Studentkinja Računarskog fakulteta Jovana Radaković je u petak, 20. decembra 2024. godine odbranila diplomski rad na temu Prepoznavanje emocija u govoru pred komisijom koju su činili mentor dr Nemanja Ilić i član dr Mladen Stanojević.
U uvodu svog rada Jovana je istakla sledeće:
Prepoznavanje emocija iz govora ima ključnu ulogu u različitim situacijama, uključujući krizne slučajeve, gde sistemi mogu detektovati strah ili paniku i prilagoditi svoje reakcije u skladu s tim.
U svakodnevnom životu, emocionalno inteligentna mašina poboljšava korisničko iskustvo, omogućavajući personalizovane odgovore virtuelnih asistenata i četbotova. Takođe, u oblastima kao što su zdravstvo i edukacija, automatska analiza emocija iz govora može pomoći u prepoznavanju stanja poput depresije, anksioznosti ili stresa, pružajući korisnicima adekvatnu podršku. Na taj način, prepoznavanje emocija ne samo da unapređuje tehnološke sisteme, već doprinosi i boljim međuljudskim interakcijama.
…
Cilj ovog rada bio je da se istraže metode za prepoznavanje emocija iz govora uz implementaciju dubokih neuronskih mreža, sa fokusom na modele kao što su SNN, LSTM i VGG16. Koristeći RAVDESS skup podataka obrađeni su podaci, izvedena je ekstrakcija karakteristika i primenjeni
su na spomenute modele kako bi se klasifikovalo 8 emocija. – zaključila je Jovana.
Fotografije sa odbrane dostupne su u galeriji.