Предавање проф. Јасмине Вујић

У свечаној сали Београдске банкарске академије, а у организацији Рачунарског факултета и Универзитета Унион, одржано је предавање проф. Јасмине Вујић са Беркли универзитета на тему „Образовни и истраживачки рад на америчким универзитетима“. Проф. Вујић је истакла да је приоритет врхунских универзитета да постану истраживачки центри и да је то једна од основних разлика у односу на наше високошколске образовне институције. Велика средства у буџету која се обезбеђују кроз истраживачки рад, омогућавају ниже школарине за студенте и могућност да раде на пројектима. Беркли универзитет похађа 36 000 студената, од којих су две трећине редовне студије, а универзитет се састоји од 14 колеџа и школа и 130 академских департмана. На овом универзитету тренутно предаје 8 добитника Нобелових награда, углавном из природних и техничких наука. За разлику од својих српских колега, амерички студенти у току школске године имају само један испитни рок.

Јасмина Вујић је научник и стручњак светског гласа у областима реакторске физике, модерних метода за анализу и дизајн нуклеарних реактора, и примену зрачења у медицини и индустрији, као и спречавања ширења нуклеарног материјала. Од 2005. до 2009. године је била декан–руководилац (Chairman) Факултета за нуклеарну технику на Калифорнијском универзитету у Берклију, као прва жена—декан која је имала ову дужност на једном од факултету за нуклеарну технику у САД. У 2009. години је изабрана, од својих колега, декана да годину дана буде на челу Удружења декана свих факултета за нуклеарну технологију у САД. Завршила је Електротехнички факултет (ЕТФ) у Београду, а након рада у Институту за нуклеарне науке Винча, наставила своје стручно усавршавање у Америци на Мичигенском универзитету у An Arborу, а затим добија понуду са Калифорнијског универзитета – Беркли. Проф. Вујић је врло активан члан српске дијаспоре, активно је радила на оснивању првог српско-америчког кокуса који је основан у америчком Конгресу и Сенату.

Фотографије са предавања можете видети у галерији.

1782-predavanje-prof-jasmine-vujic