Student Ivan Pakić odbranio je diplomski rad na temu „Primena neuronskih mreža u medicini za dijagnostikovanje dijabetesa tipa 2“

Student Računarskog fakulteta Ivan Pakić je u sredu, 20. septembra 2023. godine odbranio diplomski rad na temu Primena neuronskih mreža u medicini za dijagnostikovanje dijabetesa tipa 2 pred komisijom koju su činili mentor dr Jelena Vasiljević i član dr Dušan Vujošević.

U uvodu svog rada Ivan je istakao sledeće:

U današnjem savremenom dobu u kojem šećer ubija više ljudi nego barut, imperativno i veoma izazovno je pronaći rešenje za kontrolu ove epidemije koja se enormnom brzinom širi.

Dijabetes, poznat kao dijabetes melitus (Diabetes Mellitus), jeste bolest koja se javlja kod osobe kada je nivo glukoze u krvi izuzetno visok. Abnormalno visok nivo glukoze u krvi je u stručnoj literaturaturi poznatiji kao hiperglikemija. Dijabetes može biti uzrokovan ili zbog nemogućnosti organizma da proizvede dovoljno insulina ili zbog situacije u kojoj ćelije ne mogu da reaguju na insulin koji se proizvodi u organizmu. Insulin je hormon koji luči organ pankreas i pomaže pretvaranju glukoze u krvi u korisnu energiju za telo. On kontroliše kako telo koristi šećer kroz sledeće načine koji podrazumevaju da šećer u krvotoku pokreće pankreas da oslobodi insulin, zatim insulin cirkuliše u krvotoku i na taj način omogućava šećeru da uđe u ćelije. Nakon toga količina šećera u krvotoku opada, a kao odgovor na taj pad, pankreas smanjuje oslobađanje insulina. U nekim slučajevima, telo ne proizvodi dovoljno ili nimalo insulina ili ćak ne koristi proizvedeni insulin pravilno. Kao rezultat toga, glukoza ostaje u krvi i ne doseže do drugih ćelija u organizmu. Stoga, imati puno glukoze u krvi može izazvati zdravstvene probleme, što se tačno dešava kod dijabetesa.


Do sada u radu sam prošao i pokušao da objasnim rad neuronskih mreža, uključujući konvolucione neuronske mreže, razne druge modele poput višeslojnog perceptrona i PNN modela u dijagnostikovanju dijabetesa tipa 2. Analizirana su različita istraživanja i eksperimenti kako bi se istražio potencijal ovih tehnika za poboljšanje tačnosti dijagnoze. Pored toga, istraženi su različiti aspekti koji pokazuju proces i postupak rešavanja problema, merenje performansi i osvrt na budućnost ovih tehnika u medicinskoj dijagnostici. Performanse različitih modela su analizirane na osnovu tačnosti i drugih metrika. Rezultati su pokazali da CNN može postići tačnost od oko 76% u predviđanju dijabetesa na test podacima. Osim toga istražene su različite funkcije gubitaka i aktivacione funkcije kako bi se optimizovala performansa modela. Ovo istraživanje, kao i mnoga druga u ovom području imaju značajnu vrednost u kontekstu medicinske dijagnostike. Neuronske mreže su se pokazale kao koristan oslonac u analizi medicinskih podataka i predviđanje bolesti. Njihov značaj leži u sposobnosti da identifikuju složene obrasce u medicinskim podacima i brzo analiziraju velike količine informacija. Istraživanja ovakvog tipa postavljaju temelje za budući razvoj i primenu veštačke inteligencije u medicinskoj oblasti. – zaključio je Ivan.

Fotografije sa odbrane dostupne su u galeriji.