Predavanje prof. Jasmine Vujić

U svečanoj sali Beogradske bankarske akademije, a u organizaciji Računarskog fakulteta i Univerziteta Union, održano je predavanje prof. Jasmine Vujić sa Berkli univerziteta na temu „Obrazovni i istraživački rad na američkim univerzitetima“. Prof. Vujić je istakla da je prioritet vrhunskih univerziteta da postanu istraživački centri i da je to jedna od osnovnih razlika u odnosu na naše visokoškolske obrazovne institucije. Velika sredstva u budžetu koja se obezbeđuju kroz istraživački rad, omogućavaju niže školarine za studente i mogućnost da rade na projektima. Berkli univerzitet pohađa 36 000 studenata, od kojih su dve trećine redovne studije, a univerzitet se sastoji od 14 koledža i škola i 130 akademskih departmana. Na ovom univerzitetu trenutno predaje 8 dobitnika Nobelovih nagrada, uglavnom iz prirodnih i tehničkih nauka. Za razliku od svojih srpskih kolega, američki studenti u toku školske godine imaju samo jedan ispitni rok.

Jasmina Vujić je naučnik i stručnjak svetskog glasa u oblastima reaktorske fizike, modernih metoda za analizu i dizajn nuklearnih reaktora, i primenu zračenja u medicini i industriji, kao i sprečavanja širenja nuklearnog materijala. Od 2005. do 2009. godine je bila dekan–rukovodilac (Chairman) Fakulteta za nuklearnu tehniku na Kalifornijskom univerzitetu u Berkliju, kao prva žena—dekan koja je imala ovu dužnost na jednom od fakultetu za nuklearnu tehniku u SAD. U 2009. godini je izabrana, od svojih kolega, dekana da godinu dana bude na čelu Udruženja dekana svih fakulteta za nuklearnu tehnologiju u SAD. Završila je Elektrotehnički fakultet (ETF) u Beogradu, a nakon rada u Institutu za nuklearne nauke Vinča, nastavila svoje stručno usavršavanje u Americi na Mičigenskom univerzitetu u An Arboru, a zatim dobija ponudu sa Kalifornijskog univerziteta – Berkli. Prof. Vujić je vrlo aktivan član srpske dijaspore, aktivno je radila na osnivanju prvog srpsko-američkog kokusa koji je osnovan u američkom Kongresu i Senatu.

Fotografije sa predavanja možete videti u galeriji.

1782-predavanje-prof-jasmine-vujic