Student Računarskog fakulteta Vukadin Lazarević je u četvrtak, 12. septembra 2024. godine odbranio diplomski rad na temu Implementacija web repozitorijuma ćiriličnih resursa u Laravel-u pred komisijom koju su činili mentor dr Nemanja Radosavljević i član dr Snežana Popović.
U uvodu svog rada Vukadin je istakao sledeće:
Ćirilica, jedno od najstarijih i najznačajnijih pisama u slovenskoj kulturnoj baštini, predstavlja ključni element identiteta svih naroda koji je koriste. Uprkos tome što je njena upotreba kroz vekove bila široko rasprostranjena, u savremenom digitalnom okruženju često je zapostavljena u korist latinice. Ovaj trend dovodi do smanjenja njene upotrebe i znanja o značaju ćirilice, naročito među mlađim generacijama koje su svakodnevno izložene pretežno latiničnim sadržajima na internetu. U digitalnom dobu u kome živimo, dostupnost i organizacija resursa na internetu postaju ključni faktori za očuvanje i promociju kulturnih i lingvističkih identiteta. Međutim, resursi vezani za ćirilicu se često nalaze na različitim mestima na internetu, što otežava njihovo pronalaženje i korišćenje. Ovaj problem postaje još izraženiji s obzirom na to da digitalizacija ubrzano napreduje, a potreba za očuvanjem kulturnih resursa postaje sve važnija.
…
U ovom radu smo detaljno predstavili proces implementacije web repozitorijuma ćiriličnih resursa, koristeći savremene tehnologije i alate/frameworke kao što su Bootstrap 5, Laravel, TinyMCE i Laravel Breeze. Kroz analizu korišćenih tehnologija i tehnika, pokazali smo kako se mogu kombinovati različiti alati za postizanje funkcionalnog, responzivnog i prilagodljivog web rešenja. Cilj ovog projekta bio je da se razvije upravo takva platforma koja će služiti kao centralno mesto za skladištenje i deljenje ćiriličnih resursa. – zaključio je Vukadin.
Fotografije sa odbrane dostupne su u galeriji.