Dr Radomir Janković na 6. međunarodnoj konferenciji ICIT 2013 u Jordanu

U Amanu, glavnom gradu Jordana, pod pokroviteljstvom NJ.K.V. princa El Hasan bin Talal, a u organizaciji prestižnog Univerziteta Al-Zaytoonah, od 8. do 10. maja 2013. godine, održana je 6. međunarodna konferencija o informacionim tehnologijama ICIT 2013. Na konferenciji je učestvovao i profesor Računarskog fakulteta u Beogradu, dr Radomir Janković.

Od prijavljenih 450 radova, prihvaćeno je i u zborniku radova konferencije ICIT 2013 objavljeno ukupno 147 radova, u sledećim tematskim oblastima:

• Računarstvo u oblaku

• Bioinformatika i računarska biologija

• Multimediji i njihove primene

• Baze podataka i data mining

• E-tehnologija

• Računari i bezbednost mreža

• Računarske mreže i komunikacije

• Mrežno računarstvo i primene

• Veštačka inteligencija

• Internet i veb servisi

• Inženjerstvo informacija i znanja

• Modelovanje i simulacija

• Paralelni i distribuirani sistemi

• Softversko inženjerstvo

• Primenjena matematika

Dr Radomir Janković, profesor Računarskog fakulteta u Beogradu, u okviru oblasti Modelovanje i simulacija, predstavio je referat: „On Prioritizing, Target Selection and Synchronization in Multitarget Swarming Simulators“ (“O određivanju prioriteta, izboru ciljeva i sinhronizaciji u simulatorima rojenja protiv više ciljeva”), koji je pripremio sa koautorima Majom Janković i mr Mirkom Jezdimirovićem.

border=

U radu se razmatraju novi rezultati ostvareni u okviru istraživanja taktike rojenja oklopnih i mehanizovanih jedinica, koje se u okviru interdisciplinarnog projekta Ministarstva prosvete i nauke republike Srbije III-47029 “Rentabilni izbor novih tehnologija i koncepcija odbrane kroz društvene promene i strateške orijentacije Srbije u 21. veku”. Predmet istraživanja, koje se na Računarskom fakultetu obavlja u saradnji sa Vojnotehničkim insitutom je primena nove taktike rojenja u oblasti oklopnih i mehanizovanih jedinica. U radu je dat simulacioni model, usavršeni algoritam i novi upravljački mehanizmi i strukture podataka za softverske simulatore rojenja grupe naoružanih mobilnih platformi u odbrani teritorije protiv više ciljeva/pretnji. Prednost predloženog rešenja je u tome što je roj, pored lokalnog samoorganizovanja, osposobljen da prihvati direktive višeg nivoa komandovanja po prioritetima ciljeva. Pored toga, predloženi mehanizmi upravljanja omogućavaju roju da dinamički menja angažovanje svojih pripadnika prilikom svake pojave novog, ili uklanjanja nekog od postojećih ciljeva u simulaciji. Najzad, predloženi koncept sinhronizacije pomaže da se smanji verovatnoća neuspeha rojenja usled uništavanja nesinhronizovanih članova roja, jednog po jednog, od strane cilja koji je sposoban za samoodbranu.

2188-dr-radomir-jankovic-na-6-medjunarodnoj-konferenciji-icit-2013-u-jordanu