Student Jovan Babić odbranio je diplomski rad na temu „Mikrofrontend arhitektura – skalabilni razvoj frontend aplikacija“

Student Računarskog fakulteta Jovan Babić je u četvrtak, 19. oktobra 2023. godine odbranio diplomski rad na temu Mikrofrontend arhitektura – skalabilni razvoj frontend aplikacija pred komisijom koju su činili mentor dr Bojana Dimić Surla i član dr Nemanja Radosavljević.

U uvodu svog rada Jovan je istakao sledeće:

Mikrofrontendi predstavljaju novu arhitekturu inspirisanu arhitekturom mikroservisa. Glavna ideja koja stoji iza toga je da se monolitna aplikacija razbije na manje delove, omogućavajući organizaciji da raspodeli posao između autonomnih timova, bilo zajedničkih ili distribuiranih, bez potrebe da usporava njihov protok isporuke proizvoda.

Međutim, dizajniranje API-ja i enkapsuliranje logike u mikroservis je zapravo najlakši deo. Kada shvatimo da postoji još mnogo toga o čemu treba voditi računa, razumećemo složenost mikroservisne arhitekture koja dodaje ne samo visoku fleksibilnosti i dobru enkapsulaciju između domena, već i opštu složenost u pogledu uočljivosti, automatizacije i pronalaženja komponenti sistema.


Jedna od ključnih tačaka koju smo razmotrili je evolucija razvoja softverskih aplikacija od monolitne arhitekture ka mikroservisnom pristupu, sa posebnim fokusom na primenu tih principa u frontend razvoju. Istražili smo kako se uvode mikrofrontendovi radi postizanja veće skalabilnosti, nezavisnosti razvoja, održavanja i distribucije. Takođe smo analizirali različite mikrofrontend arhitekture i istražili izazove koji se javljaju tokom implementacije ovog koncepta.

Na osnovu istraživanja, zaključujemo da je ova arhitektura moćan alat za razvoj skalabilnih frontend aplikacija. Ovaj pristup omogućava organizacijama da bolje upravljaju svojim frontend projektima, omogućavajući različitim timovima da nezavisno rade na specifičnim biznis domenima aplikacije. Takođe olakšava održavanje i testiranje, dok se prilagođava potrebama organizacije.

Iz prvenstvenog iskustva u kreiranju ovog demonstracionog projekta, treba istaći da implementacija ove arhitekture zahteva pažljivo i dugoročno planiranje i upravljanje, a izazovi kao što su upravljanje stanjem aplikacije i usklađivanje različitih verzija mikrofrontendova zahtevaju posebnu pažnju. – zaključio je Jovan.