Student Računarskog fakulteta Aksel Vlaović je u petak, 18. oktobra 2024. godine odbranio diplomski rad na temu Primer implementacije BFF paterna u mikroservisnoj arhitekturi pred komisijom koju su činili mentor dr Bojana Dimić Surla i član dr Tatjana Šibalija.
U uvodu svog rada Aksel je istakao sledeće:
Sa razvojem tehnologija, danas postoji mnoštvo načina na koje korisnici mogu da pristupaju softveru. Bez ozbira na uređaj ili aplikaciju koju korisnici odaberu, neophodno je obezbediti dosledno iskustvo korišćenja za svakog korisnika. Različiti klijenti donose jedinstvena ograničenja i zahteve koje softver mora zadovoljiti. Na primer, mobilni klijenti se suočavaju sa manjim ekranima i ograničenim resursima, što zahteva prilagođavanje količine podataka i formata odgovora koji se šalju. Cilj je omogućiti korisnicima da koriste softver na način koji je optimizovan za svaki uređaj ili aplikaciju, kako bi se postigle najbolje performanse za svakog klijenta. Mikroservisna arhitektura pruža fleksibilan pristup dizajnu softverskih rešenja, ali uvodi i neke izazove u komunikaciji sa različitim klijentima. Ovi izazovi se rešavaju određenim obrascima (paternima), a jedan od njih je pristup da se za svakog klijenta pravi posebna podrška na serverskoj strani. Ovaj pristup je poznat pod nazivom Backends For Frontends (BFF). Ovaj rad istražuje kako se BFF patern može primeniti za efikasniju integraciju različitih klijenata unutar mikroservisne arhitekture.
…
U ovom radu analizirana je implementacija BFF paterna u mikroservisnoj arhitekturi, kao rešenje za optimizaciju komunikacije između klijentskih aplikacija i pozadinskih mikroservisa. BFF patern se pokazao korisnim za rešavanje složenih zahteva za prilagođavanje odgovora specifičnim klijentima i agregaciju podataka, čime je olakšana integracija korisničkih interfejsa sa mikroservisima u sistemu. – zaključio je Aksel.