Student Andreja Nešić odbranio je diplomski rad na temu „Primer razvoja softvera putem DevOps principa“

Student Računarskog fakulteta Andreja Nešić je u petak, 29. septembra 2023. godine odbranio diplomski rad na temu Primer razvoja softvera putemDevOps principa pred komisijom koju su činili mentor dr Miloš Radenković i član dr Bojana Dimić Surla.

U apstraktu svog rada Andreja je istakao sledeće:

Predmet ovog rada je proučavanje DevOps istorijata i filozofije, modernih tehnika implementacije DevOps-a u praksi i analiza primenjene DevOps metodologije na praktičnom projektu. Cilj rada je utvrđivanje kulturoloških elemenata, principa, procedura i alata u sklopu DevOps prakse za uspešnu realizaciju modernog softverskog projekta. Rad analizira istoriju lean i agile metodologija rada, njihovih principa i problema tradicionalnog modela razvoja softvera koji su konvergirali u nastanku DevOps razmišljanja. Detaljno su objašnjeni DevOps postulati, ustaljene prakse i pozitivni i negativni aspekti ove metodologije na organizaciju. U radu su objašnjeni i koncepti neprekidne integracije, isporuke i instalacije softvera, kao i tehničko-tehnološka rešenja. Analizira se tok izvornog koda od ideje, preko kontrolnih servera, različitih okruženja u oblaku, sve do upotrebe klijenta. Konačno, implementacija je ilustrovana na praktičnom primeru razvoja bankarskog i trgovačkog softvera uz upotrebu Kubernetes i Docker tehnologija, sa mikroservisnom arhitekturom pisanom u Java Spring, a razvijenog pomoću DevOps metodologije u okviru distribuiranog, agilnog tima.

DevOps metodologija je sveobuhvatan, moderan način ostvarivanja visoke kolaboracije čitavog projektnog tima, koja rezultira u rapidnoj isporuci kvalitetnog softvera. Iako se sastoji od mnogih elemenata (kako tehničkih, tako i netehničkih) koji traže dosta vremena za korektnu implementaciju, ova metodologija u krajnjoj liniji donosi organizaciji velike prednosti.

Ovaj zaključak lako se potkrepljuje i podacima iz prakse. DevOps podstiče kreiranje bezbednog okruženja, gde se otvoreno pružaju povratne informacije i uči iz grešaka; prema izveštaju, taj kulturološki element asociran je sa visokim performansama organizacije. Pozitivan psihološki efekat DevOps metodologije čini pojedince zadovoljnijim u vezi svog tima, što izveštaj takođe nagoveštava da je povezano sa višom performansom organizacije. Bolje rezultate, takođe, primećuju organizacije kojima je primarni cilj održavanje stabilne i dostupne aplikacije. Timovi koji implementiraju sistem za kontrolu verzije, neprekidnu integraciju, neprekidnu instalaciju i slabo-povezanu arhitekturu postižu bolje rezultate u oblasti isporuke softvera (i do 3.8 puta veće performanse organizacije) nego oni koji implementiraju samo određene elemente.
Sveukupno, u implementaciji DevOps metodologije organizacije postižu pozitivni rezultat. Iako treba očekivati kratkotrajne gubitke—neće svaka DevOps praksa doneti pozitivan efekat svakoj organizaciji—timovi koji eksperimentalno unapređuju rad uživaju pozitivnije performanse. Istraživanja pokazuju da princip konstantnog unapređenja procesa i proizvoda kroz male, eksperimentalne korake, uz analizu rezultata i donošenje daljih odluka na osnovu njih poboljšava rezultate organizacije.
– zaključio je Andreja.

Fotografije sa odbrane dostupne su u galeriji.