Kakva je razlika između keš memorije i kolačića?

Keš memorija i kolačići se razlikuju mada mnogi ne znaju razliku.

Sasvim je sigurno da ste se sreli sa terminima „keš memorija“ i „kolačići“? Uvek se javljaju u vašem veb-pretraživaču, pametnom telefonu ili računarskom sistemu, ali šta znače?

Keš memorija i kolačići čuvaju informacije kako bi vam olakšali pretraživanje interneta, ali među njima postoje razlike. Dakle, kakva je razlika između keš memorije i kolačića?

Koja je svrha keš memorije, a koja kolačića

Keš memorija privremeno čuva slike, zapise i druge resurse stranica kojima se često pristupa ili su nedavno korišćene da bi se poboljšala brzina učitavanja aplikacija i veb-stranica. To skladište omogućava brže preuzimanje podataka i poboljšava korisničko iskustvo, optimizaciju performansi, prenos podataka i skraćenje kašnjenja.

Keš memorija smanjuje potrebu da se često traže podaci iz njihovog primarnog izvora, pošto su podaci već uskladišteni na vašem uređaju. Na taj način, kada ponovo posetite aplikacije ili veb-stranice, možete da počnete tamo gde ste stali poslednji put, zbog čega je pregledanje brže.

S druge strane, kolačići čuvaju specifične informacije i postavke korisnika kako bi pojednostavili vaše iskustvo na mreži. Od vas će se verovatno tražiti da prihvatite ili odbijete kolačiće kad prvi put posetite veb-stranicu.

Ako prihvatite kolačiće, veb-stranice će kreirati datoteku koja sadrži informacije o vašoj poseti i poslati je vašem pretraživaču na obradu i skladištenje. Pretraživač preuzima i šalje kolačiće veb-stranicama kada ih ponovo posetite kako bi vam pomogao na sledeći način:

  • Proverava da li ste to vi da biste mogli da nastavite sesiju pregledanja.
  • Prati vaše aktivnosti na veb-stranicama tako da one mogu da se sete svega za šta ste zainteresovani i da vam ponude personalizovana iskustva.
  • Vodi evidenciju o veb-stranicama koje posećujete tako da će vas one lako prepoznati kada ih ponovo posetite.
  • Čuva podatke, kao što su vaša podešavanja za veb-stranice, status prijave, lokacija i željeni jezik kako biste mogli da nastavite sesiju pregledanja na određenoj veb-stranici.

Sastav keš memorije i kolačića

Keš memorija se sastoji od tri glavna elementa:

  • Skladište direktorijuma, koje prati podatke uskladištene u keš memoriji.
  • Odeljak podataka u kome se čuvaju podaci.
  • Informacije o statusu, koje prate koliko se često pristupa podacima.

Ti elementi čuvaju i upravljaju elementima vaše veb-stranice, podacima aplikacija i sistemskim datotekama resursa stranice, kao što su zapisi, slike i tekstovi. Svi zajedno doprinose poboljšanju performansi omogućavajući efikasan pristup često korišćenim informacijama ili uputstvima.

S druge strane, kolačići se sastoje od malih tekstualnih datoteka koje sadrže parove ključ/vrednost koji predstavljaju informacije vezane za korisnike i postavke koje se izvode tokom interakcije sa veb-stranicom. Te datoteke sadrže obrasce koji definišu vaše ponašanje pri pregledanju.

Kada ponovo posetite veb-stranicu, vaš pretraživač nudi te datoteke tako da vam veb-stranica može pružiti personalizovano iskustvo.

Uz to, keš memorija može biti privatna ili deljena. Kada je privatna, ona se čuva na vašem uređaju. Privatne keš memorije se takođe mogu nazvati keš memorijama pretraživača. Deljene ili proksi keš memorije čuvaju podatke na posrednim serverima umesto na vašem uređaju, pošto više posetilaca koristi keširane podatke.

Treba napomenuti da kolačići nisu detaljno klasifikovani. Ipak, postoji sedam tipova kolačića pretraživača o kojima bi trebalo da se obavestite, uključujući kolačiće sesije, zombi i bezbedne kolačiće.

Kako funkcioniše keš memorija, a kako kolačići?

Da biste razumeli kako keš memorija i kolačići funkcionišu, daćemo vam jedan primer.

Recimo, razmišljate o novom paru patika. Posećujete veb-stranicu na kojoj možda pronalazite baš te patike koje vam se dopadaju. Bez obzira na to da li ih kupujete ili ne, verovatno ćete primetiti reklame vezane za cipele kada ponovo posetite tu stranicu ili neku sličnu njoj. Verovatno ćete se iznenaditi, ali tu nema ničeg čudnog.

Vaši kolačići sadrže podatke o onome što vam se sviđa i onome što ste izabrali, odnosno, o proizvodima koje ste tražili na mreži. Veb-stranice kreiraju kolačiće i dele ih sa vašim pregledačem kada ih ponovo posetite.

Mreže za oglašavanje, kao što je Google Adsense, takođe prilažu zapise, koji sadrže kolačiće, veb-stranicama u svojoj mreži. Pomoću tih kolačića, mreže koje se bave oglašavanjem mogu da prate korisnike koji posećuju veb-stranicu kako bi odredili koji bi oglas trebalo da vam prikažu.

Dakle, ako se prva i druga veb-stranica koje ste posetili nalaze na Google Adsense mreži, Google će predložiti cipele jer je već saznao šta vam se sviđa iz kolačića prikačenih na prvu veb lokaciju.

U međuvremenu, ako ponovo posetite prvu veb-stranicu, ona će se brže učitati, jer je tokom vaše prve posete vaša keš memorija uskladištila delove informacija o veb-stranici, odnosno, slike, tekstove i ostalo, na vašem uređaju.

Koliko traje keša memorija, a koliko kolačići

Ni keš memorija ni kolačići nemaju neograničeni rok trajanja. Međutim, trajanje keš memorije zavisi od mehanizma keširanja, dok veb-stranice postavljaju datume trajanja za kolačiće.

Keš memorije imaju različit rok trajanja, odnosno vreme poništavanja keš memorije na osnovu specifičnih događaja. Na primer, keš memorija može biti podešena tako da ističe posle 48 sati ili kada se odjavite sa aplikacije ili veb-stranice.

Kolačići imaju određen datum trajanja koji je zasnovan na sesiji. Kolačići čije je trajanje zasnovano na sesiji ističu tačno kada se pregledač zatvori, dok je postojanje trajnih kolačića zasnovano na vremenu, što znači je njihov period trajanja duži.

Ipak, možete da kontrolišete kolačiće i keš memoriju preko podešavanja pretraživača i aplikacije. To znači da možete ručno da izbrišete kolačiće i keš memorije ili postavite period za koji će se kolačići automatski izbrisati.

Koliko prostora za skladištenje zauzima keš memorija, a koliko kolačići

Tipično, veličina keš memorije u vašem veb-pretraživaču ili memoriji uređaja zavisi od veličine slika, stilova i drugih resursa na stranici, zajedno sa postavkama keš memorije koje koristi vaš pregledač, aplikacija ili operativni sistem.

Međutim, keš memorije obično imaju određenu veličinu skladišta, a kada se prostor za skladištenje popuni, stariji podaci ili podaci kojima se ne pristupa često biće izbrisani kako bi se napravio prostor za nove podatke. S druge strane, kolačići su relativno male tekstualne datoteke uskladištene u vašem veb-pretraživaču. Oni troše minimalan prostor za skladištenje, ali mogu da se nagomilaju tokom vremena ako korisnik poseti više stranica koje koriste kolačiće.

Uobičajena veličina veb-kolačića je 4.093 bajta. Međutim, veb-stranice mogu da imaju više kolačića, koji će zauzeti više prostora u vašem veb-pretraživaču.

Narušavanje privatnosti

Keš memorija generalno ne izaziva značajnu zabrinutost za privatnost, jer uglavnom čuva podatke na vašem uređaju ili uređaju sa unapred određenim korisnicima. Međutim, trebalo bi redovno da brišete keš memoriju ako nekoliko ljudi koje ne možete da pratite ima pristup vašem uređaju.

S druge strane, kolačići često izazivaju zabrinutost za privatnost, jer su povezani sa praćenjem i prikupljanjem podataka. Kolačići prate vaše sklonosti i navike na veb-stranicama, tako da mogu da vam nanesu štetu ako dospeju u posed zlonamernih aktera. Na primer, zlonamerni korisnici mogu da otmu vaš kolačić́ da bi pristupili osetljivim podacima. Takođe, neke vrste kolačića, kao što su kolačići trećih strana, teško se prate ili brišu.

Međutim, postoje pretraživači koji su usredsređeni na zaštitu privatnosti i omogućavaju vam da održite veću kontrolu nad veb-kolačićima.

Keš memorija i kolačići su važni za vaše iskustvo pregledanja veba i rada na računaru

Keš memorija i kolačići omogućavaju vam efikasno iskustvo pregledanja veba i rada na računaru. Iako drugačije funkcionišu, oni čuvaju vaše podatke, tako da možete da nastavite sa radom tamo gde ste stali. Treba napomenuti da uvek imate kontrolu nad keš memorijom i kolačićima uskladištenim na vašem uređaju, jer možete da ih izbrišete kad god je potrebno.