Студент Рачунарског факултета одбранио је дипломски рад на тему „Најличнији предмет: Истраживање утицаја паметног телефона на корисника кроз три аспекта“

Студент Рачунарског факултета Стефан Црнобрња одбранио је 8. априла 2021. године, дипломски рад на тему Најличнији предмет : Истраживање утицаја паметног телефона на корисника кроз три аспекта, пред комисијом коју су чинили ментор др. Душан Вујошевић и члан др Зоран Фидановски.
„У последњих петнаест година доживели смо експоненцијални раст корисника паметних телефона. Процењује се да у 2020. години постоји 3.5 милијарди корисинка паметних телефона у свету, односно 44.69% светске популације. (Статиста, 2020.) Паметни телефони су постали најраспрострањенији вид личног рачунарства. (Stone Island, 2020.) Готово преко ноћи, функционалности резервисане за “компјутераше” и ентузијасте су завршиле у рукама шире популације, чија већина тада први пут озбиљно почиње да користи погодности личног рачунара и интернета. Ипак, у јавној свести, овај технолошки скок је прошао скоро неопажено, захваљујући самом пореклу паметног телефона, као јачег и напреднијег наследника мобилног телефона, који је већ био добро прихваћен свуда у развијеном свету. Оно што није прошло неопажено у јавној свести јесте ефекат који је овај уређај имао на људе. Како се број корисника паметних телефона увећавао, тако је расла видљивост негативних ефеката његовог коришћења. Теме попут заглупљивања омладине, поређења паметних телефона са тешким дрогама, “смомбиа” (енгл. Smombie/Smartphone-zombie) су доминирале вестима и расправама око паметних телефона, хранећи најновију моралну панику, и користећи се природним страхом и неповерењем у нове технологије. Оваква атмосфера створена око новог феномена паметних телефона усмерила је научну заједницу ка истраживањима која се првенствено баве штетношћу и зависношћу, засењујући друге, позитивније аспекте. Не улазећи у валидност ових страхова, може се тврдити да је паметни телефон имао  огроман утицај на свог корисника и његову личност, али и на цело друштво, у којем је један такав уређај широко распрострањен и нормализован“.
Фотографије са одбране налазе се у галерији.

6262-student-racunarskog-fakulteta-odbranio-je-diplomski-rad-na-temu-najlicniji-pretistrazivanje-uticaja-pametnog-telefona-na-korisnika-kroz-tri-aspekta