džadson Althof istakao je glavni cilj kompanije, a to je da „Copilot bude na svakom stonom računaru, svakom uređaju i da ima ulogu u svakom procesu“.

Jasno je da Copilot i veštačka inteligencija, a ne igre, zauzimaju centralno mesto u procesu ostvarivanja punog potencijala operativnog sistema kompanije, kao i ostvarivanja njenih obimnijih ambicija.

Šta se dešava sa pravim korisnim funkcijama operativnog sistema?

Nesumnjivo je da su funkcije koje kompanija dodaje Copilotu sjajne i zanimljive, ali ponekad ih prevashodno smatramo zabavnim dodacima, a ne značajnim poboljšanjima operativnog sistema Windows 11. Na primer, mogućnost da video-razgovore pretvorimo u slike ili da kreiramo slike pomoću Copilota može da bude neizmerno zabavna, ali ne mora da ima bilo kakve veze sa unapređivanjem operativnog sistema.

Kompaniji je bilo potrebno izvesno vreme da uz pomoć usluge Windows Security ispravi grešku Standard hardware security not supported. To je nije sprečilo da u međuvremenu objavi nove funkcije Copilota, uključujući naizgled nepotrebnu integraciju Copilota i Notepada. Samim tim što je kompanija dala prioritet objavljivanju sjajnih veštački inteligentnih funkcija, bez obzira na to koliko su napredne, umesto da se pozabavi postojećim i veoma ozbiljnim problemima, govori mnogo o tome šta joj je najvažnije.

Sve nam je teže da uočimo (da li ih uopšte ima?) funkcije koje poboljšavaju funkcionalnost operativnog sistema Windows 11 u odnosu na Windows 10. Za većinu nas, svakodnevna produktivnost se ne vrti oko aplikacija Notepad, Paint, Snipping Tool i Clipchamp. Najbolje bi bilo kad bismo Copilota mogli da koristimo pri automatizaciji rešavanja problema, što nam nažalost još nije dostupno.

Windows 10 je uspostavio visoke standarde, jer nam je doneo zaista korisne funkcije. Na primer, Device Guard je ojačao zaštitu dok su Continuum i Hello modernizovali metode interakcije. Većina promena u operativnom sistemu Windows 11 odnosila se na promenu dizajna ili na mogućnosti zasnovane na veštačkoj inteligenciji u oblastima kao što su generisanje slika, kreiranje sadržaja i automatizacija. Iako predstavljaju neverovatne demonstracije tehnološkog napretka, one zapravo ne poboljšavaju osnovnu svakodnevnu funkcionalnost operativnog sistema.

Dugotrajni problemi, kao što su nedosledni korisnički interfejs, nestalne trake zadataka, spor i trom istraživač datoteka i muke zbog kompatibilnosti navode mnoge od nas da se zapitaju da li je verzija Windows 11 zaista nadogradnja u odnosu na Windows 10. Nekoliko korisnika je čak tvrdilo da Windows 11 zaostaje u odzivu za Windows 10 sistemom, posebno na hardveru starijeg datuma.

Sitni koraci u pravom smeru

I pored prethodno navedenih kritika, trebalo bi da priznamo da je kompanija krenula u pravom smeru. Recimo, dodaci, kao što je obnovljeni alat za isecanje Snap i njegove unapređene funkcije da bismo lakše obavljali nekoliko zadataka istovremeno, zaista su korisni. Što se tiče interfejsa operativnog sistema Windows 11, moramo da priznamo da je pružio dugo očekivanu koherentnost u poređenju sa prethodnim izdanjima.

Pored toga, Windows 11 nam olakšava rad na većem broju monitora i ta funkcija je znatno unapređena u odnosu na Windows 10. Nova i poboljšana funkcija vidžeta, integracija aplikacije Teams i režim Focus su isto tako dobrodošli dodaci za Windows 11. Te funkcije predstavljaju tip funkcionalnih ažuriranja koja su nam mnogo potrebnija i značajnija od veštački inteligentnih funkcija.

Doduše, Copliot ima ogroman potencijal i trebalo bi da postane sposobniji kako računari opremljeni veštačkom inteligencijom postaju uobičajeniji. Konačno, veštački inteligentan asistent bi trebalo značajno da unapredi osnovnu funkcionalnost operativnog sistema Windows 11.

Integracija Copilota u aplikacije i pretraživače na Windows 11 računaru može da vam uštedi dragoceno vreme i omogući vam da se usredsredite na važne zadatke. Problem se pojavljuje onda kad se poremeti ravnoteža u korist zabavnih Copilot funkcija u odnosu na funkcionalne karakteristike. Kako Microsoft nastavlja da poboljšava Windows 11, možemo samo da se nadamo da će nastojati da stvori operativni sistem koji nije samo zabavniji, već i napredniji.