Student Dimitrije Urošević odbranio je diplomski rad na temu „Primena veštačke inteligencije u medicini: Rana detekcija raka jetre“

Student Računarskog fakulteta Dimitrije Urošević je u petak, 9. februara 2024. godine odbranio diplomski rad na temu Primena veštačke inteligencije u medicini: Rana detekcija raka jetre pred komisijom koju su činili mentor dr Jelena Vasiljević i član dr Dušan Vujošević.

U apstraktu svog rada Dimitrije je istakao sledeće:

Ovaj rad se bavi istraživanjem najnovijih napredaka na polju medicine i primene veštačke inteligencije u medicininskim naukama. Fokus je na razvoju algoritma koji će omogućiti precizniju interpretaciju radioloških snimaka, poput ultrazvuka, CT-a i MRI-a, u cilju rane detekcije karcinoma. Algoritmi veštačke inteligencije mogu poboljšati tačnost dijagnoze, omogućavajući brže i preciznije prepoznavanje tumorskih lezija, kao i razlikovanje benignih od malignih, uz mogućnost kasnijeg staging-a. U ovom radu biće prikazane koristi, ali i ograničenja korišćenja VI u medicini, pre svega dijagnostikovanju karcinoma jetre imidžing metodama, kao i potreba za daljim istraživanjima u ovoj oblasti i saradnja između doktora i softverskih inženjera, u cilju unapređenja dijagnostike i terapije ovog oblika karcinoma.


Primena veštačke inteligencije u detekciji raka jetre obećava revolucionarne promene u medicinskoj dijagnostici. Softverski inženjeri igraju ključnu ulogu u razvoju inovativnih rešenja koja unapređuju tačnost, efikasnost i personalizaciju dijagnoza. Uprkos izazovima, ovi napori čine značajan korak ka boljem razumevanju i efikasnom lečenju raka jetre. Dalje istraživanje i tehnološki napredak ostaće ključni za ostvarivanje punog potencijala veštačke inteligencije u medicinskoj praksi. – zaključio je Dimitrije.

Fotografije sa odbrane dostupne su u galeriji.