Doprinos profesorke Računarskog fakulteta u borbi protiv raka

Jelena Vasiljević, profesorka Računarskog fakulteta u Beogradu, svoja istraživanja usmerila je na karcinom. Naime, dr Jelena Vasiljević osmislila je program pomoću koga se, klikom na dugme računara, za samo nekoliko sekundi može, sa prilično velikom preciznošću, utvrditi gde se kod obolelog od raka, nalazi primarni tumor. Softver prepoznaje primarne karcinome dojke, bubrega i pluća u slučaju metastaza kostiju, a što je najvažnije, može da se nadograđuje. Moguće je dijagnostikovati i karcinom debelog creva, a softver određuje i koliko bi bila uspešna hemioterapija, u slučajevima karcinoma dojke. Kompjuterska metoda, koja to omogućava, inovirana je na Institutu „Mihajlo Pupin“, a njen tvorac je naučna savetnica ove ustanove dr Jelena Vasiljević.

Ono što je Jelenu, elektrotehničkog inženjera po struci i profesora na Računarskom fakultetu u Beogradu, podstaklo da krene ovim putem, pored ljubavi prema biologiji i genetici, jeste gubitak oca. On je, kao i Jelena, bio elektrotehnički inženjer i radio u „Pupinu“, a umro je od metastaza, a da Jelena nije ni znala da je imao rak. Zbog toga je počela da istražuje mogućnosti lečenja raka.
Njeni izumi mogu da promene tok lečenja, najveće pošasti savremenog doba – karcinoma.  Ako Jelenin projekat, koji je ujedno i njen doktorski rad, dobije sertifikat nadležnih u Srbiji, pre svega Ministarstva zdravlja, moći će da se primenjuje u bolnicama i da olakša rad patolozima, jer gledanje uzoraka pod mikroskopom je veoma težak i zamarajući posao, a obzirom na ogroman broj pacijenata kojima se radi biopsija, i na nesavršenost ljudskog oka, mogućnost greške postoji. Dr Jelena Vasiljević je preuzela „open source“ softver i modifikovala ga za velike fajlove slika. Po rečima dr Jelene Vasiljević, princip korišćenja ovog programa je prilično jednostavan: uzorak uzet tokom biopsije od obolelog se fotografiše, a zatim se slika ubaci u računar i za veoma kratko vreme, sa preciznošću većom od 70 odsto, a u nekim slučajevima i od 80 odsto, saznaje se na kojem organu se pojavio karcinom, koji se kasnije razvio u metastaze na drugim delovima tela.
„Za obolele od raka veoma je važno vreme, da se što pre otkrije primarni tumor, kako bi se počelo sa lečenjem, a mnogi čekaju na rezultate biopsije veoma dugo. Uz pomoć ovog softvera moglo bi veoma brzo da se utvrdi na kom organu je nastala bolest, a u programu postoji mogućnost za ubacivanje više slika odjednom, što znači da bi lekarima, posao bio znatno olakšan i ubrzan“, kaže dr Vasiljević.
Za ovaj softver Jelena Vasiljević je dobila plaketu na Sajmu medicine 2014. godine i nagradu „Korak u budućnost“ na Sajmu tehnike 2014 godine. 
      
Softver je privukao veliku pažnju stručnjaka iz oblasti medicine, ali i lekara kojima je posao dijagnoza karcinoma. Naša sagovornica veruje, da bi se uz posebno usavršavanje, ovaj softver mogao primeniti i na druge vrste karcinoma, a ne samo kod metastaza na kostima. To je pokazala u svom magistarskom radu, gde je puštajući uzorke biopsije kroz softver, otkrivala da li pacijenti boluju od raka debelog creva ili imaju benigni tumor. Ovaj kompjuterski program mogao bi da se koristi i u dijagnozi bolesti, na osnovu slika dobijenih na magnetnoj rezonanci i skeneru.
„Pomoću multifraktalne analize pregledali smo uzorke pacijentkinja sa Instituta za onkologiju, obolelih od raka dojke. Ispitivali smo koliko će hemioterapija biti uspešna kod ovih pacijentkinja i pokazalo se da su rezultati bili tačni u 91 odsto slučajeva“, navodi dr Vasiljević.
Ponude za kupovinu softvera stižu iz Slovenije, a postoji i interesovanje srpskih onkoloških instituta za ovaj program. Ukoliko se pojavi na tržištu, kaže dr Vasiljević, softver neće biti skup, a za njegovu primenu potrebna je samo dozvola nadležnih. DECIM (Detection of Cancer on image Microscopic) je naziv softvera, koji je osmislila dr Jelena Vasiljević, a on je stvoren u saradnji Instituta „Mihajlo Pupin“ sa Institutom za patologiju, Vojnomedicinskom akademijom i Računarskim fakultetom.
O profesorki Računarskog fakulteta i njenim istraživanjima ovako je pisao Blic u svojoj rubrici „naj žena“https://zena.blic.rs/porodica/jelenin-softver-otkriva-rak-video/p2×9102

5573-doprinos-profesorke-racunarskog-fakulteta-u-borbi-protiv-raka