Studentkinja Računarskog fakulteta Sara Petrović je u četvrtak, 17. oktobra 2024. godine odbranila diplomski rad na temu Primenaveštačke inteligencije u unapređenju mentalnog zdravlja pred komisijom koju su činili mentor dr Jelena Vasiljević i član dr Dušan Vujošević.
U uvodu svog rada Sara je istakla sledeće:
U okviru ovog rada, fokusiraću se na problem primene veštačke inteligencije u kontekstu unapređenja mentalnog zdravlja. Širi problem se ogleda u nedostatku dovoljno efikasnih i dostupnih resursa za pružanje pomoći osobama sa mentalnim poteškoćama. Istraživački izazov leži u balansiranju etičkih pitanja, kao što su privatnost podataka i pouzdanost algoritama, sa potrebom za inovacijama u ovoj oblasti. Stoga je cilj ovog rada da istražikako tehnologije bazirane na veštačkoj inteligenciji mogu poboljšati postojeće sisteme podrške i pružiti nova rešenja koja su skalabilna, prilagodljiva i dostupna široj populaciji.
Struktura rada je podeljena u nekoliko ključnih poglavlja. Prvo poglavlje će pružiti teorijski pregled veštačke inteligencije sa naglaskom na njene primene u zdravstvu. Sledeće poglavlje će se fokusirati na aktuelne izazove u oblasti mentalnog zdravlja i kako veštačka inteligencija može biti korišćena za njihovo rešavanje. Ostala poglavlja će predstaviti konkretne primere aplikacija i tehnologija koje su već u upotrebi ili su u fazi razvoja. Na kraju, rad će završiti diskusijom o etičkim implikacijama i potencijalnim pravcima daljeg istraživanja.
…
Iako su rezultati do sada impresivni, izazovi poput etičkih pitanja, zaštite privatnosti podataka i potencijalnih ograničenja samih modela ostaju ključna područja za dalji rad. Međutim, budućnost veštačke inteligencije u unapređenju mentalnog zdravlja deluje obećavajuća, s obzirom na sve veći napredak u oblasti mašinskog učenja, dubokog učenja i obrade prirodnog jezika. U narednim godinama, možemo očekivati još širu primenu ovih tehnologija, ne samo u dijagnostici i tretmanu, već i u prevenciji, pružanju stalne podrške i kreiranju novih terapijskih modaliteta.
Zaključno, veštačka inteligencija ima potencijal da preoblikuje način na koji se brinemo o mentalnom zdravlju, pružajući efikasnije i preciznije metode koje će pomoći kako stručnjacima, tako i pacijentima, u unapređenju kvaliteta života. Važno je da nastavimo sa istraživanjem, razvijanjem i unapređenjem ovih tehnologija, u cilju stvaranja dostupnijih, humanijih i efektivnijih rešenja za sve koji se suočavaju sa mentalnim poteškoćama. – zaključila je Sara.
Fotografije sa odbrane dostupne su u galeriji.