Studentkinja Računarskog fakulteta Teodora Guteša je u četvrtak, 9. januara 2025. godine odbranila diplomski rad na temu Primena veštačke inteligencije uposlovnoj inteligenciji pred komisijom koju su činili mentor dr Dušan Vujošević i član dr Dragoljub Pilipović.
U uvodu svog rada Teodora je istakla sledeće:
U svetu koji se sve brže menja i gde tehnologija igra ključnu ulogu, poslovne organizacije se suočavaju sa izazovom kako da efikasno koriste velike količine podataka koje se generišu svakodnevno. Poslovna inteligencija (BI – Business Intelligence) predstavlja skup alata i metodologija koji omogućavaju kompanijama da analiziraju podatke i donose poslovne odluke. Međutim, kako količina podataka naglo raste, tako više tradicionalni alati nisu dovoljni. Primena veštačke inteligencije u ovoj oblasti dosta je uticala na transformaciju alata poslovne inteligencije. Ona ne samo da automatizuje proces analize podataka, već omogućava predikciju i optimizaciju što znatno olakšava donošnje odluka. Tema „Primena veštačke inteligencije u poslovnoj inteligenciji“ motivisana je potrebom da se istraže novi trendovi i mogućnosti koje veštačka inteligencija donosi u poslovnu inteligenciju. Veštačka inteligencija značajno unapređuje i olakšava prikupljanje, čišćenje i obradu podataka, omogućavajući kompanijama da iz velike količine podataka dobiju vredne uvide. Mašinsko učenje, prediktivna analitika i obrada prirodnog jezika predstavljaju ključne inovacije koje AI integriše u poslovnu inteligenciju. Algoritmi mašinskog učenja omogućavaju automatizaciju mnogih zadataka poput otkrivanja obrasaca, identifikacije duplikata u podacima i detekcije potencijalnih pretnji. Pored toga, obrada prirodnog jezika omogućava interakciju između korisnika i sistema poslovne inteligencije na dosta lakši i intuitivniji način nego što je to bilo kod tradicionalnih alata. Pored brojnih olakšicca koje donosi, veštačka inteligencija stvara mogućnosti za napredovanje na tržištu jer njena primena u poslovnoj inteligenciji omogućava kompanijama da bolje uvide reakciju klijenata, njihove potrebe kao i to da predvide buduće trendove i efikasnije upravljaju resursima. Ovaj rad doprinosi boljem razumevanju uloge veštačke inteligencije u modernim poslovnim procesima i njegov cilj je da se prikaže primena veštačke inteligencije u poslovnoj inteligenciji, sa posebnim osvrtom na izazove i prednosti koje ona donosi.
…
Primena veštačke inteligencije u poslovnoj inteligenciji predstavlja veliku promenu kada je reč o prikupljanju, obradi i upotrebi podataka za donošenje odlluka. Ove promene omogućavaju automatizuciju analitičkih procesa, kao i unapređenje prognoza. Kroz istraživanje prikazano u ovom radu može se zaključiti da veštačka inteligencija unapređuje tradicionalne alate čime omogućava kompanijama bolje donošenje odluka i brže prilagođavanje dinamičnim uslovima na tržištu. Automatizacija i prediktivni modeli, koji se zasnivaju na tehnikama mašinskog učenja, omogućavaju ne samo preciznije prognoze, već i personalizovane preporuke. Tehnike obrade prirodnog jezika poboljšavaju pristupačnost alata za poslovnu inteligenciju i omogućavaju dublju analizu tekstualnih i nestruktuiranih podataka. Ove inovacije doprinose poboljšanju poslovnih strategija, boljem razumevanju korisnika i efikasnijem upravljanju rizicima, što kompanijama omogućava da se prilagode tržištu i budu konkurentna. Smatram da postoji veliki potencijal za razvoj naprednih alata koji koriste algoritme veštačke inteligencije za rad sa velikim količinama podataka u realnom vremenu. Kroz istraživanje, jasno je da veštačka inteligencija donosi revoluciju u poslovnu inteligenciju omogućavajući kompanijama da predvide buduće trendove. S obzirom da se tehnologija brzo razvija, veoma je bitno biti u koraku s novim trendovima, metodologijama i alatima. Kako se veštačka inteligencija dalje bude razvijala, pojavljivaće se sve više nova rešenja koja kombinuju veštačku inteligenciju i poslovnu inteligenciju. – zaključila je Teodora.
Fotografije sa odbrane dostupne su u galeriji.