„Будућност IТ-ја у доба вештачке интелигенције“ – закључци Алумниста РАФ-а

Овогодишње окупљање Алумниста Рачунарског факултета садржало је дискусију на тему Будућност IТ-ја у доба вештачке интелигенције. У тренутку када је вештачка интелигенција у фокусу, као и питање да ли ће она заменити програмере наши Алумнисти изнели су своја мишљења и прогнозе.

Закључци дискусије Будућност IТ-ја у доба вештачке интелигенције:

  • Вештачка интелигенција никада неће моћи да замени инжењера. Оно што људи замишљају јесте да ће од АI-ја добити чист код који ће моћи да ради у свим околностима, али то заправо није случај. Вештачка интелигенција је добра у усмеравању и давању идеја, али финалну верзију и финалну обраду мора да уради човек. Превелика су очекивања од АI-ја, али на многим примерима видимо да се одустаје од идеје да AI може да замени програмере. АI ће остати алат који ће кориситити програмери за много брже проналажење патерна и образаца за решавање проблема. Важно је свима приближити да је вештачка интелигенција алат и да је он другачији када га користи програмер у односу на онога који то није. Што веће знање има онај који користи тај алат то ће тај алат бити моћнији.

  • АI ће доћи као технологија која ће се користити и то је неспорно, али је питање како ћемо ми кориситити ту технологију, као и све претходне инвације које су се појавиле. Оно што данас раде програмери неће радити и за 10 година, али остају фундаментални предмети као што су математика и алгоритми и то никада неће нестати. Рачунарски факултет је у одличној позицији јер је место где студенти могу да постану експерти за разумевање и даље развијање вештачке интелигенције, с обзиром на то да има дугу традицију бављења машинским учењем и АI-јем и писања истраживачких радова на ту тему, чак и пре масовније распростањености ове области у ја вности. Важно је младим људима предочити да јесте криза IТ-ја у току, али да је тренутно највећи раст запошљавања у области истраживања и бављења вештаком интелигенцијом. Млади треба да знају да је Рачунарски факултет ту да им покаже како се дубински и ваљано ради у овој области.

  • Криза у IТ сектору о којој се говори нема толико везе са све широм појавом вештачке интелигенције, већ су на њу утицали разни догађаји у свету на пољу макроекономије. То се даље одржава и на IТ сектор и повезано је са тим чиме се један просечан програмер бави. Мањак инвестиција директно корелише са тим да је мање интересантних пројеката и нових тенологија за које би компаније биле спремне да уложе свој новац. Сада се дешава циклус пада који се дешавао и раније. Младима треба предочити да криза не представља најаву замене програмера вештачком интелигенцијом, већ је циклус који се стално дешава. Не значи да посла нема, него се природа посла мења. Посебно су области вештачке интелигенције и блокчејн у развоју и траже квалификован кадар. Да би АI заменио програмере мораће пре тога да замени многа друга занимања.