Studenti RAF-a prvi na Planet Balkan hakatonu

Novembar, 2020.
Fondacija „Serbian Case for Space“ zajedno sa firmom „Planet“, čije je sedište u San Francisku, organizovala je 31. oktobra i 1. novembra prvi Planet Balkan Hackathon koji se održao onlajn i u kom je učestvovalo oko 40 timova. Na ovom takmičenju birala se jedna od tri teme („Klimatske promene“, „Poljoprivreda“ ili „Pametni gradovi“) i zadatak je bio kreirati rešenje koristeći satelitske podatke koje je obezbedila kompanija Planet. Prvo mesto je osvojila ekipa GitGud u čijem su sastavu četiri studenta Računarskog fakulteta : Pavle Galantić, Pavle Prica, Andrija Milojević i Ilija Pavlović.
123624260_389330649111126_5829304775059254481_n.jpg
Ovaj prvi onlajn događaj te vrste pružio je jedinstvenu priliku timovima koji dolaze iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Crne Gore, Severne Makedonije, Rumunije, Srbije i Slovenije da se takmiče u jednom od tri tematska izazova koristeći Planet satelitske podatke i osvoje vredne nagrade.
Klimatske promene:   Promene u globalnoj klimi predstavljaju pretnju za naša društva, ekonomije i način života, utičući na našu sposobnost proizvodnje hrane, skladištenja čiste vode i zaštite stanovništva. Dati podaci posmatranja Zemlje korisni su za razumevanje, predviđanje, nadgledanje, reagovanje i oporavak od ovih promena. Bio je izazov da se, korišćenjem datih podataka, pruže nova rešenja koja se mogu koristiti za pomoć lokalnim zajednicama da reaguju na klimatske promene bilo proaktivno ili reaktivno.
Poljoprivreda:  Poljoprivrednici širom sveta koriste podatke o posmatranju Zemlje i druge podatke daljinskog istraživanja, kao što je Sentinel, za planiranje, nadgledanje i analizu svojih polja, useva i prinosa. Ovi podaci omogućavaju da se vide detaljnije promene na skoro dnevnom nivou. Na Balkanu su se pojavili različiti izazovi zbog globalne pandemije COVID-19: politike zadržavanja kod kuće uticale su na prinos, poremećaji u lancu snabdevanja otežavali su održavanje useva, između ostalog. Zadatak je bio da se, koristeći ove podatke zajedno sa ostalim pomoćnim regionalnim podacima, pružajući kreativna rešenja za nadgledanje polja pomogne regionalnim poljoprivrednicima i vladama da razumeju efekte pandemije na lokalnu poljoprivrednu industriju.
Pametni gradovi:  Prema Evropskoj komisiji, živeti u pametnom gradu znači živeti u gradu u kome se savremene tehnologije koriste za poboljšanje kvaliteta života njegovih stanovnika. Upravljanje gradskim resursima, održivi urbani razvoj, pametna urbana mobilnost, praćenje politike i propisa, upravljanje otvorenim podacima, integrisano planiranje i upravljanje, između ostalog, neki su od aspekata gradskog života koji se mogu rešiti korišćenjem savremenih alata, podataka i usluga. Koristeći Planet slike, takmičari su dobili pristup gotovo svakodnevnim mogućnostima nadgledanja kako bi dizajnirali integrisana rešenja pametnih gradova koja mogu pomoći u rešavanju trenutnih ograničenja na gore pomenute teme.

6057-studenti-raf-a-prvi-na-xa-planet-xa-balkan-hakatonu