Studentkinja Sofija Vukašinović odbranila je diplomski rad na temu „Poligon“

Studentkinja Računarskog fakulteta Sofija Vukašinović je u sredu, 2. avgusta 2023. godine odbranila diplomski rad Poligon koji predstavlja set animiranih gifova, pred komisijom koju su činili mentor dr Milan Đurić i član M.A. Danica Stojanović.

U uvodu svog rada Sofija je istakla sledeće:

Suprematizam, umetnički pokret koji je nastao u Rusiji početkom 20. veka, istakao se kao prekretnica u umetničkom izražavanju. Kazimir Maljevič (Kazimir Malevich, 1879-1935) i Olga Rozanova (Olga Rozanova, 1886-1918), dva vodeća umetnika ovog pokreta, stvarali su dela koja su istraživala geometrijske elemente i primarne boje kako bi izrazili univerzalne ideje.
U ovom diplomskom radu predstavljam svoju ličnu interpretaciju suprematističkih dela kroz 3D digitalnu umetnost. Kroz kreativnu primenu
tehnologije i upotrebu programa Maya, pretočila sam ideje Maljeviča i Rozanove u 3D modele i animirane GIFove. Moje interpretacije zadržavaju osnovne elemente njihovih dela, ali takođe obuhvataju i moje eksperimente sa novim oblicima i bojama, što je rezultiralo u modernijoj verziji ovih umetničkih remek-dela.
Naziv ovog rada, „Poligon“, odražava suštinu i suštinske elemente mog pristupa. Poligon kao geometrijski oblik ima oštre ivice i jasno definisane tačke, ali takođe daje mogućnost eksperimentisanja s različitim oblicima unutar njega. Na sličan način, moje interpretacije kombinuju osnovne suprematističke elemente s novim, savremenim formama koje sam stvorila, te istražuju nove palete boja koje donose svežinu ovom izrazu.
Kroz svoje 3D interpretacije, trudila sam se da zadržim duh i suštinske ideje Maljeviča i Rozanove, dok sam istovremeno dopustila da moje kreativne vizije i istraživanje oblikuju rad u novim i iznenađujućim smerovima. Ovaj rad predstavlja moje lično putovanje istraživanja i inspiracije.

U zaključku ovog rada, moja interpretacija suprematističkih dela, kroz 3D animaciju i korišćenje programa Maya, donela je jedinstvenu dimenziju ovom umetničkom pravcu. Kroz pažljivo odabrane geometrijske oblike, čiste linije, boje i teksture, uspela sam da oživim klasična dela Kazimira Maljeviča i Olge Rozanove na suptilan i modernizovan način.
Dodavanjem mojih ličnih elemenata i kružnim pokretom kamere, pružila sam priliku gledaocu da sagleda kompoziciju iz drugog ugla i samim tim vidi novonastalo delo. Estetika suprematizma, sa svojom jednostavnošću i geometrijskom apstrakcijom, pružila mi je snažnu osnovu da prenesem univerzalne ideje i emocije kroz prizmu modernih tehnologija.
Kroz kreativni proces, uvela sam klasične elemente suprematizma u savremenost, stvarajući tako most između prošlosti i sadašnjosti. Ova harmonična sinteza klasičnog i modernog, omogućila je mom radu da bude inspirativan, intrigantan i da ostavi snažan utisak na publiku.
Kroz ovu interpretaciju, shvatila sam važnost klasičnih vrednosti i njihovu sposobnost da ostanu aktuelne i relevantne i danas. Umetnost ne poznaje granice vremena i ovaj rad je svedočanstvo o tome kako klasični pravci mogu pronaći svoje mesto i u savremenom okruženju.
U celini, ovaj rad je bio izazov i inspiracija za mene da istražim nove mogućnosti umetničkog izraza. Kroz svoju kreativnost i inovativni pristup, stvorila sam dela koja prenose univerzalne poruke i ostavljaju prostor za različita tumačenja. Umetnost je putovanje koje nas vodi ka neistraženim horizontima, a ovaj rad predstavlja deo mog putovanja u svet estetike suprematizma.
– zaključila je Sofija.

Fotografije sa odbrane dostupne su u galeriji.