Циљ предмета
Дефинисати и описати области моделовања, пројектовања и управљања процесима иновација и развоја производа, услуга, процеса, технологије, организације – од идеје до реализације.
Исход предмета
Студент стиче знања и компетентнције у области моделовања иновационих процеса, пројектовања и управљања свим фазама иновационих процеса и иновационим портфолиом, увођења иновационе метрике и утврђивања иновационих перформанси, управљања иновацијама на свим нивоима иновационог екосистема, софтверских решења и информационе подршке.
Теоријска настава
Теорија иновација. Концептуални основи и типологија иновација. Иновације и промене. Иновације и развој нових производа, услуга, процеса, технологије, организације и маркетинга. Иновације пословног модела. Иновације као менаџмент процеси и инжењерски процеси. Иновације и предузетништво. Иновациона стратегија и ланац креирања вредности. Иновативна организација (типови, карактеристике, организациона структура и организациона култура). Основи управљања иновационим пројектима. Ризик и мрежа улога у иновационим процесима. Управљање идејама (прикупљање, евалуација и селекција). Модели иновационих процеса од линеарних до савремених (конвенционални, хибридни, отворени, агилни, lean): преглед, анализа, развој и примена. Платформе за иновације. Иновациони екосистем и инфраструктура: иновациони центри, пословни инкубатори, кластери и мреже. Национални иновациони систем. Иновационе перформансе и иновациони индикатори. Иновациона политика Европске уније и програми подршке. Интелектуална својина у управљању иновацијама.
Практична настава
Методи подршке управљања иновацијама. Анализа и примена креативних генерисања идеја, предвиђања, евалуације и селекције иновационих пројеката и портфолија. Системи за менаџмент идеја. Развој и примена експертних система и система базираних на знању у управљању иновацијама. Софтверска подршка управљању иновацијама и иновационим пројектима. Студије случаја.
1 thought on “Управљање иновацијама”
Comments are closed.