Nataša Vuksanović odbranila diplomski rad na temu „Analiza i predviđanje cena nekretnina u Beogradu korišćenjem tehnologija velikih podataka i nauke o podacima“

Studentkinja Računarskog fakulteta Nataša Vuksanović uspešno je odbranila diplomski rad na temu Analiza i predviđanje cena nekretnina u Beogradu korišćenjem tehnologija velikih podataka i nauke o podacima. Komisiju pred kojom je Nataša branila svoj rad činili su mentor dr Dušan Vujošević i dr Snežana Popović.

„Termin „veliki podaci“ je relativno nov, a predstavlja čin prikupljanja i skladištenja velike količine informacija za eventualnu analizu. Koncept je dobio zamah početkom 2000-ih godina, kada je analitičar industrije Doug Laney dao sad glavnu definiciju velikih podataka, poznatu kao tri V – eng. Volume, velocity, variety (volumen, brzina, raznolikost ). Podaci se mogu sakupljati iz različitih izvora, recimo iz poslovnih transakcija ili iz društvenih medija. Ranije je bio veliki problem njihovo skladištenje, ali nove tehnologije su taj teret znatno olakšale. Podaci mogu biti u svim tipovima formata – od strukturiranih numeričkih podataka u tradicionalnim bazama podataka do nestrukturiranih tekstualnih dokumenata, e-pošte, video zapisa, audio zapisa, podataka o berzanskim markama i finansijskih transakcija. Ono što velike podatke danas čini toliko popularnim je što se u kombinaciji sa analitikom, mogu ispunjavati zadaci vezani za poslovanje, kao što je, na primer, utvrđivanje uzroka kvarova, problema i nedostataka  u skoro realnom vremenu. Ciljevi projekta predstavljenog u radu su sledeći: Kreiranje efikasnog veb skrejpera i uspešno prikupljanje svih podataka, skladištenje velike količine podataka, Analiziranje podataka radi dobijanja statističkih informacija, pravljenje predikcije.“

Slike sa odbrane diplomskog pogledajte ovde.

5505-natasa-vuksanovic-odbranila-diplomski-rad-na-temu-analiza-i-predvidanje-cena-nekretnina-u-beogradu-koriscenjem-tehnologija-velikih-podataka-i-nauke-o-podacima