Студент Андреј Мацић одбранио је дипломски рад на тему „Неуралне мреже (Deep learning) у cloudu“

Студент Рачунарског факултета Андреј Мацић је у среду, 28. марта 2024. године одбранио дипломски рад на тему Неуралне мреже (Deep learning) у cloudu пред комисијом коју су чинили ментор др Јелена Васиљевић и члан др Милош Јовановић.

У уводу свог рада Андреј је истакао следеће:

Дубоко учење је подскуп машинског учења који се бави алгоритмима инспирисаним структуром и функцијом људског мозга. Deep Learning системи могу да рукују огромним количинама структурираних и неструктурираних података. Основни појам дубоког учења су вештацке неуралне мреже, које омогућвају машинама да доносе одлуке.
Неуралне мреже (Neural Networks – NN) представљају нову генерацију система за информационо процесирање које показују особину учења, меморисања и генерализације на основу података којима се обучавају.
Показује се да су врло ефикасне у задацима као што су мечовање и класификација облика, апроксимација функција, оптимизација, векторска квантизација, кластеризација података, док су конвенционални рачунари, због своје архитектуре врло неефикасни, поготово у домену мечовања облика.

Azure Machine learning нам омогућава инфраструктуру која олакшава дистрибуирани deep learning. Користи се за :

-distributed hyperparameter tuning
-distributed batch scoring

-distributed training
-Скалујемо cluster онолико колико нам је потребно за пројекат и платимо онолико колико искористимо.
– закључио је Андреј.