Студент Рачунарског факултета Вукашин Марковић је у петак, 10. децембра 2021. године одбранио дипломски рад на тему Микросервисна архитектура у развоју серверског дела апликације за резервацију књига пред комисијом коју су чинили ментор, др Бојана Димић Сурла и члан, др Милан Видаковић.
У уводу свог рада Вукашин је истакао следеће:
Појава Интернета и развијање софтвера на вебу донела су решења и олакшицу у разним индустријама и фирмама. Како је број корисника који користи софтвер растао и комплексност самог софтвера је расла. Проблеми су се јавили у стандардном прављењу софтвера јер се цела апликација правила као једна целина (монолит) која је имала недостатке:
• Отказ неког дела апликације или додавање доводио је до застоја целог система
• Компоненте уско повезане што доводи до тежег одржавања
• Скалирање апликације лоше јер усред појаве већег броја корисника систем постаје оптерећен и одзив дуго траје
Решење овог проблема је микросервисна архитектура система. Апликација се раздваја на независне целине (микросервисе), где свака целина има једну одговорност и има комуникацију са другим независним целинама.
…
Приступ дељења базе података између микросервиса има својих недостатака. Проблем који се јавља ако два микросервиса деле једну базу је већа повезаност између њих, јер промена у структури података унутар базе утиче на све сервисе који је користе и губи се једна од кључних карактеристика микросервисне архитектуре, а то је прецизна подела одговорности над подацима између микросервиса. Такође, ако база откаже, оба микросервиса су неупотребљива. Решење би било да Боок сервис и Ордер сервис имају одвојене базе и да нпр. ако Боок сервису треба информација од Ордер сервиса, Ордер сервис це прочитати из његове базе и послати назад боок сервису. Овим начином смо повећали независност између два микросервиса али смо такође повећали комуникацију између њих, што резултује у споријем одзиву. – закључио је Вукашин.
Фотографије са одбране доступне су у галерији.