Student Računarskog fakulteta odbranio je diplomski rad na temu „Najličniji predmet: Istraživanje uticaja pametnog telefona na korisnika kroz tri aspekta“

Student Računarskog fakulteta Stefan Crnobrnja odbranio je 8. aprila 2021. godine, diplomski rad na temu Najličniji predmet : Istraživanje uticaja pametnog telefona na korisnika kroz tri aspekta, pred komisijom koju su činili mentor dr. Dušan Vujošević i član dr Zoran Fidanovski.
„U poslednjih petnaest godina doživeli smo eksponencijalni rast korisnika pametnih telefona. Procenjuje se da u 2020. godini postoji 3.5 milijardi korisinka pametnih telefona u svetu, odnosno 44.69% svetske populacije. (Statista, 2020.) Pametni telefoni su postali najrasprostranjeniji vid ličnog računarstva. (Stone Island, 2020.) Gotovo preko noći, funkcionalnosti rezervisane za “kompjuteraše” i entuzijaste su završile u rukama šire populacije, čija većina tada prvi put ozbiljno počinje da koristi pogodnosti ličnog računara i interneta. Ipak, u javnoj svesti, ovaj tehnološki skok je prošao skoro neopaženo, zahvaljujući samom poreklu pametnog telefona, kao jačeg i naprednijeg naslednika mobilnog telefona, koji je već bio dobro prihvaćen svuda u razvijenom svetu. Ono što nije prošlo neopaženo u javnoj svesti jeste efekat koji je ovaj uređaj imao na ljude. Kako se broj korisnika pametnih telefona uvećavao, tako je rasla vidljivost negativnih efekata njegovog korišćenja. Teme poput zaglupljivanja omladine, poređenja pametnih telefona sa teškim drogama, “smombia” (engl. Smombie/Smartphone-zombie) su dominirale vestima i raspravama oko pametnih telefona, hraneći najnoviju moralnu paniku, i koristeći se prirodnim strahom i nepoverenjem u nove tehnologije. Ovakva atmosfera stvorena oko novog fenomena pametnih telefona usmerila je naučnu zajednicu ka istraživanjima koja se prvenstveno bave štetnošću i zavisnošću, zasenjujući druge, pozitivnije aspekte. Ne ulazeći u validnost ovih strahova, može se tvrditi da je pametni telefon imao  ogroman uticaj na svog korisnika i njegovu ličnost, ali i na celo društvo, u kojem je jedan takav uređaj široko rasprostranjen i normalizovan“.
Fotografije sa odbrane nalaze se u galeriji.

6262-student-racunarskog-fakulteta-odbranio-je-diplomski-rad-na-temu-najlicniji-pretistrazivanje-uticaja-pametnog-telefona-na-korisnika-kroz-tri-aspekta