Student Računarskog fakulteta Ivo Martinović je u utorak, 25. oktobra 2022. godine odbranio diplomski rad na temu Implementacija CI/CD procesa za Java Spring aplikaciju pred komisijom koju su činili mentor dr Đorđe Babić i član dr Goran Martić.
U uvodu svog rada je istakao sledeće:
Svaki dan rodi se nova ideja za neki softver. Nakon što programeri napišu kod za tu ideju, potrebno je da ta aplikacija dođe u ruke korisnika. Nekada su softveri bile isključivo monolitne aplikacije koje su imale zakazane dane kada bi se preprakve i poboljšanja koda puštali u produkciju. Često se dešavalo da to sve kasni ili ne radi, pa bi se dešavala nedostupnost od nekoliko sati pa i do nekoliko dana. Gotovo svaki softver današnjice napisan je po principu mikroservisa: mali delovi koda koji rade nezavisno jedni od drugih, a opet čine jednu celinu. Svaki mikroservis može imati bekend, frontend i bazu podataka. U zavisnosti od broja korisnika, svaki mikroservis se mora nalaziti na više različitih mašina, kako bi softver bio dostupan svim korisnicima.
…
DevOpskultura je danas sve zastupljenija u razvoju softvera. Predstavlja mešavinu Agilemetodologije i Scrum framework-a. Automatizacija kontinualne integracije i kontinualnog deployment-a je ključ DevOps-a. Docker je veoma bitna alatka. Uz pomoć njega, vreme potrebno za deployment aplikacije se može smanjiti i do 75%. Danas gotovo svaka kompanija koristi Docker za svoje potrebe. Klijenti žele da se softver modifikuje njihovim potrebama i da im bude dostupan što pre. Brzo skaliranje infrastrukture kao i njena konfiguracija su ključ srećnih klijenata, pa su alati kao Terraformi Ansibleneophodni da bi se ovo ostvarilo. Automatizacija, DevOpsalati i DevOpsprincipi omogućavaju da te promene budu dostupne par minuta nakon što ih programeri naprave. Danas je potražnja za DevOpsinženjerima velika, a u budućnosti će samo rasti jer svako želi softver koji baš njemu odgovara, u svojim rukama, što je brže moguće. – zaključio je Ivo.