Simpozijum Infoteh 2010

Branislav Milojković, student treće godine Računarskog fakulteta, predstaviće svoj stručni rad na Simpozijumu Infoteh 2010, koji će se od 17. do 19. marta 2010. godine održati na Jahorini. Rad je iz oblasti testiranja softvera, i na temu „Primena Cause-Effect  grafova i kombinatornog testiranja u testiranju softvera“.

Sažetak rada

Testiranje softvera je već više godina, pa i decenija, ustanovljeno kao naučna, ali i inženjerska disciplina. Radi kontrole učinka u procesu testiranja softvera, uz obraćanje pažnje na uložen trud i resurse, neophodno je primeniti adekvatne tehnike za izbor elemenata softverskog proizvoda koji će se testirati. U ovom radu se daje opis primene kombinacije dve takve tehnike – „Cause-Effect“  analize i kombinatornog testiranja, i to na primeru konkretnog softverskog proizvoda – MS Paint. „Cause-Effect“  analiza sistema koji se testira optimizuje broj testova prema međusobnoj sprezi „ulaza“ i „izlaza“, dok se kombinatorno testiranje fokusira na pojavu grešaka u softveru usled interakcije više faktora sistema i svojim različitim podtehnikama, takođe, daje optimalan izbor testova. U radu je ukazano na prednosti i nedostatke primene ovih tehnika, a takođe su i predloženi postupci za donošenje odluke o odabiru tehnike testiranja u opštijem slučaju.

1452-simpozijum-infoteh-2010