Ako pitate sasvim obične ljude, korisnike savremenih tehnologija, uverićete se da su pogrešna razmišljanja kao što su „što više piksela, to bolje“ или „ako punite mobilni telefon preko noći, baterija će kraće da traje“ i dalje široko rasprostranjena. Zaposleni u kompaniji HighSpeedInternet.com temeljno su istražili mitove o tehnologiji da bi otkrili u šta javnost veruje. Rezultate do kojih su došli objavili su u obliku popisa najpoznatijih tehnoloških zabluda, kao i onih koje su nekad imale oslonac u stvarnosti, ali više nisu tačne. U današnjem svetu koji se menja neverovatnom brzinom, prilično je teško održati korak sa svim promenama koje se dešavaju u savremenim tehnologijama. Zbog toga je sasvim uobičajeno, ali i neizbežno, da se poneka pogrešna informacija čuje u razgovoru. Međutim, kad takva pogrešna uverenja postanu mit, mogu da opstanu među korisnicima godinama, čak i pošto se razotkriju.
86% ljudi veruje da kamere pametnih telefona koje imaju više megapiksela prave bolje slike
Takvo pogrešno razmišljanje se može i oprostiti jer, ipak, zahteva malo šire poznavanje tehnologije. Kamera koja ima više megapiksela pravi slike bolje rezolucije, što ne znači da će slike biti kvalitetnije. Kvalitet slike prvenstveno zavisi od optičkog sočiva i senzora kamere. Na primer, ako vam je sočivo loše, i slika će biti loša. Dakle, ako kamera vašeg telefona ima loše sočivo i mnogo megapiksela, dobićete lošu fotografiju visoke rezolucije!
52% veruje da punjenje mobilnog telefona preko noći uništava bateriju
Ovo pogrešno verovanje nije klasičan mit već pre možemo reći da mu je prošao rok trajanja. Punjenje savremenih mobilnih telefona koji se danas koriste neće ih uništiti. Pre nekoliko godina, ako biste prepunili bateriju, moglo bi se dogoditi da se pregreje или da joj skratite rok trajanja. Srećom, od tad su i baterije i pametni telefoni napredovali.
52% veruje da proizvođači mobilnih telefona namerno usporavaju rad ostalih modela kad se novi pojavi na tržištu
U redu. Ne možemo sa sigurnošću tvrditi da svaka kompanija koja proizvodi mobilne telefone usporava njihovo funkcionisanje, ali teško je dokazati da to namerno rade.
Pametni telefoni postaju sporiji tokom vremena jer osavremenjivanje softvera i tehnologije zahteva više sistemskih ažuriranja za šta je potrebna veća sposobnost obrade podataka. Konačno, ažuriranja su suviše obimna za stariji telefon i on neizbežno počinje sporije da funkcioniše. Taj proces je sasvim uobičajen i proizvođači zaista ne moraju ručno da usporavaju telefone da bi vas naterali da kupite najnoviji model.
Ipak, u Italiji su kompanije „Samsung“ i „Epl“ optužene da namerno usporavaju rad telefona i zbog toga su platile kaznu. Međutim, čak i u tom slučaju, sve kompanije su krive jer jednostavno upućuju korisnike da instaliraju najnoviji operativni sistem. Ti sistemi su napravljeni za novu generaciju hardvera i uzrokuju ozbiljne probleme kad se instaliraju u starijim telefonima. Da li to čine namerno? Možda je u pitanju samo omaška? Odlučite sami.
31% veruje da rentgenski uređaji na aerodromima mogu da izbrišu memoriju u prenosnom računaru или telefonu
Rentgenski zraci na aerodromu koje koriste bezbednosni skeneri neće izbrisati tvrdi disk или uništiti podatke na njemu – za to vam je potreban magnet. Rentgenski zraci su nekad mogli da unište fotografije na filmovima u starim foto-aparatima. Ako su vam fotografije u telefonu, onda su na sigurnom.
30% smatra da se računar mora ugasiti svako veče da bi pravilno funkcionisao
Isključivanje računara svake noći ne utiče na njegovo funkcionisanje. Ako i dalje imate računar iz devedesetih godina prošlog veka, verovatno biste mu malo produžili vek trajanja ako biste ga isključivali uveče, ali ni to nije sasvim sigurno. Savremeni računari imaju manje mehaničkih komponenti i bolje upravljanje energijom od starijih uređaja. Takav napredak je smanjio uticaj redovnog isključivanja i uključivanja računara. U svakom slučaju, potrebno je restartovati računar pošto se instaliraju ispravke.
17% veruje da virusi ne mogu zaraziti Mac računare
Hajde da odmah razjasnimo slučaj. Mac računare mogu zaraziti virusi, ali ne tako često kao personalne računare. Mit je verovatno nastao u vreme kad kompanija „Epl“ nije bila toliko dominantna na tržištu. Prvobitni Mac računari imali su dve velike prednosti. Prvo, izvorni kod je bio teže dostupan i drugo, toliko je malo bilo korisnika računara da se nije isplatilo praviti viruse za njih. Danas, kad su prisutni svuda, vredi ih napasti iako je pristup izvornom kodu i dalje ograničen.
12% veruje da se izbrisane datoteke ne mogu obnoviti
Da li ste napisali neki tekst zbog koga se kajete? Iako ga obrišete neće nestati. Kajete se što ste poslali neku sliku? Tu ništa ne možete da uradite. Izbrisane datoteke se mogu obnoviti čak i kad ispraznite kantu za đubre. Kod savremenih SSD diskova to je malo teže izvesti, ali uz odgovarajući softver sve je moguće. Ako govorimo o digitalnim datotekama, morate da imate na umu da će sve što ste stvorili biti tu negde zauvek. Osim mitova koji su generalno rasprostranjeni u Sjedinjenim Državama, postoje i oni koji su specifični za određene delove zemlje od jedne do druge obale.
Kalifornija namerava da puni bateriju mobilnog telefona u mikrotalasnoj pećnici, što nije dobro jer će telefon eksplodirati, a to niko ne želi. U Džordžiji su zabrinuti jer misle da je moguće hakovati monitor za bebe. Naravno, to nije mit već istina. Za hakovanje su pogodni naročito oni pametni monitori koji su povezani na mrežu. U državi Njujork misle da su Mac računari otporni na viruse, što je potpuno pogrešno. U savremenom svetu promene su suviše brze da bismo mogli da sa sigurnošću znamo šta je tačno, a šta pogrešno u domenu savremenih tehnologija. Za to nam je potrebno mnogo više vremena i pažnje što nam trenutno nedostaje.